Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Pacient žaluje Merck za neurologické postižení údajně způsobené vakcínou Zostavax

Vloženo: 04.09.2017, 06:13 | Čteno: 19693×
FOTO: MSD

Americká právní kancelář Morgan & Morgan zažalovala společnost Merck (MSD) za její vakcínu proti pásovému oparu Zostavax. Žaloba byla podána v New Jersey, kde sídlí společnost Merck, jménem pacienta, kterému byla diagnostikována akutní transverzální myelitida pět měsíců po očkování.

Pozadí případu

Vakcína Zostavax byla schválena americkou regulační autoritou FDA v roce 2006 a je doporučena Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí pro osoby starší 60 let.

V současné době je to jediná schválená vakcína proti pásovému oparu ve Spojených státech a byla podána už ve více než 36 mil. případech.

Jak se píše v žalobě, dříve sportovně založený a zdravý člověk si nechal aplikovat vakcínu Zostavax v listopadu 2015 na doporučení svého lékaře. Po pěti měsících se probudil a nemohl chodit.

Byl okamžitě hospitalizován a následně u něj byla diagnostikována akutní transverzální myelitida, neléčitelný zánět míchy.

Žaloba tvrdí, že poškozený utrpěl vážná, trvalá, nevyléčitelná postižení jako přímý a úzce související důsledek vadné vakcíny Zostavax společnosti Merck. Má sice asi ještě méně než 50% citlivost v nohách, nicméně ujde jen pár bloků, což ho velmi vyčerpá.

Nevarovali dostatečně

Poškozený proto viní společnost Merck z nedbalosti, vytvoření vadného produktu, nedostatečného varování, porušení výslovné a předpokládané záruky, nedbalého zkreslení a bezdůvodného obohacení.

Podle žaloby i přesto, že vakcína představovala vážné riziko poškození zdraví pro spotřebitele (včetně zvýšeného rizika rozvinutí infekce), společnost Merck dál pokračovala její výrobě a prodeji.

Viní současně společnost Merck z nedostatečného varování odborné lékařské společnosti a široké veřejnosti před rizikem závažných a nebezpečných vedlejších účinků, včetně virových infekcí vedoucích k rozvinutí pásového oparu, postherpetické neuralgii a dalším onemocněním nervového systému.

Advokátní kancelář pro svého klienta požaduje náhradu nákladů a výdajů na zdravotní péči, za ztrátu mzdy, bolestné, odškodnění a úhradu výdajů na právní zastoupení.

Vzhledem k tomu, že vakcína Zostavax je jediná schválená vakcína proti pásovému oparu na americkém trhu, profitovala společnost Merck z jejích prodejů poměrně zásadně.

Kancelář je proto přesvědčena, že musí nést důsledky svého nezodpovědného jednání vůči spotřebitelům, kteří na její produkty spoléhají a vzhledem k jejímu exkluzivnímu postavení na trhu, bude pro svého klienta žádat významnou sumu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.