Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Operace MISMED zajistila milióny zneužívaných léčiv

Vloženo: 23.12.2017, 07:43 | Čteno: 17679×
FOTO: Interpol

Nejrozsáhlejší akce svého druhu, Operace MISMED zaměřená na nedovolené obchodování se zneužívanými léčivými přípravky, vedla v EU zhruba ke 100 zatčením a zabavení léčivých přípravků a dopingových látek v hodnotě více než 230 mil. EUR.

Celoroční aktivity

V řadě koordinovaných akcí během roku 2017 provedly francouzský Centrální úřad proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví (OCLAESP) a finské celní orgány pod záštitou koordinačního centra Europolu pro oblast trestné činnosti v oblasti duševního vlastnictví (IPC3) operaci zaměřenou na léčivé přípravky odkláněné pro psychotropní, rekreační nebo dopingové účinky.

Celkově vedla operace za účasti celních orgánů, orgánů pro vymáhání práva a zdravotnických orgánů z Francie, Finska, Španělska, Itálie, Rumunska, Maďarska, Řecka, Spojeného království a Irska k rekordnímu počtu 75 mil. zabavených dávek léčivých a dopingových látek v odhadované hodnotě při pouličním prodeji přesahující 230 mil. EUR.

Série koordinovaných akcí vedla k zahájení 205 vyšetřování a identifikaci 277 podezřelých, z nichž 111 bylo zatčeno.

Tato operace vedená zpravodajskou službou byla zahájena v roce 2017 poté, co počáteční šetření ukázalo, že mezi Francií a Finskem je nezákonně obchodován přípravek Subutex (buprenorfin).

Zneužívání léčiv

V mnoha evropských zemích rostou obavy z narůstajícího zneužívání léčiv, zejména ve světle velkého nárůstu počtu úmrtí na receptová opioidní analgetika ve Spojených státech.

Zneužívání léčiv je vážným a rostoucím problémem, který je proto třeba řešit i na evropské úrovni. Organizovaný zločin se stále častěji orientuje na tuto oblast trestné činnosti, neboť pachatelům přináší obrovské zisky při relativně nízkém riziku prozrazení.

Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) zahrnují skupiny léčiv, která byla spojena se zneužíváním, sedativa a hypnotika; opioidy, včetně léčby úlevy od bolesti a substituční léčby a stimulanty předepsané pro léčbu poruch pozornosti a hyperaktivity.

Tato léčiva mohou být získána regulérní preskripcí, tzv. doctor shopping (obcházení více lékařů z důvodu preskripce) nebo návštěvou více lékáren, přesměrováním dodávek na nezákonný trh a nákupy na internetu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.