Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

WHO: Tuberkulóza zůstává předním infekčním zabijákem

Vloženo: 05.11.2017, 10:14 | Čteno: 14211×
FOTO: APATYKÁŘ®

Celosvětové úsilí o boj proti tuberkulóze zachránilo od roku 2000 přibližně 53 mil. životů a snížilo úmrtnost na TBC o 37 %. Uvádí to globální zpráva WHO o TBC.

Nedostatečný pokrok v léčbě

Navzdory těmto úspěchům zůstává však situace dramatická. TBC byla v roce 2016 přední infekční příčinou úmrtí. TBC je také hlavní příčinou úmrtí v souvislosti s antimikrobiální rezistencí a hlavním zabijákem HIV nemocných.

Pokrok ve většině zemí se zastavil a není dostatečně rychlý na to, aby dosáhl globálních cílů nebo uzavřel přetrvávající mezery v péči a prevenci TBC. Svět se sice zavázal ukončit epidemii TBC do roku 2030, aktivity a investice tomu však neodpovídají.

Problém přidružené HIV infekce

V roce 2016 bylo celosvětově odhadováno 10,4 mil. nových případů TBC, z nichž 10 % tvořili lidé žijící s HIV. Sedm zemí představovalo 64 % celkové zátěže, přičemž vede Indie následovaná Indonésií, Čínou, Filipínami, Pákistánem, Nigérií a Jižní Afrikou.

Odhaduje se, že 1,7 mil. lidí zemřelo na TBC, včetně téměř 400 tis. lidí, kteří byli infikováni společně s HIV. Jedná se o pokles o 4 % ve srovnání s rokem 2015.

Multirezistentní TBC

Multirezistentní tuberkulóza zůstává zdravotní krizí a ohrožením zdravotní bezpečnosti. WHO odhaduje na 600 tis. nových případů TBC s rezistencí na rifampicin (nejúčinnější léčivo první linie), z nichž u 490 tis. šlo o multirezistentní TBC. Téměř polovina těchto případů byla v Indii, Číně a Ruské federaci.

Trvalé nedostatky v péči a financování

Řešení epidemie vyžaduje opatření k odstranění nedostatků v péči a financování. Vyžaduje také pokrok v určité podskupině zemí s vysokým zatížením TBC.

Nedostatečná hlášení a nedostatečná diagnóza případů TBC jsou nadále výzvou, zejména v zemích s rozsáhle neregulovaným soukromým sektorem a slabými zdravotnickými systémy.

Z odhadovaných 10,4 mil. nových případů bylo v roce 2016 zjištěno a oficiálně oznámeno pouze 6,3 mil., přičemž mimo hlášení zůstalo 4,1 mil. Téměř polovinu představovaly Indie, Indonésie a Nigérie.

Pouze u jednoho z pěti případů multirezistentní TBC byla zahájena léčba. Indie a Čína představovaly 39 % z těch, kde léčba nezačala. Úspěšnost léčby zůstává nízká – celosvětově na 54 %.

Z téměř půl milionu hlášených případů TBC souvisejících s HIV nebylo 15 % nemocných na antiretrovirové terapii, jak doporučuje WHO. Většina těchto případů TBC spojenou s HIV byla v africkém regionu WHO.

Preventivní léčba TBC se rozšiřuje do dvou prioritních rizikových skupin – lidé žijící s HIV a děti do 5 let. Avšak většina lidí, kteří jsou způsobilí k preventivní léčbě k ní nemá přístup.

Na léčbu a prevenci TBC se investice do zemí s nízkým a středním příjmem snížily téměř o 2,3 mld. USD v porovnání s 9,2 mld. USD, které by v roce 2017 byly potřeba. Kromě toho je zapotřebí nejméně 1,2 mld. USD ročně na urychlení vývoj nových vakcín, diagnostiky a léčiv.

Meziodvětvová opatření

Ukončení epidemie TBC vyžaduje kroky mimo zdravotní sektor pro vyřešení rizikových faktorů a determinantů onemocnění. Poprvé přináší globální zpráva o TBC výsledky z nového multisektorálního monitorovacího rámce, který identifikuje vazby na epidemii TBC v rámci sedmi cílů udržitelného rozvoje.

Analýza nejnovějšího stavu indikátorů pro 30 zemí s vysokým zatížením TBC ukazuje, že většina bude vyzvána k dosažení cílů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.