Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Nelegální léčiva putují do Švýcarska z Indie a východní Evropy včetně Česka

Vloženo: 14.02.2018, 05:56 | Čteno: 16677×
FOTO: Interpol

Na příkaz švýcarské lékové agentury Swissmedic zajistila Švýcarská celní správa v loňském roce 1060 zásilek nelegálně dovezených léčivých přípravků. Celkový počet je mírně vyšší než v předchozím roce (v roce 2016 to bylo 1028).

Rostou anorektika

Nejčastěji jsou stejně jako v předchozích letech dovážené léčivé přípravky na léčbu potence, následované léčivy s potenciálem závislosti (psychofarmaka, hypnotika a sedativa), stejně jako další medicínsky důležitá receptově vázaná léčiva. Poklesl počet léčiv na hubnutí (5 % v roce 2016, loni 2,5 %).

Stejně jako v předchozím roce pocházela většina nelegálních zásilek z Indie (44,5 %), následoval Singapur a Německo. Zásilky z východní Evropy, včetně nelegálního dovozu z Polska, vzrostly o 40 % (v roce 2016 9 %, loni 13 %).

Opět bylo zabaveno velké množství medicínsky významných léčivých přípravků vázaných na recept (jako jsou antibiotika nebo velmi silné analgetikum tramadol). Nelegální dovoz receptových léčiv, jako jsou psychotropní látky, antibiotika nebo léčiva na léčbu akné, je přitom ze zdravotního hlediska velmi nebezpečný.

Několik zásilek pocházejících ze Spojeného království a Polska obsahovalo rovněž melanotan. Tato látka se údajně používá ke zhnědnutí kůže, ale především má chřipkové nežádoucí účinky a může poškodit imunitní a kardiovaskulární systém.

Reductil z Česka

Za zmínku stojí také dvě zabavené zásilky z České republiky obsahující padělky přípravku Reductil (sibutramin, v ČR byl registrován pod názvem Meridia). Tento přípravek na hubnutí byl v roce 2009/2010 stažen z trhu téměř na celém světě kvůli nepříznivému poměru přínosů a rizik.

Laboratoř agentury Swissmedic provedla analýzu padělaných kapslí, které obsahovaly nesprávné účinné látky (kofein a synefrin namísto sibutraminu). Swissmedic také informovala evropské lékové orgány prostřednictvím své sítě.

Swissmedic proto opětovně varovala zejména před internetovými obchody nabízejícími receptově vázané léčivé přípravky bez předpisu. Upozorňuje, že jsou často inzerovány jako „originální přípravky za nízké ceny“.

V drtivé většině stojí těmito poskytovateli obvykle větší zločinecké organizace. Online jsou prodávány přípravky se zásadními kvalitativními nedostatky, bez obalu nebo příbalového letáku, anebo padělané léčivé přípravky obsahující příliš vysoké nebo příliš nízké dávky, padělané, nedeklarované nebo žádné účinné látky.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.