Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Litevský regulátor může v lékárnách provádět mystery shopping

Vloženo: 27.11.2017, 06:34 | Čteno: 16609×
FOTO: APATYKÁŘ®

Od 1. listopadu vstoupila v Litvě v platnost novela zákona, podle níž je Státní úřad pro kontrolu léčiv (VVKT) oprávněn provádět v lékárnách kontrolní nákupy formou mystery shoppingu a kontrolovat tak personál lékáren, zda provádí správnou dispenzační praxi a dodržuje povinnost výdeje na recepty.

Ohlášené kontroly

Opatření zásadně rozšířilo kontrolní pravomoc úřadu, což se u lékárníků nesetkalo úplně s nadšením. Úřad nicméně uklidňuje, že půjde o plánované a cílené kontroly, tj. na základě konkrétní stížnosti, ne o běžnou praxi.

Dosud mohl regulátor kontrolovat pouze prodej a výdej léčiv, pro která jsou v lékárnách archivovány recepty (1-3 roky). Jedná se o hrazená léčiva, psychotropní látky, antibiotika, antidepresiva, antipsychotika, ad.

V souladu se zákonem o veřejné správě musel inspektor před cílenou kontrolou prokázat oprávněnost kontroly, tj. kontaktovat pracovníka lékárny a uvést účel kontroly, kterou prováděl až zpětně.

Už jen samotným kontaktováním pracovníka lékárny někdy pozbyla kontrola smysl, protože zaměstnanci zobrazili všechny požadované informace na monitoru, nebo řekli, že pacientovi navrhli objednání přípravku, ale ten to odmítl, nebo že léčivý přípravek byl prodán na lékařský předpis (recept ale lékárník vrátil pacientovi).

Ve většině případů tak nebylo možné přímo identifikovat, zda došlo k pochybení a např. prodeji receptového léčiva bez receptu.

Mystery shopping

Za účelem prověření podobných stížností byly doplněny zákony o veřejné správě a farmaceutický zákon o legitimizaci cílených kontrol. Od listopadu tak mohou kontroloři provádět tzv. mystery shopping, kdy svou identitu odhalí až po provedeném nákupu.

Poté, co novela vstoupila v platnost, úřad doplnil také farmakovigilanční politiku, kde specifikuje, jak bude kontrolní nákupy provádět.

Postup kontroly nákupu

Úřad ve svých pravidlech uvádí, že kontrolní nákupy provede pouze tehdy, pokud přijme stížnost (např. od obyvatele), nebo kontrolu nařídí úřady, popř. na žádost o prošetření (např. z Ministerstva zdravotnictví, informace od policie apod.).

Kontrola musí být provedena v souladu s připravenými a veřejně dostupnými otázkami ze seznamu pro každý léčivý přípravek případ od případu.

Písemný příkaz k provedení kontroly musí být předložen okamžitě po kontrolním nákupu. Protokol o kontrole bude vystaven ve dvojím vyhotovení bezprostředně po kontrole v lékárně. Jedna kopie bude písemně doručena lékárníkovi v kontrolované lékárně, který byl předmětem kontrolního nákupu.

Pokud je rozhodnuto o započetí řízení o správním přestupku, protokol nebude vystaven ve stejný den v lékárně, ale po dohodě předán na úřadu.

Případná pokuta je uložena až po projednání případu a platí se následně státní daňové inspekci.

Regulátor v této souvislosti varuje před podvodníky, kteří by se za inspektory chtěli vydávat a požadovali by případně jakoukoli platbu ihned na místě. Vyzývá v tomto případě lékárny, aby ihned o takovém případu informovaly policii.

Šestiměsíční tolerance

Každopádně litevský ministr zdravotnictví Dr. Aurelijus Veryga uvedl, že lékárníci budou mít na přizpůsobení se novým podmínkám a politice kontrolních nákupů období šesti měsíců. Až do 1. května 2018 tak bude úřad případné prohřešky řešit domluvou a bez udělení pokut.

Jak uvedl ministr, rozhodnutí o legitimizaci mystery shoppingu v lékárnách je zcela nové a převratné, lékárníci by proto měli dostat šanci se na kontrolní nákupy připravit.

Ministerstvo chce řešit problémy s poradenstvím v lékárnách i cílený protizákonný prodej Rx léčiv bez receptu, které se za léta nakupily. Nicméně cílem je spíše prevence a nikoli represe za každou cenu.

Švédsko průkopníkem

Tzv. mystery shopping se používá v řadě zemí, kde se diskutovala i možnost jeho využití ke kontrole zákonných povinností. První zemí, kde je regulován legislativně, je Švédsko. Zde se používá pro kontrolu lékáren a maloobchodů od 1. května 2014.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.