Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Mezinárodní den bezpečnosti pacientů se zaměří na lékovou bezpečnost

Vloženo: 10.09.2016, 08:43 | Čteno: 17280×
FOTO: APATYKÁŘ®

17. září 2016 proběhne v Německu, Rakousku a Švýcarsku 2. Mezinárodní den bezpečnosti pacientů. Tentokrát bude zaměřen na lékovou bezpečnost a předcházení chybám při medikaci. Nově se připojí také organizace z Chorvatska a Brazílie.

60 % chyb lze předejít

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že až desetina všech hospitalizací vzniká v důsledku nežádoucích účinků léčiv. Velká část z nich kvůli chybám při medikaci.

V případě Německa existují důkazy, že lze lékovým chybám, které vedou ve významné míře k poškození pacienta zabránit. Průzkumy v německých domech s pečovatelskou službou naznačují, že každý obyvatel trpí ročně v průměru jednou novou nežádoucí reakcí, přičemž 60 % z nich je možné předejít.

Akce po celém Německu

Německá Koalice pro bezpečnost pacientů proto pořádá pod heslem Společně proti chybám při medikaci osvětový 2. Mezinárodní den bezpečnosti pacientů. Zdravotnická zařízení v Německu, Švýcarsku a Rakousku na 17. září připravila četné aktivity.

Akce se účastní po celém Německu řada nemocnic, lékáren a lékárnických komor. Zvláštní důraz je kladen na zapojení pacienta. Například Lékárna u orla v Oberwiesenthalu nabídne bezplatnou kontrolu domácí lékárničky s následným poradenstvím.

V nemocnici Sv. Františka v Münsteru zase budou mít pacienti denně po dobu jednoho týdne k jídlu přiloženu pohlednici s informacemi, co mohou sami udělat pro svou lékovou bezpečnost.

A to by také, podle koalice, mělo být letošním hlavním tématem – podnítit diskusi o potížích, které existují v lékařské a ošetřovatelské péči. Pokud si totiž lékaři a zdravotní sestry nejsou dostatečně vědomi lékových rizik nebo mají příliš málo času na dobrou péči o pacienta, může to vést k chybám při podávání léčiv.

Samozřejmě, že chybám v podávání léčiv nelze vždy zamezit, ale pokud bude mezi sebou navzájem spolupracovat mnoho zdravotnických zařízení, může být riziko alespoň výrazně sníženo.

Informovat i pacienty

Kromě Rakouska a Švýcarska nyní akce zaujala i v dalších zemích v Evropě i zámoří. Projektů se účastní i partnerské organizace v Chorvatsku a Brazílii.

Nicméně upoutat pozornost zdravotnických zařízení podle odborníků nestačí. Je důležité zasáhnout samotné pacienty, aby se dozvěděli o efektivních opatřeních ke zlepšení lékové bezpečnosti.

Možným dobrým způsobem jak informovat pacienty jsou např. zprávy v místních novinách nebo v regionálních rozhlasových stanicích.

Realizace mezinárodního dne bezpečnosti pacientů je díky klíčovému tématu bezpečnost lékové terapie podpořena jako jedna z aktivit akčního plánu 2016-2019 i spolkovým Ministerstvem zdravotnictví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.