Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

CDC: Ve Spojených státech zemře ročně v souvislosti se spánkem 3500 dětí

Vloženo: 17.01.2018, 06:04 | Čteno: 18465×
FOTO: CDC

Nová zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Vital Signs signalizuje potřebu více ošetřovatelů a lepší informovanosti matek. Počet úmrtí dětí souvisejících se spánkem totiž přibývá.

Opětovný nárůst

U amerických dětí se každoročně vyskytne asi 3500 úmrtí souvisejících se spánkem, včetně syndromu náhlého úmrtí dítěte, náhodného udušení a úmrtí z neznámých příčin.

V devadesátých letech minulého století došlo k výraznému poklesu počtu těchto úmrtí v návaznosti na národní bezpečnostní kampaň Zpět ke spánku. Od konce devadesátých let se však pokles zpomalil a jak vyplývá z údajů nové zprávy Vital Signs, riziko pro děti přetrvává.

Nebezpečný spánek

CDC analyzovala údaje ze státního systému pro dohled a vyhodnocování rizik v těhotenství, aby popsala způsoby spánku u dětí. Systém sledoval nahlášené chování a zkušenosti před, během a po těhotenství u žen s nedávným porodem v USA od konce 80. let.

CDC prozkoumala údaje za rok 2015, které matky nahlašovaly o nebezpečné pozici při spánku, o sdílení postele s dítětem a o použití měkkého povlečení ze všech amerických států s dostupnými údaji.

Nebezpečná pozice při spánku znamená uložení dítěte na stranu nebo žaludek. Měkké povlečení zahrnuje polštáře, přikrývky, polstrovaný pás do ohrádky, vycpané hračky a polohovače.

Hlavní zjištění

Přibližně jedna z pěti matek (21,6 %) uvedla, že její dítě spí na boku nebo břichu, s více než polovinou matek (61,4 %) spí dítě v posteli a dvě z pěti matek (38,5 %) uvedly, že používají měkké ložní prádlo v místě, kde dítě spí.

Procentuální podíl matek, které uváděly, že jejich dítě spí na straně nebo na břichu se liší podle státu, a to od 12,2 % ve Wisconsinu až po 33,8 % v Louisianě.

Uložení nemluvňat na bok nebo na břicho bylo častější u černých nehispánských matek, mladších 25 let nebo u těch, které měly 12 a méně let vzdělání.

Bezpečný spánek

Jak upozorňuje CDC, bezpečná praxe spánku doporučená Americkou pediatrickou společností zahrnuje uložení dítěte na záda po celou dobu spánku (včetně zdřímnutí i v noci), použití pevného uložení pro spaní, jako je bezpečnostní matrace a postel, zajištění měkkých předmětů a volného ložní prádla mimo oblast spánku dítěte a také sdílení pokoje s dítětem, ale ne stejné postele.

V uplynulých letech spolupracovaly státní zdravotnické agentury se svými partnery na propagaci bezpečného spánku. Tyto snahy zahrnují komunikační kampaně, informování na různých fórech pro těhotné a kojící ženy, prostřednictvím domácích návštěv, iniciativ na zlepšení kvality v nemocnicích ad.

Zlepšit chce CDC také informovanost prostřednictvím poskytovatelů zdravotní péče, kteří mohou zvýšit pravděpodobnost, že rodiče budou dodržovat doporučení pediatrů.

Předchozí studie ukazuje, že pouze 55 % matek dostalo správné rady o bezpečném spánku během těhotenství a domácích návštěv, zatímco 20 % uvedlo, že nedostaly žádnou radu a 25 % dostalo nesprávné rady.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.