Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Rakouské lékárny zachraňují život – posílily síť defibrilátorů v zemi

Vloženo: 06.09.2017, 06:17 | Čteno: 18913×
FOTO: APATYKÁŘ®

U příležitosti letošního Světového dne první pomoci, který se letos koná 9. září, získá další rakouská lékárna Apotheke St. Veit ve Vídni vlastní defibrilátor. Rakouská lékárnická komora tak zaplňuje další mezeru v celorakouské síti defibrilátorů, které jsou na veřejných místech dostupné pro poskytnutí první pomoci a záchraně života.

HERZsichere Apotheke

Lékárny vybavené defibrilátory hrají v prevenci náhlé srdeční smrti důležitou roli. Jako veřejně dostupná místa jsou určeny přesně k umístění těchto život zachraňujících zařízení.

U příležitosti Světového dne první pomoci, který iniciovala v roce 2000 Mezinárodní federace Červeného kříže a Modrého půlměsíce a koná se každoročně druhou zářijovou sobotu ve více než 150 zemích, proto lékárnická komora představila další lékárnu, ve které je toto zařízení k dispozici.

Projekt defibrilátorů v lékárnách podpořila komora společně se Sdružením pro boj proti náhlé srdeční smrti a urgentní medicíny na Lékařské univerzitě ve Vídni Puls v roce 2015.

Iniciativa HERZsichere Apotheke vylepšuje dostupnost defibrilátorů v Rakousku, které jsou pro jejich umístění ideální. Každý den je navštěvují tisíce lidí kvůli svému zdraví, jsou dobře rozmístěny po celém Rakousku, mají dobrou dostupnost co se týče otevírací doby přes den a pohotovostních služeb v noci, o víkendech a svátcích a pracují v nich odborně vzdělaní lékárníci.

Mohou tak lidem nabídnout další důležitou a přínosnou službu. Do konce tohoto roku bude vybaveno potenciálně život zachraňujícími defibrilátory 30 vytipovaných lékáren v celém Rakousku. Výběr lékáren proběhl na základě kritérií vypracovaných sdružením Puls a v tzv. bílých místech bez dostupnosti defibrilátorů.

Lékárny jsou optimálním místem

Každý rok umírá v Rakousku cca 12 tis. lidí na náhlou srdeční smrt, často zcela neočekávané a bez předchozích příznaků. Náhlou srdeční zástavu přežije jen asi 11 % pacientů, protože bez rychlého zásahu záchranářů se pravděpodobnost přežití snížuje o asi 10 % každou minutu.

S resuscitací je proto velmi důležité začít co nejdříve. Srdeční masáž a rychlé nasazení defibrilátoru může, podle záchranářů, zvýšit procento přežití až na 70 %.

První lékárny ve Vídni a Bludenz

První lékárny byly defibrilátory vybaveny ve Vídni a Bludenz, v dalším roce následovaly např. lékárny ve Schladmingu, Mürzzuschlagu či Friesach.

Zájem lékárníků o účast v tomto projektu byl, podle komory, ohromný. Mnoho potenciálních zájemců ji kontaktovalo ihned po spuštění projektu v roce 2015, řada dalších si koupila defibrilátory ze své vlastní iniciativy a jsou tak vybaveni pro případ potřeby.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.