Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Sunovion veřejně pokárána, školila reprezentanty, jak „přimět“ lékaře k preskripci

Vloženo: 18.12.2017, 06:02 | Čteno: 16716×
FOTO: ABPI

Společnost Sunovion Pharmaceuticals bude zveřejněna v britském odborném tisku za porušení etického kodexu Asociace britského farmaceutického průmyslu (ABPI).

Podstata stížnosti

Anonymní stížnost k panelu regulační autority Prescription Medicines Code of Practice Authority, který řeší prohřešky proti etickému kodexu farmafirem podal bývalý zaměstnanec společnosti Sunovion. V ní tvrdil, že společnost nutila obchodní reprezentanty, aby tlačili na lékaře, aby předepisovali léčivý přípravek Latuda (lurasidon) pro léčbu schizofrenie.

Konkrétně je měli znejistit a naznačit, že mohou být žalováni ze strany pacientů nebo pacientských sdružení, pokud jim nenabídnou alternativy současné léčby.

Reprezentant ve své stížnosti také tvrdil, že zaměstnance regionální obchodní manažeři vyzývali, aby lékařům citovali národní guideliny, které uvádějí, že by měla být prováděna revize medikace, pokud má pacient jakékoli nežádoucí účinky u stávající léčby.

Podle stěžovatele by takový přístup, pokud by byl přijat lékaři, mohl v jejich očích poškodit renomé farmaprůmyslu.

Panel se proto rozhodl stížnost prověřit. Někteří dotazovaní zaměstnanci uvedli, že na regionálním setkání byl zastoupen také advokát, který je instruoval, jak lékaře „rozložit“ ohledně medicínsko-právní zodpovědnosti v souvislosti se sledováním preskripce antipsychotik.

Přepisy rozhovorů s reprezentanty prokázaly, že regionální manažer své podřízené „motivoval“, že pokud nenabídnou změnu léčby a neudělají o tom záznam, může to mít pro lékaře zásadní právní důsledky. Pro podporu tvrzení se přitom mohli zaštítit prezentací advokáta.

Protože však nebyl předložen žádný důkaz, že by této možnosti někdo využil, panel vyhodnotil stížnost jako neopodstatněnou s tím, že žádné porušení kodexu nebylo prokázáno.

Panel dále zjistil, že regionální manažer podřízené instruoval, aby lékařům řekli, že mají zvážit změnu léčby u pacientů s kardiovaskulárními riziky. Panel přitom vyhodnotil, že to není akceptovalený přístup v souladu s kodexem. Stěžovatel však nedoložil postup, který by byl nutně v rozporu s kodexem.

Jednání firmy nepřípustné

Nicméně odvolací komise byla velmi znepokojena, že společnost na výhrady nijak nereagovala a neposkytla přesný přepis setkání s reprezentanty. Ten získala až na základě cíleného vyžádání.

Sunovion sice připustila marginální pochybení, nicméně přepisy podle ní nic neprokázaly. S tím odvolací komise nesouhlasila, protože pět ze šesti reprezentantů slova stěžovatele potvrdilo. Společnost však tento rozpor nijak neřešila.

Komise zkritizovala společnost za vyhodnocení rozhovorů s reprezentanty. Ty vedl senior manažer, který byl jediný zodpovědný za řešení stížnosti. A ten rozhodl, že rozhovory sice může vyznívají smíšeně, nicméně jednání regionálního manažera pravděpodobně bylo nesprávné a v rozporu s etickým kodexem.

Americká mateřská společnost, i přesto, že přepisy rozhovorů neviděla, však toto tvrzení změnila a uvedla v konečném sdělení odvolací komisi, že rozhovory jsou nejasné a nic neprokazují. Ředitel, který vedl rozhovory s tím nesouhlasil, nicméně američtí nadřízení mu řekli, že není právním odborníkem na kodex.

Až při slyšení u odvolací komise americké vedení připustilo, že jednání může ohrozit profesionální integritu evropského vedení a omluvilo se. Komise však byla jednáním velmi znepokojena a je toho názoru, že taková úmyslně nepřesná, zavádějící a neústupná odpověď způsobila diskreditaci a sníženou důvěru ve farmaceutický průmysl.

Odvolací komise vzala na vědomí vyjádření představitelů společnosti Sunovion a usoudila, že jednání společnosti, kterým změnila odpověď, navzdory vyšetřovateli a jasným důkazům zjištěným z rozhovorů, vyvolalo velmi vážné obavy ohledně selhání systému a kultury společnosti.

Sunovion proto bude veřejně pokárána a odvolací komise rovněž požaduje provedení auditu, jak společnost postupuje v souladu s etickým kodexem. Na základě něj pak odvolací komise zváží další postup a případné sankce.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.