Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Galena Biopharma zaplatí více než 7,55 mil. USD za uplácení lékařů

Vloženo: 11.09.2017, 07:27 | Čteno: 15940×
FOTO: Galena

Společnost Galena Biopharma zaplatí více než 7,55 mil. USD za urovnání obvinění, že uplácela lékaře, aby je motivovala k preskripci léčivého přípravku Abstral (sublinguální tablety fentanylu). Podnětem k urovnání byla žaloba podaná podle zákona o nepravdivých nárocích.

Požitky, úplatky a „přednáškovné“

Vláda Spojených států tvrdí, že společnost Galena Biopharma vyplácela různé typy úplatků, aby přiměla lékaře k předepisování Abstralu.

Mj. se jednalo o poskytnutí více než 85 bezplatných jídel lékařům a zaměstnancům z jedné kliniky s vysokým procentem preskripce Abstralu; vyplácení honorářů lékařům ve výši 5 tis. USD a plateb za tzv. přednášky ve výši 6 tis. USD plus náklady na účast v „poradním výboru“, který byl částečně naplánován s účastí členů prodejního týmu Galena a vyplacení přibližně 92 tis. USD lékařem vlastněné lékárně na základě tzv. dohody o slevách s cílem přimět vlastníky předepisovat Abstral.

Vláda v žalobě také tvrdí, že Galena vyplácela lékaře, aby pacientům doporučovali zapsat se do studie společnosti RELIEF, která byla nominálně navržena tak, aby sbírala údaje o zkušenostech pacientů s přípravkem Abstral, ale jednalo se ve skutečnosti o motivační prostředek, aby doktoři předepisovali její přípravek Abstral.

Společnost Galena Biopharma prodala brand Abstral v listopadu roku 2015 poté, co odepsala čisté ztráty na Abstral za každý rok, kdy jej vlastnila, počínaje červnem 2013. Během tohoto období bylo z programů Medicare, TRICARE a Programu zdravotního pojištění pro federální zaměstnance vyplaceno 13,6 mil. USD za předpisy na Abstral.

Dohoda řeší občanskoprávní odpovědnost společnosti Galena za to, že díky jejímu jednání byly předloženy nepravdivé nároky na úhradu.

Společnost Galena Biopharma od konce roku 2015 neuváděla na trh žádný léčivý přípravek. V současné době má tržní kapitalizaci zhruba 21 mil. USD.

Spolupracovala na vládním vyšetřování některých osob v souvislosti s chováním, které je předmětem této dohody o urovnání a také spolupracovala s americkým státním zastupitelstvím jižní části okresu Alabama na vyšetřování, které vedlo k odsouzení dvou lékařů v únoru 2017, mj. včetně trestných činů souvisejících s jejich preskripcí Abstralu.

Žaloby informátorů

Urovnání řeší žalobu podanou Spojenými státy a vycházející ze žaloby informátora, bývalé zaměstnankyně, na základě federálního zákona o nepravdivých nárocích.

Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. V rámci aktuálního urovnání obdrží informátor více než 1,2 mil. USD.

Kancelář prokurátora USA reorganizovala svou politiku v oblasti zdravotní péče v roce 2010 a vytvořila samostatnou jednotku pro zdravotní péči a vládní podvody, která se zabývá trestním a občanským vyšetřováním a stíháním trestných činů v oblasti podvodů v oblasti zdravotní péče.

Od té doby úřad získal zpět do rozpočtu více než 1,36 mld. USD za urovnání podvodů na zdravotní péči a vládních podvodů, na základě rozsudků, pokut, restitucí a propadnutí majetku podle zákona o nepravdivých nárocích, zákona o potravinách, léčivech a kosmetice a dalších zákonů.

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo ani k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.