Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Finský regulátor zítězil nad „šmejdy“, zatrhl jim používání názvu lékárna a logo zeleného kříže

Vloženo: 09.11.2017, 06:07 | Čteno: 10863×
FOTO: Yliopiston Apteekki

Finský Úřad na ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů KKV dosáhl dohody s telemarketingovou Finskou lékárnickou společností o zákazu nelegálního marketingu. Současně prozatímně stáhl žalobu podanou u Obchodního soudu s návrhem pokuty 100 tis. EUR.

„Lékárna“ pouze lékárnám

Podle úřadu používala telemarketingová společnost neoprávněně název finská lékárna, a to jednak jako doménovou adresu pro své stránky, ale i při komunikaci se zákazníky. Těm po telefonu prodává různé vitamíny a doplňky stravy a používá vůči spotřebitelům slovo lékárna zavádějícím způsobem.

Ti jsou zmateni a domnívají se, že telemarketingová společnost funguje jako skutečná lékárna a splňuje zákonné podmínky.

Finští „šmejdi“

Úřad proto vyzval společnost k ukončení podobných klamavých praktik již na podzim roku 2016, kdy v předchozích měsících zaznamenal množící se stížnosti podvedených spotřebitelů (v ČR se pro společnosti využívající podobné praktiky vžilo označení „šmejdi“).

Jak zjistil, společnost (tehdy ještě pod názvem Nitrox) zasílá spotřebitelům – v drtivé většině seniorům – produkty bez jejich výslovného souhlasu a na základě rozhovoru, jehož obsahu velmi často nerozuměli. I přesto, že v telefonickém rozhovoru spotřebitelé zaslání odmítli, Finská lékárnická společnost jim produkty zaslala a požadovala zaplacení.

Pro kontrolu zákonnosti jejího postupu požadoval regulátor po společnosti nahrávky telefonních hovorů, ta je však nedodala. Stejně tak postup prodeje po telefonu, jakož i informace na webovských stránkách odporují zákonným požadavkům. Spotřebitelé nemají ani právo na odstoupení od smlouvy.

Regulátor společnosti již při loňském projednávání také vytkl, že klamavě používá název lékárna, ačkoli nemá oprávnění k provozování lékárny. Název finská lékárna je tak zavádějící. Úřad byl rovněž upozorněn řadou lékáren, že se na ně obrátili zmatení zákazníci této společnosti s odkazem, že jde o lékárnu.

Konečně, vyzval Finskou lékárnickou společnost k upuštění neoprávněného používání loga, které je významně zaměnitelné s logem zeleného kříže, který používá lékárnická komora pro označování oficiálních lékáren.

Protože se však nic nezměnilo a společnost výtky regulátora ignoruje, předal celou věc v březnu 2017 Obchodnímu soudu. Jak mj. uvedl ve svém stanovisku, název lékárna musí být vyhrazen pouze pro schválené lékárny, protože jeho použití jinými subjekty je pro spotřebitele matoucí. Proto požaduje zákaz takového použití.

Žaloba k soudu

Úřad ve své žalobě požadoval, aby Obchodní soud zakázal Finské lékárnické společnosti podobné marketingové praktiky, včetně používání názvu lékárna, protože to je v rozporu s právem na ochranu spotřebitelů.

Požadoval rovněž, aby soud společnosti zakázal, aby u spotřebitelů vyvolávala dojem, že má patřičnou licenci k provozu lékárny a nepoužívala tak vůči spotřebitelům nevhodný marketing. Současně úřad pro posílení zákazu požaduje pro společnost pokutu 100 tis. EUR.

Finská lékárnická společnost totiž uvádí na trh a prodává spotřebitelům prostřednictvím telefonu vitamíny a doplňky stravy pod názvem Finská lékárna a s logem, které se významně podobá zelenému kříži, který používá Finská lékárnická komora.

Spotřebitelé se tak mylně domnívají, že telefonní marketingová společnost má licenci k provozu lékárny, ačkoli to není ve skutečnosti pravda.

Společnost ustoupila

Na přípravném slyšení u Obchodního soudu v říjnu však společnost oznámila, že přijímá výtky úřadu a zákaz nelegálních praktik. Úřad proto žalobu včetně pokuty stáhl.

Pokud však bude společnost dále pokračovat v nelegálních aktivitách navzdory rozhodnutí úřadu o zákazu, zákaz může uložit obratem Obchodní soud, současně s pokutou 100 tis. EUR a úroků.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.