Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

NHS prosazuje co nejširší generickou preskripci, může ušetřit až 18 mil. GBP

Vloženo: 27.10.2017, 06:06 | Čteno: 17930×
FOTO: APATYKÁŘ®

V Anglii je už 81 % všech léčiv v primární péči předepisováno genericky, což generuje významné úspory pro britskou NHS. Uvádí to regulační autorita NHS Business Services Authority (NHS BSA).

Nová analytická utilita

Na základě dat o generické preskripci realizované v minulých letech vytvořila NHS BSA kontrolní panel, který poskytuje rychlý přístup k údajům, zdůrazňuje oblasti, kde lze dosáhnout úspor.

Panel upozorňuje na variace v generické preskripci napříč různými regiony, a to z celostátní úrovně až do praxí jednotlivých praktických lékařů, pro 20 pečlivě vybraných léčivých přípravků.

Ty zamezují potřebě vytvářet komplikovaná označení a tabulky; jsou všechny vhodné pro generickou preskripci podle kritérií vypracovaných britskou lékovou informační službou (UKMI); jsou zkušenými lékárníky považovány za nejméně potenciálně klinicky kontroverzní; mají největší zbývající potenciál k dosažení úspor prostřednictvím zvýšené generické preskripce (podle národních údajů za leden až březen 2017) a jsou vhodné pro zařazení do softwaru pro pomoc při rozhodnutí o preskripci.

Přehled čerpá informace z preskripčních dat z online systému ePACT (poskytuje data až za 60 měsíců) s cílem zvýraznit příslušné variace způsobem, který pomůže lékařům. Léková optimalizace současně povede k dalšímu zlepšení účinnosti, než bylo dosud možné ze zprávy NHS BSA o potenciálu úspor z generických léčiv.

Data budou v tomto panelu aktualizována čtvrtletně.

Potenciální výhody

Jak uvádí agentura, pokud by bylo klinicky možné všechny tyto léčivé přípravky předepisovat genericky, mohla by NHS ušetřit ze svého rozpočtu a následně využít pro reinvestice celkově 17,9 mil. GBP.

Pokud by míra generické preskripce těchto léčivých přípravků dosáhla v každé Clinical Commissioning Group (CCG, nahradily od roku 2013 centra primární péče pro organizaci a poskytování služeb NHS) průměru svých nejlepších pěti srovnatelných CCG, bylo by možné uvolnit celkovou částku ve výši 4,2 mil. GBP na jinou péči o pacienty.

Panel tak CCG i lékařům snadno identifikuje výhody a lepší péči o pacienty díky uvolnění zdrojů pro investice do další péče; zviditelňuje rozdíly mezi praxemi praktických lékařů a jednotlivými CCG umožňující neustálé zlepšování poskytovaných služeb a současně jsou všechny léčivé přípravky uvedené v seznamu vhodné k zařazení do softwaru pro podporu preskripčního rozhodování.

Pokud má CCG ve své lokalitě aktuálně řadu léčiv s relativně nízkou úrovní generické preskripce, doporučuje jim NHS BSA, aby lékárnám oznámily plány na zvýšení generické preskripce, aby se mohly připravit na zvýšení poptávky.

I nadále zůstává možnost, aby pacienti upřednostnili konkrétní originální verzi léčivého přípravku. Tato preference by však měla být řešena případ od případu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.