Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

AOK nechce inovační fond, je nepraktický a neefektivní

Vloženo: 17.11.2017, 08:26 | Čteno: 18008×
FOTO: APATYKÁŘ®

Spolkový svaz německých zdravotních pojišťoven AOK se vyslovil proti předběžně oznámenému rozšíření inovačního fondu. Požaduje nejprve předložení výsledků zákonem předpokládaného vyhodnocení rámce podpory, aby mohlo být zodpovědně rozhodnuto o jeho pokračování.

Pouhé čerpání neprokazuje efektivitu

Inovační fond je prozatím omezen na čtyři roky až do konce roku 2019. První předběžná zpráva by měla být předložena Bundestagu do 31. března 2019 a závěrečná zpráva pak do 31. března 2021.

AOK se tak ohradila proti úvahám, včetně Spolkového ministerstva zdravotnictví, o předčasném zrušení lhůty pro existenci inovačního fondu a tím z něj vytvořit de facto dlouhodobý nástroj.

Pokud by měl inovační fond fungovat dlouhodobě, je nejprve nutné na základě důkazů vyhodnotit, jak efektivně fond podporuje skutečné inovace v oblasti zdravotní péče. Pouhá skutečnost, že v prvních dvou letech byly uvolněny finanční prostředky ve výši přibližně 300 mil. EUR ještě, podle AOK, není důkazem úspěchu.

Do roku 2019 má být vyhodnoceno přibližně 400 dotovaných projektů.

AOK očekává odpovědi na podstatnější otázky, zda by bylo rozumné a možné přenést regionálně úspěšné projekty na celostátní úroveň. Stejně tak je pochybné výzkum zdravotní péče financovat univerzitami a vědeckými institucemi místo zákonnými zdravotními pojišťovnami, ale lépe z daňových příjmů.

Konečně se zdá být naprosto otevřené, zda trvalý převod rozhodnutí o inovacích na ústřední orgán, jako je například Společný spolkový výbor, skutečně zlepší inovační klima v německém systému zdravotní péče.

Podle AOK zapříčiňuje inovační fond vysoké administrativní náklady, podporuje nepřekonatelnou projektilitu a má významné regulační nedostatky. Rozhodujícími činiteli jsou především představitelé odvětví, kteří by tak byli zrušeni podporou nových forem péče.

Fond vyvažoval decentralizované a konkurenceschopné modely dodávek, které byly praktičtější, nákladově efektivnější a udržitelnější. Proto by se měly také zvážit méně byrokratické a celostátní modely financování od roku 2020 a posoudit je nejpozději při předložení hodnocení jako vážné alternativy.

Každopádně pokud se politici nakonec rozhodnou pokračovat v inovačním fondu, AOK požaduje snížení částky dotací. Vzhledem k využitým kapacitám ústavů a ​​žadatelů trpí kvalita předkládaných projektů stále více.

Inovační fond

Inovační fond byl spuštěn v souvislosti s novelizací legislativy 1. ledna 2016. Zahrnuje objem dotací až 300 mil. EUR ročně a je rozdělen do dvou oblastí – „nové formy péče“ (maximálně 225 mil. EUR ročně) a „výzkum zdravotní péče“ (maximálně 75 mil. EUR ročně).

Při současných rozhodnutích o financování na rok 2017 podpořil Výbor pro inovace v prvních dvou letech své existence celkem 197 projektů – 81 pro nové formy péče, 116 pro výzkum v oblasti péče.

Podle Výboru pro inovace byl vyčerpán rozpočet přibližně 600 mil. EUR vyčleněný na první dva roky.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.