Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Tribunál EU: Jmenování ředitele EMA v roce 2011 bylo v pořádku, bulharský kandidát zaplatí soudní výlohy

Vloženo: 04.10.2017, 06:18 | Čteno: 19632×
FOTO: EMA

Tribunál EU rozhodl ve sporu Evropské komise (EK) a EMA proti neúspěšnému uchazeči na post ředitele EMA bývalému řediteli Bulharské lékové agentury dr. Emilu Christovi, že původní řízení a následné jmenování prof. Guido Rasiho v roce 2011 výkonným ředitelem EMA bylo v pořádku a nedošlo k žádným nesrovnalostem.

Původní spor

Soud pro veřejnou službu Evropské unie vydal v listopadu 2014 rozsudek, kterým anuloval výběrové řízení na výkonného ředitele EMA a jeho výsledek. V důsledku toho anuloval i jmenování prof. Guido Rasiho z roku 2011 a agentura tak byla rok bez ředitele.

V lednu 2012 podal bývalý ředitel Bulharské lékové agentury dr. Emil Christov, který byl členem správní rady EMA v letech 2007-2009, žádost o zrušení několika rozhodnutí EK v rámci výběrového řízení na pozici výkonného ředitele EMA a rozhodnutí EMA z 6. října 2011 o jmenování výkonného ředitele.

EK začala kandidáta na ředitele hledat už od roku 2010 s tím, že nastavila určité podmínky. V lednu 2011 dostala 62 žádostí na pozici výkonného ředitele. Na základě přezkumu se rozhodla vybrat 9 kandidátů. Při následném slyšení získal žalobce nejméně bodů.

V průběhu výběrového řízení však výběrová komise změnila původní podmínky a 20. dubna 2011 rozhodla zúžit seznam kandidátů pouze na čtyři. Žalobce proti rozhodnutí podal stížnost, ta však byla zamítnuta.

Novým ředitelem EMA byl 6. října jmenován prof. Guido Rasi. Proti tomu žalobce opět podal stížnost a návrh na předběžné opatření. Oboje bylo zamítnuto, proto se obrátil na soud se žalobou proti EK a EMA požadoval zamítnutí rozhodnutí o jmenování a odškodnění za újmu, která mu nesprávným postupem vznikla.

Podle zjištění soudu svévolným zúžením počtu žadatelů došlo k jejich diskriminaci při dvoufázovém výběru. Žalobce rovněž namítal, že uvedeným postupem došlo ke zneužití pravomoci, porušení zásad transparentnosti, objektivního posouzení a nestrannosti.

Soud po zvážení všech souvislostí a argumentů dospěl k závěru, že zúžení výběru kandidátů komisí nebylo objektivní. Současně také kritizoval, že ve výběrové komisi byli zastoupeni členové správní rady, kteří následně o jmenování hlasovali. Ačkoli to žádné pravidlo nezakazuje, soud to považuje za porušení nestrannosti.

V důsledku toho soud zrušil rozhodnutí Evropské komise ze dne 20. dubna 2011, kterým navrhuje správní rada EMA seznam čtyř kandidátů doporučených výběrové komisi.

Dále soud zrušil rozhodnutí správní rady EMA ze dne 6. října 2011 o jmenování výkonného ředitele a zamítl i kasační opravný prostředek.

Podle rozhodnutí soudu měly současně nést EK a EMA vlastní náklady řízení a každá z poloviny i veškeré náklady vynaložené dr. Christovem. Odškodnění však nepřiznal, protože měl za to, že jakékoli morální škody, které mohl žalobce utrpět v důsledku protiprávnosti těchto rozhodnutí správně a adekvátně opravil tím, že je zrušil.

Tribunál: Jmenování v pořádku

Ačkoli soud nenapadl odbornou způsobilost prof. Rasiho, ale pouze procesní vadu řízení, byl až do listopadu, kdy byl po novém výběrovém řízení opět jmenován dr. Rasi, pověřen řízením EMA náměstek výkonného ředitele Andreas Pott.

EK a EMA ihned po rozhodnutí Soudu pro veřejnou službu podala proti němu žalobu k Tribunálu EU. Ten přezkoumal žalobní důvody, které Soud pro veřejnou službu v prvním stupni nepřezkoumal.

Po posouzení všech aspektů věci původní žalobu dr. Christova zcela zamítl a uložil mu, aby nesl veškeré náklady soudního řízení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.