Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Regulátor zatrhl reklamu na doplněk stravy, strašila kontaminovanými rybami

Vloženo: 10.11.2017, 06:02 | Čteno: 9903×
FOTO: Adamed

Polský samoregulační orgán Rada pro reklamu rozhodl, že reklama na doplněk stravy Oeparol obsahující omega-6 nenasycené mastné kyseliny je v rozporu s dobrými mravy a porušuje polský Etický kodex pro reklamu. Radě se nelíbilo, že firma vyvolávala pocit strachu z konzumace ryb.

Rostliny čistší než ryby

Zadavatelem reklamy na doplněk je farmaceutická společnost Adamed Consumer Healthcare. Inzerce proběhla formou rozhlasových spotů, ve kterých doplněk Oeparol propagovala známá polská herečka.

Etický kodex mj. říká, že reklama nesmí zneužívat důvěru příjemce, nesmí motivovat k nákupu vytvořením pocitu strachu a nesmí využívat nedostatek znalosti příjemce.

Společnost Adamed zaslala Radě své vyjádření, ve kterém uvádí, že nesouhlasí s tvrzením, že rozhlasová reklama porušuje ustanovení Etického kodexu pro reklamu. Inzerovaný doplněk stravy obsahuje olej ze semen pupalky dvouleté s obsahem omega-6 mastných kyselin.

Na trhu existuje mnoho doplňků stravy, které obsahují omega mastné kyseliny, které mohou pocházet jak ryb, tak rostlin.

Četné vědecké studie, podle Adamed, však ukazují, že současné doplňky stravy vyrobené z ryb nemusejí mít, v důsledku zvyšující se koncentrace znečišťujících látek přítomných v mořích a oceánech, stejné vlastnosti jako ty obsažené v rostlinách.

Kontaminace mořských oblastí se projevuje nejen potřebou vyčistit olej získaný z ryb, ale může vést ke ztrátě cenných vlastností. Podle společnosti tak spotřebitelé nepřijímají z ryb jen omega-3 nenasycené mastné kyseliny, ale také neurčené dávky kontaminantů a těžkých kovů, jako je rtuť.

To se však neděje v případě, kdy jsou mastné kyseliny extrahovány z rostlinných zdrojů, jako je např. pupalka.

Na problém znečištěných moří a oceánů a tím i kontaminovaných ryb tak neupozorňuje pouze tato reklama, ale jde o všeobecně dlouhodobě známou skutečnost, a to jak v Polsku, tak v zahraničí, o čemž svědčí řada výzkumů a četných publikací v médiích.

Dotčená reklama je tak pouze prezentací známých skutečností a jejím účelem není v žádném případě vyvolat strach. Podle firmy jde o celospolečensky závažné téma, na které je potřeba upozornit.

Reklama nesmí strašit

Rada se s takovým výkladem neztotožnila a podle ní je v rozporu s dobrými mravy. Zneužívá důvěry spotřebitelů a využívá jejich nedostatečných znalostí, když naznačuje, že saturace omega-6 mastnými kyselinami z ryb může být nebezpečná pro zdraví.

Rada si uvědomuje, že inzerent poznamenává, aby si spotřebitelé ryby vybírali uvážlivě a věnovali zvláštní pozornost jejich původu, nicméně uvedení otázky „jestli opravdu chcete riskovat“ bylo neoprávněné a příliš dalekosáhlé a v tomto ohledu musí být reklama změněna.

Rada však odmítla tvrzení, že by reklama spotřebitele motivovala k nákupu pomocí náhodných událostí či pocitu strachu. Proti rozhodnutí se firma může odvolat.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.