Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Na onemocnění dýchacích cest zemře kvůli chřipce až 650 tis. lidí ročně

Vloženo: 25.12.2017, 08:11 | Čteno: 17510×
FOTO: Fimea

Až 650 tis. úmrtí ročně souvisí s onemocněním dýchacích cest kvůli sezónní chřipce. Vyplývá to z nových odhadů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, Světové zdravotnické organizace a globálních partnerů v oblasti zdraví.

Úmrtí dětí v rozvojových zemích

To znamená nárůst oproti předcházejícímu odhadu 250-500 tis., který pochází z doby více než před deseti lety a zahrnuje všechny úmrtí související s chřipkou, včetně kardiovaskulárních onemocnění nebo cukrovky.

Nové počty úmrtí v rozmezí 290-650 tis. jsou založeny na novějších datech z větší, rozmanitější skupiny zemí, včetně zemí se středním příjmem a bez úmrtí na základě jiných než respiračních onemocnění.

Odhady berou v úvahu nálezy z nedávných studií úmrtnosti na onemocnění dýchacích cest souvisejících s chřipkou, včetně studie provedené Centry pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle ní se většina úmrtí vyskytuje u lidí starších 75 let a v nejchudších regionech světa. Subsaharská Afrika představuje největší riziko úmrtnosti na chřipku na světě, těsně následovaná východním Středomořím a jihovýchodní Asií.

Téměř všechna úmrtí dětí ve věku do 5 let s infekcemi dolních dýchacích cest související s chřipkou se vyskytují v rozvojových zemích, ale dopady epidemie sezónní chřipky na nejchudší populace světa nejsou zcela známy.

Spolupráce, prevence

WHO spolupracuje s řadou partnerů na posuzování celosvětové zátěže nemocí způsobené chřipkou poskytováním pokynů a odborných znalostí členským státům při měření zátěže chřipkových onemocnění a jejích hospodářských důsledků.

Další sledování a laboratorní studie dalších onemocnění, jako je kardiovaskulární onemocnění, která mohou souviset s chřipkou, by měly v příštích několika letech přinést podstatně vyšší odhady.

WHO vyzývá země, aby upřednostňovaly prevenci chřipky a vytvářely národní odhady s cílem informovat o preventivních možnostech. Doporučuje mj. každoroční očkování proti chřipce, aby se zabránilo onemocnění a komplikacím způsobeným chřipkou. Očkování je zvláště důležité pro osoby s vyšším rizikem závažných komplikací a úmrtí a pro zdravotnické pracovníky.

Sezónní chřipka je akutní virovou infekcí, která se snadno šíří mezi lidmi a cirkuluje po celém světě. Většina lidí se během jednoho týdne zotaví, aniž by vyžadovala lékařskou péči. Mezi běžná respirační onemocnění související se sezónní chřipkou, která mohou způsobit smrt, patří zápal plic a bronchitida.

Pracovní skupina Světové zdravotnické organizace pro chřipku zahrnuje odborníky z Institutu lékařské vědy All India, Singapurské národní univerzity, Jihoafrického národního institutu pro přenosné nemoci, amerického CDC, Universidad del Valle de Guatemala a University of Edinburgh.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.