Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Dvěma lékárníkům hrozí desítky let vězení za nelegální distribuci návykových látek

Vloženo: 27.08.2017, 08:39 | Čteno: 20981×
FOTO: APATYKÁŘ®

Lékárník z amerického státu New Jersey se přiznal k roli v nezákonné distribuci a výdeji oxykodonu ze dvou svých lékáren v rámci systému pill mill (termín používaný pro lékaře, kliniky či lékárny, které předepisují nebo vydávají silně účinná receptová léčiva nevhodně nebo pro nezdravotní účely). Případ následuje po předchozím obvinění druhého lékárníka ze stejného činu.

Pill mill systém

45letý majitel lékáren Olde Medford a Medford Family Pharmacy byl po pětitýdenním řízení usvědčen z šesti případů v rámci obžaloby, která jej viní z nelegální distribuce a výdeje návykové látky oxykodon a provozování prostor poskytnutých k trestné činnosti související s drogami.

Soudní proces následoval po přiznání viny spoluobviněným druhým lékárníkem, který si svého aktuálně obviněného kolegu najal k práci v lékárně Olde Medford, že byl zapojen do spiknutí s výdejem návykových látek společně s dlouhodobými zákazníky jejich lékáren a bývalým zaměstnancem.

Podle dokumentů předložených soudu oba lékárníci a bývalý zaměstnanec od března 2008 do srpna 2013 vědomě distribuovali a vydávali oxykodon a další návykové látky závislým osobám, které na tyto látky předkládaly padělané recepty.

Obviněný lékárník objednal od distributora do svých lékáren velké množství balení léčivých přípravků tablet s obsahem 30 mg oxykodonu, přestože věděl, že léčivý přípravek nebude použit pro legální medicínské účely.

V některých případech „pacienti“ předložili falešné recepty, které byly „vymyty“ nebo vyběleny chemickým procesem, který odstranil původní text. Namísto toho byly přepsány na požadovaná množství.

Oba lékárníci také ignorovali obavy vznesené jejich zaměstnancem, který poukázal na zřetelně pozměněný předpis.

Zákazníci, kteří chodili s padělanými recepty obvykle platili v hotovosti a poskytovali lékárníkům různé dary. V některých případech tito „pacienti“ vyzvedávali podvodné recepty na oxykodon několikrát týdně.

20 let ve vězení a vysoká pokuta

V rámci tohoto systému se majitelé lékárny domluvili s dalším lékárníkem, kterého zaměstnali, a uzvařeli dohodu s lékařem, který následně posílal své pacienty do této lékárny.

Obvinění bylo prokázáno SMS z 11. ledna 2013, ve které napsal lékárník svému zaměstnavateli: „Mluvil jsem s doktorem a nasměruje k nám všechny své pacienty, je to lékař z kliniky léčby bolesti v Cherry Hill“.

Za každý z pěti samostatných případů nedovolené distribuce oxykodonu mu hrozí maximální trest 20 let vězení a sankce ve výši 1 mil. USD nebo dvojnásobek hrubého zisku nebo ztráty z trestného činu.

Za provozování prostor poskytnutých k trestné činnosti související s drogami mu pak hrozí maximální trest odnětí svobody 20 let a pokuta ve výši 500 tis. USD, nebo dvojnásobek hrubého zisku nebo ztráty z trestného činu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.