Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Německý Spolkový soudní dvůr nepovažuje skonto poskytované distributorem lékárnám za nepřípustné

Vloženo: 09.10.2017, 06:08 | Čteno: 20209×
FOTO: Německý Spolkový dvůr

Německý Spolkový soudní dvůr rozhodl na konci minulého týdne o přípustnosti rabatů a skonta distributorů při dodávkách receptových léčivých přípravků lékárnám. Podle rozsudku nejsou farmadistributoři povinni stanovit minimální cenu.

Původní spor

Centrála pro ochranu proti nekalé soutěži podala žalobu na hednu distribuční společnost, která ve svých informačních letácích určených lékárnám a na svých internetových stránkách inzerovala poskytnutí rabatu ve výši 3 % a skonta ve výši 2,5 % na rabatovanou cenu u receptově vázaných léčiv v ceně do 70 EUR.

Dále nabízela rabat ve výši 2 % a skonta ve výši 2,5 % na všechen sortiment receptově vázaných léčiv v ceně dražších než 70 EUR.

Centrála v dané nabídce spatřovala porušení německých cenových předpisů definovaných zákonem o léčivech a požadovala náhradu škody.

Příslušný Zemský soud Aschaffenburg 22. října 2015 žalobu zamítl. Centrála se proto odvolala k Vyššímu zemskému soudu Bamberg, který jí dal ve svém rozsudku z 29. června 2016 za pravdu.

Jak uvedl, příslušný paragraf zákona o léčivech stanovuje farmadistributorovi při prodeji receptových léčiv pevný příplatek ve výši nejméně 70 centů. Tento příplatek nesmí být v případě snížení ceny pokrácen a musí být vždy vybrán.

Jednání distributora proto, podle názoru soudu, není v souladu s tímto ustanovením.

Skonto není nezákonná sleva

Na základě revize distributora se tedy případem dále zabýval Spolkový soudní dvůr. Podle jeho rozhodnutí však zákon v příslušném paragrafu stanoví pouze horní cenovou hranici, nicméně žádnou spodní.

Podle nejvyššího soudu tak farmadistributor není zákonem nijak vázán, aby vyžadoval minimální cenu, která odpovídá součtu prodejní ceny distributora, daně a pevného příplatku 70 centů.

Distributor se proto může zcela nebo částečně vzdát nejen z příslušného zákonného ustanovení vyplývajícího až k horní cenové hranici variabilního příplatku ve výši 3,15 % (nejvíce 37,80 EUR), ale rovněž uvedeného pevného příplatku ve výši 70 centů.

Spolkový soudní dvůr se tak neztotožnil s názorem Centrály, že skonto je nepovoleným rabatem odporujícím německé cenotvorbě. Rozhodnutí je z pohledu německého složitě provázaného systému cenotvorby poměrně zásadní.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.