Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

WHO vyzývá k zastavení používání antibiotik u zdravých zvířat kvůli rezistenci

Vloženo: 11.11.2017, 07:13 | Čteno: 8956×
FOTO: APATYKÁŘ®

WHO doporučuje zemědělcům a potravinářskému průmyslu, aby přestali užívat antibiotika rutinně k podpoře růstu a prevenci onemocnění u zdravých zvířat.

80 % celkové spotřeby

Nová doporučení WHO mají za cíl přispět k zachování účinnosti antibiotik, která jsou důležitá pro humánní medicínu, snížením jejich zbytečného používání u zvířat. V některých zemích tvoří přibližně 80% celkové spotřeby medicínsky významných antibiotik použití v živočišném sektoru, a to především na podporu růstu u zdravých zvířat.

Nadměrné užívání a zneužívání antibiotik u zvířat a lidí přispívá k rostoucí hrozbě antibiotické rezistence. U některých druhů bakterií, které způsobují vážné infekce u lidí, se již vyvinula rezistence vůči většině nebo všem dostupným léčebným postupům a existuje jen velmi málo slibných možností v rámci výzkumného projektu.

WHO při vývoji nových pokynů refektovala řadu analýz, které potvrzují že intervence omezující používání antibiotik u zvířat určených k produkci potravin, snížily výskyt bakterií rezistentních na antibiotika u těchto zvířat až o 39 %.

Doporučení WHO

WHO důrazně doporučuje celkové snížení užívání všech tříd medicínsky významných antibiotik u zvířat určených k produkci potravin, včetně úplného omezení použití těchto antibiotik pro podporu růstu a prevenci onemocnění bez diagnózy.

Zdravá zvířata by měla dostávat pouze antibiotika k prevenci onemocnění, pokud to bylo diagnostikováno u jiných zvířat ve stejném stádu, hejnu nebo populaci ryb.

V případech, kdy je to možné, by měla být vyšetřena nemocná zvířata, aby se určilo nejefektivnější a nejvhodnější antibiotikum k léčbě konkrétní specifické infekce.

Antibiotika používaná u zvířat by měla být vybrána z těch, která WHO zařadila mezi nejméně důležitá pro lidské zdraví, a nikoliv z těch, která jsou kriticky důležitá. Tato antibiotika jsou často poslední možností léčby nebo jednou z omezených možností léčby, které jsou dostupné pro léčbu závažných bakteriálních infekcí u lidí.

Mnoho zemí již podniklo kroky ke snížení používání antibiotik u zvířat určených k produkci potravin. Například Evropská unie od roku 2006 zakázala používání antibiotik pro podporu růstu.

Spotřebitelé také zvyšují poptávku po chovu na maso bez rutinního používání antibiotik, přičemž některé hlavní potravinářské řetězce prosazují politiku dodávky masa bez antibiotik.

Alternativní možnosti k používání antibiotik pro prevenci nemocí u zvířat zahrnují zlepšení hygieny, lepší využití očkování a změny ve způsobech chovu zvířat.

Pozadí pokynů

Pokyny WHO vycházejí z desetiletí odborných zpráv a hodnocení role používání antibiotik v zemědělství při rostoucí hrozbě rezistence.

Přispívají také přímo k cílům Globálního akčního plánu k antimikrobiální rezistenci přijatého Světovým zdravotnickým shromážděním v roce 2015 a deklaraci Valného shromáždění OSN o antimikrobiální rezistenci přijaté v roce 2016.

Od roku 2005 vydává WHO seznam kriticky důležitých antimikrobiálních látek pro humánní medicínu s pravidelnými revizemi, které mají sloužit jako základ pro podporu jejich obezřetného používání.

Seznam roztřiďuje všechna antibiotika, která se v současné době používají u lidí a zvířat, do tří kategorií – důležitá, velmi důležitá a kriticky důležitá na základě jejich významu pro humánní medicínu.

V páté revizi seznamu zveřejněné v dubnu 2017 jsou mezi antibiotika s nejvyšší prioritou mezi kriticky významnými antimikrobiálními látkami zařazeny chinolony, cefalosporiny 3. a vyšší generace, makrolidy a ketolidy, glykopeptidy a polymyxiny (kolistin).

Tato antibiotika jsou nezbytná jako léčiva poslední volby u infekcí člověka odolných vůči více léčivům.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.