Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Švédská vláda chce posílit pevné ceny léčiv, lékárníci jsou proti

Vloženo: 12.10.2017, 06:05 | Čteno: 20118×
FOTO: Apoteket

Švédská sdružení zastupující provozovatele lékáren i profesní odmítají vládní návrh pevných cen pro léčivé přípravky, které jsou povinně na recept, ale nejsou hrazeny z pojištění.

Pevné ceny na vše

Švédská vláda představila dílčí výsledky svého oborového šetření v oblasti lékárenství. Jedním z návrhů vyplývajících ze šetření je mj. nastavení pevných cen pro léčivé přípravky, které jsou povinně na recept, ale nejsou hrazeny z pojištění.

Podle vládní zpravodajky vedla volná cenotvorba k tomu, že se ceny mezi lékárnami zásadně liší a tento stav způsobuje zmatky. Použití nehrazených léčiv přitom není zdaleka výjimečné.

Šetření vlády zjistilo, že nestejné ceny jsou nepohodlné jak pro pacienty, kteří nevědí předem, kolik budou platit za stejný přípravek v té které lékárně, tak pro předepisující lékaře, kteří zase cenu nemohou předem sdělit a pacienti se tak nemohou informovaně rozhodnout, zda konkrétní léčbu absolvují.

Konečně, při volné tvorbě cen neexistuje, podle vlády, tlak na snížení cen.

Prodejní ceny by tak, podle vládního návrhu, měl stanovovat švédský úřad určující rozsah hrazené péče Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) a jejich výše se má odvíjet od cen nahlášených výrobci.

Vláda očekává snížení příjmů na straně lékáren o 100-150 mil. SEK ročně, nicméně nepředpokládá, že by to mělo zásadní dopad na jejich zisk, aby bylo nutné měnit obchodní marži.

Lékárníci i provozovatelé pevné ceny odmítají

S hodnocením však nesouhlasí ani provozovatelská ani profesní lékárnická organizace. Obě shodně tvrdí, že jednotné ceny nejsou přínosem pro pacienty, protože nebude možné dosáhnout na lepší ceny díky obchodní politice jednotlivých lékáren.

Podle provozovatelského sdružení si nemá vláda brát špatný příklad z pevných cen na hrazená léčiva. I přesto, že na první pohled vypadají pevné ceny „propacientsky“ líbivě, pokud nejsou provázány s dalšími opatřeními, ohrožují lékárny ekonomicky.

Pokud chce vláda nastavit cenový tlak, pak by měla lékárnám umožnit především širší generickou substituci u dražších léčiv za levnější a také upravit marži.

Sdružení preferuje ve svých návrzích spíše britský model, kdy je stanovena úhrada za látku a lékárny si samy dohadují nákup s výrobcem a tím i svou vlastní marži. Díky generické preskripci následně mohou pacientům vydat předepsanou účinnou látku, nicméně v přípravku, u kterého si lékárna dohodne nejlepší podmínky.

Tento model, podle sdružení, může velmi pomoci lékárnám v současné situaci, kdy nastavená marže odráží ještě dobu monopolního postavení státního řetězce Apoteket a nereflektuje vývoj na trhu.

Současně obě organizace prosazují posílení možnosti substituce paralelně dováženými léčivy, která jsou levnější.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.