Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Brazílie spustí pilotní projekt online ověřování léčiv

Vloženo: 03.01.2018, 06:35 | Čteno: 16493×
FOTO: APATYKÁŘ®

Brazílie začne v následujících týdnech pilotně testovat systém online sledování a ověřování léčivých přípravků. Od května bude plně v provozu databáze systému.

Od roku 2009

Dlouho očekávaný pilotní provoz Národního systému kontroly léčiv (SNCM) bude zahrnovat regulační autoritu ANVISA a několik farmaceutických společností. Nejprve se připojí Aché, Bayer, Boehringer Ingelheim, Janssen-Cilag a Libbs, později účasty přislíbily Roche a Eurofarma. Každá ze společností do systému vloží tři šarže přípravků.

Pilotní projekt byl oficiálně spuštěn už v září roku 2017. Účinně však bude zahájen až od května, když bude fungovat příslušná databáze v plném provozu. Oznámila to Brazilská asociace farmaceutického průmyslu Sindusfarma.

Projekt začne fungovat více než osm let poté, co bylo v Brazílii poprvé navrženo ověřování léčivých přípravků prostřednictvím zákona v roce 2009. Po letech politických diskuzí a tlaku průmyslu na znění prováděcího nařízení, byl původní zákona nahrazen novou verzí z prosince 2016, prováděcí nařízení pak vešlo v platnost v květnu 2017.

2D kódy

SNCM vyžaduje přidání 2D čárových kódů na jednotlivá balení léčivých přípravků, které budou obsahovat minimálně náhodné randomizované sériové číslo, národní registrační číslo, číslo šarže a datum exspirace.

Ke konci loňského roku zveřejnila léková agentura návrh implementačních pokynů pro SNCM, včetně specifikací a technických kritérií určených k tomu, aby pomohly zúčastněným stranám v brazilském dodavatelském řetězci vytvořit a integrovat své vlastní systémy.

Skenování kódu umožní, sledovatelnost balení v rámci dodavatelského řetězce, přičemž každý článek řetězce musí zachytit údaje o transakcích a sdělit je centrálnímu vládnímu úložišti (centrální hub).

Roční projekt

Očekává se, že pilotní projekt poběží až jeden rok s osmiměsíčním obdobím následné revize, po níž bude následovat tříleté období realizace, než bude systém povinný.

ANVISA nedávno potvrdila, že je otevřena možným vylepšením systému v závislosti na tom, jak bude probíhat pilotní program a jehož výsledky hodlá zveřejnit koncem letošního roku.

Firmy do pilotního projektu zařadily např. myorelaxans Tandrilax (Aché), Bayerova hormonální substituční léčbu Climene (Bayer), antihypertenzivum Micardis (Boehringer Ingelheim), antibiotikum Levaquin (Janssen-Cilag) a cytostatikum Faulblastina (Libbs).

Systémy pro online ověřování léčiv se připravují ke spuštění po celém světě, v EU má systém začít povinně fungovat od 9. února 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.