Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Britská antimonopolní agentura obvinila Concordia za liothyronin předražený o 6000 %

Vloženo: 22.11.2017, 06:11 | Čteno: 16772×
FOTO: Concordia

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) vydala prohlášení o námitkách vůči farmaceutické společnosti Concordia. Porušila, podle ní, právo hospodářské soutěže tím, že účtovala zdravotní službě NHS přemrštěné ceny za tablety liothyroninu.

O 6000 % vyšší cena

Agentura zjistila, že v loňském roce vynaložila NHS na toto léčivo více než 34 mil. GBP, což představuje nárůst z přibližně 600 tis. GBP v roce 2006.

Částka, kterou NHS zaplatila za balení, se zvýšila z přibližně 4,46 GBP, tolik balení stálo před tím, než byla v roce 2007 převedena na jiného výrobce (držitele rozhodnutí o registraci), na 258,19 GBP v červenci 2017, což představuje nárůst téměř o 6000 %. Výrobní náklady přitom zůstaly v podstatě nezměněny.

Tzv. autorizovaná generika už totiž nejsou předmětem cenové regulace.

Tablety přípravku Liothyronine se primárně používají k léčbě hypotyreózy, onemocnění způsobené nedostatkem hormonů štítné žlázy, které postihuje nejméně 2 ze 100 lidí a které může vést k depresi, únavě a přírůstku hmotnosti.

Ačkoli tablety liothyroninu nejsou primární léčbou hypotyreózy, pro mnoho pacientů neexistuje vhodná alternativa a až do začátku tohoto roku byla Concordia jediným dodavatelem pro britský trh.

Podle CMA tak farmaceutická společnost jednoznačně zneužila svého postavení, předražila léčivý přípravek a přinutila NHS, aby zbytečně zaplatila více za důležitou lékařskou péči.

CMA adresovala své prohlášením o námitkách nejen společnosti Concordia, ale rovněž společnostem Cinven a HgCapital – private equity společnostem a předchozím vlastníkům, které jsou nyní součástí společnosti Concordia. Všechny nyní mají možnost odpovědět na prozatímní zjištění uvedená ve prohlášení o námitkách.

Pokuta až 10 % světového obratu

Zjištění CMA jsou prozatímní a nelze z nich v této fázi vyvozovat, že došlo ve skutečnosti k jakémukoli porušení práva hospodářské soutěže. Nicméně CMA před závěrečným rozhodnutím, zda došlo k porušení práva nyní pečlivě zváží všechna prohlášení obou firem.

Pokud CMA prokáže zneužití dominantního postavení na trhu podle britského zákona o hospodářské soutěži a článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, může společnostem uložit pokutu až do výše 10 % ročního celosvětového obratu skupiny.

Při výpočtu finanční sankce CMA bere v úvahu mj. závažnost protiprávního jednání, obrat na relevantním trhu a jakékoliv polehčující a/nebo přitěžující faktory.

Loni tři farmakauzy

V prosinci 2016 udělila CMA pokutu 90 mil. GBP farmaceutickým firmám Pfizer a Flynn Pharma za přemrštěné ceny antiepileptika fenytoin.

V únoru 2016 pak CMA udělila pokutu 45 mil. GBP farmagigantu GSK a pěti generickým farmaceutickým společnostem za protisoutěžní dohody vedoucí k oddálení generické konkurence paroxetinu.

Koncem roku 2016 pak CMA obvinila farmaceutickou společnost Actavis UK (nyní Accord Healthcare/Intas Pharmaceuticals), že účtovala zdravotní službě NHS přemrštěné ceny za tablety hydrokortisonu (až o 12000 % v porovnání s originálním léčivým přípravkem, který byl prodáván jiným výrobcem před dubnem 2008).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.