Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

TGA uznává schválení a posouzení zdravotnických prostředků od dalších zahraničních agentur

Australská TGA rozšiřuje řadu mezinárodních hodnocení a schválení od srovnatelných zahraničních regulátorů, pro které se mohou žadatelé rozhodnout při podávání žádostí o zařazení zdravotnických prostředků do australského registru terapeutických výrobků.

FDA vybízí k ostražitosti u probiotik, chce pro ně nastavit pravidla

I když existují některé předběžné důkazy, které naznačují, že určité mikroorganismy nebo proaktivní „dobré bakterie“ mohou působit u řady onemocnění preventivně, americká FDA vybízí k současné opatrnosti hodnocení účinnosti.

Americké regulační úřady snižují množství vyrobených návykových látek

Americké Ministerstvo spravedlnosti navrhlo společně s Protidrogovou agenturou snížení množství návykových látek, které mohou být v příštím roce vyrobeny ve Spojených státech. Chce tím snížit množství opioidů vyzvednutých na recepty ve Spojených státech.

Za SMS o dostupnosti konopí dostala lékárna pokutu 50 tis. EUR

Finská léková agentura Fimea zakázala lékárně ve městě Turku rozesílat informaci o dostupnosti léčebného konopí svým pacientům. Považuje to za zakázanou reklamu a lékárně udělila pokutu 50 tis. EUR.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Antireexportná novela funguje, kto tvrdí opak, jednoducho klame

16.08.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Jaké zkušenosti mají slovenští lékárníci s emergentním systémem? Funguje v praxi tak, jak bylo zamýšleno a mají lékárníci léčivé přípravky pro své pacienty? Na tyto a další otázky odpověděl portálu APATYKÁŘ® president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Finští „šmejdi“ znovu na scéně, rozesílají nechtěné vitamíny

Telemarketingová firma Finská lékárnická společnost o sobě dala u finských spotřebitelů opět vědět. Poté, co ji loni pod pokutou 100 tis. EUR napomenul finský regulátor pro nelegální použití slova „lékárna“, rozesílá nejnověji znovu neobjednané vitamíny.

Irsko spouští pilotní projekt ověřování léčiv pro lékárny a kliniku

Irsko připojuje k pilotnímu projektu serializace 15 lékáren a jednu kliniku. Prostřednictvím nově připojené sítě následně nabídne řadě nemocnic, lékáren a klinik připojení k irskému systému ověřování léčivých přípravků.

AstraZeneca zaplatí 110 mil. USD za podvodný marketing přípravků Seroquel a Crestor

Farmagigant AstraZeneca souhlasil s zaplacením 110 mil. USD za urovnání soudních sporů dvou informátorů podaných americkým státem Texas podle zdejšího zákona o předcházení podvodů v systému Medicaid.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Subutex a Suboxone

Ministerstvo zdravotnictví vydalo desáté předběžné opatření obecné povahy s platností od dnešního dne, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Subutex tbl a Suboxone tbl.

Irská profesní organizace chce prosadit biosimilární substituci na úrovni lékáren

10.08.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Stále více zahraničních profesních organizací podporuje a prosazuje generickou substituci na úrovni lékáren. Po Litevské lékárnické komoře ji nejnověji podpořila Irská lékárnická unie, která chce substituci i na úrovni biologických léčivých.

Americký kongresmen a jeho syn obviněni z insider tradingu

Americká Komise pro cenné papíry obvinila z insider tradingu člena amerického Kongresu za Republikánskou stranu a jeho syna. Na základě neveřejných informací a včasnému prodeji akcií Innate Immunotherapeutics se vyhnuli ztrátám 700 tis. USD.

Litevská lékárnická komora vyzvala pacienty, aby využívali generickou substituci

08.08.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

V Litvě začal platit nový číselník hrazených léčiv, který dále snižuje spoluúčast pacientů. Litevská lékárnická komora při této příležitosti vyzvala pacienty, aby se obraceli na své lékárníky, využívali více generické substituce a šetřili tak své finance.

MZ se inspiruje Slovenskem – připravuje emergentní systém a reexport pouze držitelem rozhodnutí o registraci

07.08.2018 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví finišuje s novelou zákona o léčivech, která zavede tzv. emergentní systém dodávky léčivých přípravků a omezí realizaci reexportů léčivých přípravků pouze držiteli rozhodnutí o registraci či jimi pověřeným distributorem.

FDA podporuje vývoj inovativní léčby závislosti na opiátech

Americká FDA vydala nová vědecká doporučení zaměřená na podporu rozsáhlejších inovací a vývoje nových léčiv určených pro medicínsky asistovanou léčbu závislosti na opioidech. Nový návrh pokynů nastiňuje nové způsoby k prokázání účinnosti a přínosů.

FDA chce bezpečnější používání přípravků s transmukózně uvolňovaným fentanylem

Americká FDA uspořádala setkání veřejného poradního výboru s cílem přezkoumat údaje z nejnovějšího hodnocení strategie hodnocení a zmírňování rizik (REMS) s prvky zajišťujícími bezpečné používání přípravků s transmukózně uvolňujícím se fentanylem.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.