Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Ministerstvo představilo nová pravidla pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků

Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nová pravidla pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz a hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Lékárník čelí až 40 letům vězení – falešné recepty na oxykodon měnil za sex

64letý americký lékárník čelí až 20 letům ve vězení za spiknutí a stejný trest za distribuci oxykodonu. U soudu přiznal, že pro některé ženy vyzvedával podvodné recepty na oxykodon výměnou za to, že mu byly po vůli.

Celoevropská pracovní skupina má zlepšit dostupnost léčivých přípravků v EU

Evropští regulátoři vytvořili pracovní skupinu, aby lépe řešila potenciální problémy s dodávkami léčivých přípravků a zabránila výpadkům. Klíčovou prioritou evropské sítě je zlepšení dostupnosti humánních a veterinárních přípravků schválených v EU.

FDA vyzvala Kalifornii k odstranění varování, že káva způsobuje rakovinu

Americká FDA je znepokojena nedávným rozhodnutím soudu, že kalifornský zákon může vyžadovat, aby káva byla označena varováním před rakovinou kvůli přítomnosti chemické látky akrylamid. Vyzvala kalifornskou vládní agenturu, aby varování u kávy vyřadila.

Britské MZ vyzvalo firmy, aby před Brexitem navýšily zásoby

Britské Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí zveřejnilo technické detaily týkající se dodávek léčivých přípravků pro mimořádnou situaci v případě, že Spojené království nevyjedná podmínky Brexitu s EU.

Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje

Pacientům s astmatem a CHOPN je v norských lékárnách od roku 2016 nabízeno poradenství v oblasti inhalačních technik. Nová norská výzkumná studie nyní dokládá, že poradenství má efekt – dokonce už po třech měsících.

Očkování proti chřipce ve švýcarských lékárnách se rozmáhá

Poptávka po očkování proti chřipce ve švýcarských lékárnách roste. V poslední chřipkové sezóně se nechalo v lékárnách naočkovat téměř 20 tis. zájemců, což je o 135 % více než v předchozím roce.

Řetězec CVS zaplatí další 1 mil. USD za machinace s návykovými látkami, tentokrát v Alabamě

Největší americký lékárenský řetězec CVS Pharmacy zaplatí 1 mil. USD za urovnání obvinění z porušování federálního zákona o návykových látkách a jeho prováděcích předpisů ve svých lékárnách ve státě Alabama.

MZ navrhlo zařadit první přípravek na seznam povinně hlášených při záměru reexportu

22.08.2018 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo zařadit vůbec první léčivý přípravek Kiovig na seznam léčivých přípravků, jejichž distribuci do zahraničí mají distributoři povinnost hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv podle ustanovení § 77 zákona o léčivech.

Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce

22.08.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Po loňské novele farmaceutického práva se v Polsku zvýšil počet zájemců o franšízové provozování lékáren. Ani po změně legislativy regulující vlastnictví lékáren tak k omezení sítí lékáren nedochází, naopak se může paradoxně jejich pozice dále posílit.

TGA uznává schválení a posouzení zdravotnických prostředků od dalších zahraničních agentur

Australská TGA rozšiřuje řadu mezinárodních hodnocení a schválení od srovnatelných zahraničních regulátorů, pro které se mohou žadatelé rozhodnout při podávání žádostí o zařazení zdravotnických prostředků do australského registru terapeutických výrobků.

FDA vybízí k ostražitosti u probiotik, chce pro ně nastavit pravidla

I když existují některé předběžné důkazy, které naznačují, že určité mikroorganismy nebo proaktivní „dobré bakterie“ mohou působit u řady onemocnění preventivně, americká FDA vybízí k současné opatrnosti hodnocení účinnosti.

Americké regulační úřady snižují množství vyrobených návykových látek

Americké Ministerstvo spravedlnosti navrhlo společně s Protidrogovou agenturou snížení množství návykových látek, které mohou být v příštím roce vyrobeny ve Spojených státech. Chce tím snížit množství opioidů vyzvednutých na recepty ve Spojených státech.

Za SMS o dostupnosti konopí dostala lékárna pokutu 50 tis. EUR

Finská léková agentura Fimea zakázala lékárně ve městě Turku rozesílat informaci o dostupnosti léčebného konopí svým pacientům. Považuje to za zakázanou reklamu a lékárně udělila pokutu 50 tis. EUR.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Antireexportná novela funguje, kto tvrdí opak, jednoducho klame

16.08.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Jaké zkušenosti mají slovenští lékárníci s emergentním systémem? Funguje v praxi tak, jak bylo zamýšleno a mají lékárníci léčivé přípravky pro své pacienty? Na tyto a další otázky odpověděl portálu APATYKÁŘ® president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.