Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Drogerie dm chce v Rakousku znovu rozbít lékárnický monopol na prodej OTC léčiv

Vloženo: 18.01.2018, 06:13 | Čteno: 17854×
FOTO: APATYKÁŘ®

Drogistický řetězec dm plánuje nový útok na prolomení lékárnického monopolu na prodej volně prodejných léčivých přípravků. Lékárníci plány opět ostře odmítli.

Třetí pokus

Drogistický řetězec se dlouhodobě snaží o to, aby mohl prodávat volně prodejná léčiva. Jak uvádí, je schopen je nabídnout i o třetinu levněji než v lékárnách.

Kvůli tomu se v předchozích letech neúspěšně dvakrát obrátil k Ústavnímu soudu, který jeho podněty zamítl pro nedostatečné odůvodnění a nepřesnou formulaci. Řetězec proto plánuje nový pokus.

To však velmi ostře zkritizoval Rakouský lékárnický svaz zastupující lékárníky provozovatele s tím, že lékárny v Rakousku zajišťují péči 24 hodin denně, což drogerie nechtějí.

Navíc, podle svazu, zkušeností s liberalizací prodeje z jiných zemí ukazují, že se ceny nijak nesnížily.

Lékárníci se rovněž obávají, že by se dále mohla rozvolnit současná pravidla, podle nichž mohou v Rakousku provozovat lékárnu pouze lékárníci. Jak argumentuje svaz, okamžitě by vznikly řetězce, podobně jako se to stalo v roce 2001 v Norsku poté, co vláda liberalizovala lékárenský trh.

Dalším tématem je také online prodej léčiv, který v Rakousku funguje od června 2015 a mohl by v souvislosti s rozvolněním pravidel pro prodej volně prodejných léčiv posílit. Nyní tvoří podle odhadu svazu 3-5 %, v Německu pak kolem 15 %.

Zdaleka ne první útok

V případě drogistického řetězce dm nejde zdaleka o první útok na lékárenský monopol. V roce 2012 se naposledy intenzivněji snažila narušit lékárenský monopol v oblasti OTC léčiv, kdy se spojila s Radou seniorů.

Jediným argumentem, který ale předkládá, je cenová úspora, protože lékárny jsou, podle drogerie, zbytečně drahé.

To však dlouhodobě odmítá i Rakouská lékárnická komora s tím, že lékárny jen „neprodávají“, ale poskytují také noční pohotovostní služby, drží skladem nejen rychloobrátková, ale i vzácná léčiva a velmi rozsáhlý sortiment léčiv pro pacienty či připravují magistraliter přípravky.

Narušení konkurenčního prostředí vyjmutím určitých produktů, které pro lékárny generují potřebnou část výnosů by, podle komory, vedlo k ohrožení současné relativně husté sítě rakouských lékáren a poskytování plnohodnotné péče pro obyvatele.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.