Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Studenti farmacie a lékařství: Chceme kvalitní vzdělání, nechceme diktát soukromých subjektů

Vloženo: 01.03.2012, 21:08 | Čteno: 10131×

I to zaznělo 28. února 2012 ve zcela zaplněné Nové posluchárně Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Řada účastníků ohlášené informační přednášky pro studenty Farmaceutické a Lékařské fakulty v Hradci Králové dokonce musela vzít zavděk posezením na schodech.

Jak už portál APATYKÁŘ® dříve informoval, konala se zde od druhé hodiny odpolední přednáška, či spíše diskuzní setkání, řečníků – prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. (předseda Akademického senátu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové), prof. PharmDr. Alexandra Hrabálka, CSc. (děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové), Filipa Škardy (president Spolku českých studentů farmacie) a Davida Řezáče (člen Akademického senátu Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové) – se studenty i zaměstnanci Faf i LF. Moderátorem diskuze byl Michal Kočí (člen AS UK).

(Ne)kvalita vzdělání

Společným tématem všech řečníků byla především obava z kvality výuky a vůbec kvality vysokých škol. Oba akademičtí funkcionáři zmínili především nízkou kvalitativní úroveň některých absolventů soukromých škol a obavy ze školného, protože, podle nich, bude deklasovat vzdělání na obchod – „zaplať si titul“.

Společnost, podle obou, nereflektuje reálnou potřebu vysokoškoláků. Velmi tvrdá kritika se snesla na neustálý požadavek „společnosti“ na počet vysokoškoláků, kdy sice ČR bude v evropském kontextu vzdělaná, nicméně absolventi nebudou mít uplatnění.

Stejně tak se domnívají, že cílem školného je pouze přesunout platby státu na soukromé osoby, přičemž objem zůstane stejný. Představitel lékařské obce při této příležitosti trefným srovnáním poukázal na současný nerovnoměrný systém dotací studentů VŠ:

„50 tisíc dostane škola za »máma mele maso« a 75 tisíc za patofyziologii!“

Oba zástupci studentů odmítli politizaci protestů s tím, že studenti bojují proti nesmyslným reformním návrhům, nikoli proti konkrétním osobám či jenom školnému.

Velmi zajímavá byla i následná diskuze, ze které bylo zřejmé, že studenti odmítají účast soukromých firem v akademických orgánech či radách VŠ. Sdílejí velkou obavu, že by byl studijní program ovlivňován nežádoucím způsobem a pouze ku prospěchu těchto soukromých subjektů.

Vzor pro politiky

Celý záznam této přednášky je k dispozici na internetu a rozhodně stojí za shlédnutí. Potvrzuje mj. to, co už v podcastu pro portál APATYKÁŘ® uvedl prof. Hrabálek, že studenti Faf jsou velmi kultivovaní a rozumní.

Ostatně i proto v Hradci Králové i přímo na Faf studentské protesty proběhly velice poklidně a důstojně. Studenti mají zájem o akademické dění, umějí diskutovat a jejich budoucnost jim není lhostejná.

Exkluzivně pro portál APATYKÁŘ® informace poskytl Lukáš Dušek (student Faf a tajemník SČSF) a fotogalerii ze studentských protestů student Univerzity Hradec Králové Michal Šafus.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.