Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Norsko zkracuje platnost receptů na antibiotika z 1 roku na 10 dní

Vloženo: 06.12.2017, 05:53 | Čteno: 15724×
FOTO: Apotek 1

Norsko od 1. ledna 2018 zkracuje dobu platnosti receptů na antibiotika z jednoho roku na deset dní. Opatření má pomoci snížit užívání antibiotik v zemi a reflektuje Národní akční plán boje proti antibiotické rezistenci ve zdravotnických službách.

Z roku na 10 dní

Na základě dřívějšího vyhlášení norské vlády o boji proti antibiotické rezistenci je cílem Norska v rámci vládní strategie snížit spotřebu antibiotik o 30 % do roku 2020.

Jak uvedl norský ministr zdravotnictví Bent Høie, antibiotika by měla být použita pouze při akutní infekci, proto je lékař předepisuje na předpis. Neměla by být užívána zbytečně a paušálně a v případě, kdy lidé sami vyhodnotí, že by mohla na určité onemocnění zabrat i bez toho, aby navštívili lékaře.

Kratší platnost receptu je tak důležitým opatřením a jedním z dalších kroků, jak by mohlo, podle něj, Norsko bojovat s nadbytečným používáním antibiotik.

Dne 29. listopadu 2017 přijalo Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí změny nařízení o požadavcích na výdej léčivých přípravků lékárnami, které umožňují kratší platnost receptů na antibiotika.

V e-receptu platnost automaticky

Změna znamená, že lékaři, zubní lékaři a veterinární lékaři, kteří nepoužívají e-recept, mohou už od 1. ledna 2018 nastavit desetidenní platnost receptu na antibiotik.

V průběhu roku 2018 pak bude do preskripčních systémů praktických lékařů implementováno řešení, které automaticky nastaví platnost e-receptu na 10 dní. Lékař bude mít možnost platnost prodloužit, pokud to bude medicínsky nezbytné.

Platnost 1 rok zůstane automaticky i nadále nastavena pouze u tzv. modrých receptů, které jsou určeny pro vážně a dlouhodobě nemocné pacienty užívající antibiotika.

Proti rezistenci bojují i lékárníci

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, do boje proti antibiotické rezistenci se zapojili také lékárníci. Např. řetězec Vitusapotek při této příležitosti spustil pilotní projekt očkování proti chřipce ve 23 svých lékárnách.

Očkování je účinným opatřením k prevenci infekcí a podle lékárníků může zvýšená proočkovanost snížit zneužívání antibiotik.

Připomeňme, že v České republice platí recept s předepsanými antibiotiky a antimikrobiálními chemoterapeutiky nejdéle 5 kalendářních dnů počínaje dnem jeho vystavení, pokud nejde o léčivé přípravky pro lokální použití. Recept na ostatní léčivé přípravky platí 14 kalendářních dnů, neurčí-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení (max. 1 rok).

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.