Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Bývalý účetní farmafirmy Celator zatčen za insider trading

Vloženo: 02.09.2017, 08:31 | Čteno: 19519×
FOTO: SEC

Bývalý účetní byl zatčen a jeho tři spolupachatelé obžalovaní za jejich podíl na insider tradingu, díky kterému profitovali z dosud neveřejných informací o farmaceutické společnosti Celator, která vyvinula léčivý přípravek na léčbu rakoviny Vyxeos.

Insider trading

Muži ve věku 27, 28 a 55 let byli zatčeni a obžalováni ze spiknutím s cílem spáchání podvodů s cennými papíry, otec jednoho z nich navíc z podvodu s cennými papíry. Všichni tři byli propuštěni na kauci 150 tis. USD.

Podle obžaloby se případ vztahuje k přípravku Vyxeos (fixní kombinace cytarabin/daunorubicin), který vyvinula k léčbě akutní myeloidní leukémie biofarmaceutická společnost Celator Pharmaceuticals z Ewing Township (New Jersey).

V prosinci 2012 společnost Celator zahájila fázi III klinického hodnocení léčiva, jehož výsledky byly v rámci společnosti přísně důvěrné. 14. března 2016 společnost vydala tiskové prohlášení o tom, že výsledky klinického hodnocení byly pozitivní.

Před oznámením v březnu roku 2016 se jeden z obviněných – od roku 2013 do dubna 2016 byl účetním vefirmě Celator – dozvěděl, že klinické studie přípravku Vyxeos přinesly pozitivní výsledky.

Tyto informace sdělil dalším dvěma obviněným, kteří na základě nich obchodovali s akciemi, jejichž hodnota po oznámení vzrostla o více než 400 %.

31. května 2016 pak irská společnost Jazz Pharmaceuticals oznámila akvizici Celator v hodnotě přibližně 1,5 mld. USD. Jazz dokončila akvizici společnosti Celator v roce 2016 a nyní ji provozuje jako svou plně vlastněnou dceřinou společnost.

V té době již bývalý účetní se o potenciální akvizici, včetně nabídky prémie za výsledky klinických studií ze strany Jazz, dozvěděl před veřejným oznámením od dvou blízkých přátel, kteří stále pracovali v Celatoru a opět tuto informaci sdělil obchodníkům, kteří ji v rámci obchodování ihned zúročili. Za to se s nimi dohodl na podílu na zisku.

Pomohl jim v tom i otec jednoho z obchodníků, který obchody provedl na sebe, aby snížil podezření. Aby nedošlo k odhalení, používali pro komunikaci mezi sebou dokonce šifrovanou aplikaci na smartphonu.

Až 20 let vězení

Zaměstnanec samotný připustil u soudu zisk z nelegálního obchodování 250-550 tis. USD. Obchodníci si pak přišli na 95 tis. USD až 200 tis. USD.

Současně případ vyšetřuje a obvinění proti všem čtyřem osobám podala i americká Komise pro cenné papíry. Za spáchání podvodů s cennými papíry jim hrozí až 20 let vězení a pokuta ve výši 5 mil. USD.

Za každý prokázaný trestný čin spiknutí pak 5 let vězení a pokuta 250 tis. USD nebo dvojnárobek hrubého zisku nebo ztráty z trestného činu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.