Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Dánští zdravotníci varují před uvolněním prodeje analgetik a facebookovými poradnami

Vloženo: 29.08.2017, 06:19 | Čteno: 20553×
FOTO: APATYKÁŘ®

Nadužívání tablet na bolesti hlavy je příčinou toho, že 100 tis. Dánů má chronické bolesti hlavy. Jak uvádí dánská odborná lékařská veřejnost, léčba není vždy prováděna s opatrností. Spotřeba paracetamolu u dětí navíc roste, což je důvodem k obavám. I proto zdravotníci znovu odmítli samoobslužný prodej některých léčiv mimo lékárny, který se stane od ledna 2018 realitou.

Dánsko má největší spotřebu tramadolu

Jak uvádějí lékaři, vzhledem k tomu, že Dánsko je ze skandinávských zemí největším spotřebitelem analgetika tramadol, které je nejčastěji užívanou drogou po morfinu, a kdy se spotřeba paracetamolu u dětí do 15 let zdvojnásobila, existuje jasný důvod k obavám.

Dánové mají sotva o tolik větší bolesti nebo jsou více nemocní než jejich severští sousedé. Vyšší spotřeba nicméně odráží jejich změnu vnímání analgetik a léčiv obecně. Vývoj je navíc podpořen zvýšenou dostupností léčiv mimo lékárny.

Facebook není vhodný rádce

Dánští lékaři kritizují, že na rozdíl od Švédska si lidé mohou koupit analgetika, jako je paracetamol a ibuprofen, běžně v supermarketu (Švédsko prodej v listopadu 2015 vrátilo zpět výhradně do lékáren).

Od příštího roku budou navíc některé druhy volně prodejných léčiv dokonce zcela volně v regálech pro samoobslužný prodej, podobně jako např. potraviny.

Politické rozhodnutí kritizuje kromě lékařských asociací také asociace pacientů, Dánská lékárnická komora či Rada pro ochranu spotřebitelů.

Shodují se, že díky rozvolnění prodeje si lidé myslí, že tyto léčivé přípravky jsou neškodné. Podporované různými webovými stránkami či poradnami na sociálních sítích se navíc lidé stali sami vlastními poradci.

Lékárnická komora proto varuje před různými „garantovanými“ poradnami na facebooku a na internetu, které nejsou nikdy bezproblémové. Lidé by vždy měli směřovat do lékárny či k lékaři a nehledat anonymní radu v online poradně.

V nejhorším případě může mít totiž toto „poradenství“ fatální následky. Pokud si např. pacient s onemocněním srdce vybere balení ibuprofenu místo paracetamolu, existuje podle studií zvýšené riziko zástavy srdce.

Zbytečná chronická bolest

Nadužívání tablet na bolesti hlavy také znamená, že 100 tis. Dánů má chronickou bolest hlavy, protože jejich tělo se už stalo na léčivém přípravku závislé. Kromě toho lékaři evidují každoročně na 200 Dánů, kteří zemřou na žaludeční vředy kvůli nadměrnému užívání analgetik.

Lékaři také varují, že lidé volně prodejné léčivé přípravky nadužívají obecně. Neměly by však být používány ke zvládnutí stresu či reakcí na společenské výzvy.

Od ledna 2018

Jak už počátkem roku informoval jako jediný portál APATYKÁŘ®, dánský parlament navzdory varování lékárníků a dalších odborníků většinově rozhodl uvolnit prodej volně prodejných léčiv (OTC). Od roku 2018 tak bude pro zákazníky dostupná řada z nich nejen v lékárnách a lékárenských výdejnách, ale také např. v supermarketech či drogeriích zcela volně a bez nutnosti poradenství.

Masivní kritika rozvolnění prodeje

Nově tak lidé budou moci léčivé přípravky vybírat a nakupovat v rámci samoobslužného prodeje. Bude zcela na rozhodnutí lékáren, supermarketů a dalších prodejních míst, zda nechají nikotinové žvýkačky, pastilky a některé jiné OTC přípravky volně v regálech vedle bežného sortimentu.

Dánská lékárnická komora rozhodnutí zákonodárců ostře kritizuje s tím, že když budou mít občané možnost kupovat léčivé přípravky běžně z regálů jako jiné zboží, vysílá to naprosto špatný signál, že léčiva jsou běžné zboží a pro spotřebitedle neškodné přípravky.

Léčivé přípravky přitom mohou být, pokud jsou použity nesprávně, pro zdraví nebezpečné a poradenství je tak i u volně prodejných léčiv nutné. Z tohoto důvodu by měli léčivé přípravky prodávat pouze odborníci, aby občané měli snadný přístup k poradenství.

Modernizace trhu

Vláda s návrhem přišla poprvé v únoru 2016 po konzultaci s farmaprůmyslem. V Dánsku nyní musejí klienti v lékárnách (či lékárenských výdejnách) komunikovat s lékárníkem nebo tzv. farmakonomem (specifické dánské tříleté vyšší vzdělání prohlubující vzdělání farmaceutických techniků) a ten jim na základě rozhovoru OTC přípravek prodá. Nemohou si jej tedy sami vybrat a koupit, jako je tomu v některých jiných zemích.

Změna, která přišla do úvahy po novelizaci zákona o lékárnách přinášející částečné rozvolnění podmínek lékárenského trhu, se ale setkala s tvrdou kritikou mnoha zdravotnických organizací, včetně komory lékařů, sester či Dánské společnosti pro bezpečnost pacientů.

Řada studií navíc ukazuje, že jeden z pěti zákazníků zvolí podle příznaků nesprávné léčivo nebo jej nesprávně užije, popř. dojde k interakcím s jinými přípravky, které již užívá. Je tedy zřejmé, že poradenství je důležité i v případě OTC léčiv.

Ostatně i proto jsou od roku 2013 dostupná větší balení paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové (popř. v kombinaci s kofeinem, kodeinem či fenazonem) dostupná pouze na recept. Farmakologové se obávají i bezhlavého používání léčiv proti kinetóze.

Léky v akci

Proti návrhu se vyslovila také Rada pro ochranu spotřebitele. Té se nelíbí, že v obchodech bude možné na jednom dělat masivní reklamu a hned vedle si reklamované přípravky bez konzultace s odborníkem koupit. To vše, podle Rady, povede k nesprávnému použití.

Lidé začnou vnímat léčiva jako běžné potraviny či spotřební zboží, což povede k jejich vyšší spotřebě. Pokud je navíc řětězce zařadí do akčních nabídek, posílí to i nadbytečnou spotřebu při impulsních nákupech (tj. ne při potřebě, ale protože „je to v akci“).

Návrh od farmaprůmyslu

S myšlenkou uvolnění prodeje přišla od Asociace farmaceutického průmyslu (LiF), která odmítá, že by šlo o podporu prodeje a tím navýšení zisků farmafirem. Od uvolnění neočekává žádný závratný nárůst prodejů, ale chce zákazníkům zajistit určitou volnost při nákupu volně prodejných léčiv.

Masivní kritiku naprosto nechápe ani dánská ministryně zdravotnictví Sophie Løhde. Samoobslužný prodej je nyní umožněn v řadě evropských zemí, včetně sousedních zemí Norska a Švédska. Nevidí proto rozumný důvod, proč by Dánové tuto možnost neměli mít taky.

Rozhodnutí se netýká dosud regulovaných přípravků, pro která existují i při volném prodeji omezení (např. věkové omezení 18 let či prodej pouze jednoho balení, omezení při prodeji paracetamolu a ibuprofenu apod.).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.