Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Finský regulátor vyzval lékárníky, aby zlepšili poradenství při prodeji OTC léčiv

Vloženo: 19.01.2018, 06:27 | Čteno: 17647×
FOTO: Fimea

Finská léková autorita Fimea reaguje na případy zjištěné při svých kontrolách lékáren, kdy lékárna prodala zákazníkovi současně analgetika v několika různých baleních. Na základě toho došlo v několika případech závažným nežádoucím účinkům a dokonce i k hospitalizaci.

Kumulace balení

Fimea proto důrazně upozornila lékárníky, že u každého balení léčivého přípravku je stanoveno, zda je možné je prodat bez lékařského předpisu, a jak velké balení lze koupit v lékárnách bez lékařského předpisu.

Pokud zákazník z nějakého důvodu potřebuje větší množství než to, které je určeno pro samoléčbu, měl by být lékárníkem v případě potřeby nasměrován do lékařské ordinace.

Fimea rovněž v souvislosti s inspekcemi lékáren poznamenala, že zaměstnanci pracující na pokladně (ve finské lékárně je často velký samoobslužný prostor, zákazník si sám vybere a následně jen zaplatí na pokladně u východu) si těchto omezení prodeje a rizik pro zdraví zákazníků nejsou vždy vědomi.

Regulátor proto důtazně upozorňuje, že omezení prodeje se týkají veškerých prodejů léčiv určených k samoléčbě, bez ohledu na to, zda se prodej uskutečňuje prostřednictvím hlavní lékárny, vedlejší, lékárenského výdejního místa (zpravidla zřizovaném lékárnou v obchodních centrech apod.) či prostřednictvím internetového prodeje.

Poradenství při samoléčbě povinné

Poradenská činnost je podle zákona o léčivých přípravcích povinná a vztahuje se také na samoléčbu.

Lékárníci by se proto měli při prodeji volně prodejných léčiv vždy ujistit, že zákazník dostal přiměřené pokyny a rady pro správné a bezpečné užívání léčivého přípravku.

Lékárenské poradenství v lékárně mohou poskytovat pouze certifikovaní lékárníci a, s určitými omezeními, rovněž studenti farmacie na praxi.

Pozornost by měla být věnována také možnosti použití přípravků, které chce zákazník koupit současně, a v případě potřeby zajistit jiné vhodné léčivo pro daný zdravotní problém.

Dodatečné poradenství

V případě OTC léčiv vyžadujících dodatečné poradenství se musí vždy lékárník ujistit, že zákazník obdržel radu v souladu s písemnou regulátorem schválenou informací poskytnutou držitelem rozhodnutí o registraci.

Lékárenská péče musí probíhat tak, aby v žádné situaci nebylo možné, že by OTC léčivo vyžadující dodatečné poradenství bylo prodáno bez tohoto poradenství.

Lékárna musí mít také k dispozici potřebné zdroje informací, aby mohla poskytovat odborné rady a mít možnost je používat. Kromě toho by lékárna měla mít vytvořeny i standardní operační postupy pro poskytování poradenství, včetně poradenství při samoléčbě.

Fimea zveřejňuje (ve finštině a švédštině) pravidelně aktualizovaný seznam volně prodejných léčivých přípravků, včetně velikosti balení, s platnou registrací. Ty, které vyžadují doplňkové poradenství (naproxen, ulipristal, levonorgestrel, orlistat apod.) jsou zvýrazněny růžovou barvou pozadí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.