Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédský řetězec nabízí novou službu – hodnocení biomarkerů

Švédský lékárenský řetězec Apoteket začíná prodávat speciální zdravotní prohlídku pomocí krevních testů, aby zákazníkům usnadnil monitorovat a porozumět zdravotním hodnotám a zlepšit tak jejich zdravotní stav.

Estonská léková agentura spustila mapu lékáren, většina nesplňuje podmínky reformy

Podle zákona musejí všechny lékárny v Estonsku vyhovět novým požadavkům na provozování do 1. dubna 2020. Většina lékáren tak ještě neučinila. Agentura proto spustila online mapu, která ukazuje, které lékárny již podmínky splňují.

Americká výzva k boji proti antibiotické rezistenci slaví úspěch ve více než 33 zemích

Spojené státy americké zaznamenaly úspěch své výzvy AMR Challenge (boj proti antibiotické rezistenci), kdy od jejího spuštění v loňském roce obdržely téměř 350 závazků z 33 zemí na provedení konkrétních opatření.

Mylan zaplatí 30 mil. USD za zavádějící informace o předraženém EpiPenu

Americká Komise pro cenné papíry obvinila farmaceutickou společnost Mylan za chyby v účetnictví a zveřejnění zavádějících informací souvisejících s kontrolou Ministerstva spravedlnosti. To prověřovalo, zda společnost předražovala autoinjektor EpiPen.

FTC se nelíbí reklama na soudní spory s farmafirmami

Americká Federální obchodní komise (FTC) zaslala dopisy sedmi právníkům, v nichž vyjadřuje obavy, že některé televizní reklamy, které slouží k náboru klientů pro soudní spory s farmaceutickými firmami, mohou být podle zákona klamavé nebo neférové.

FIP ocenila nejlepší program lékárenské péče a zdravotní kampaň

Cenu Mezinárodní farmaceutické federace za vylepšení farmaceutických služeb získal portugalský lékárenský program zajišťující pacientům přístup k léčivým přípravkům. Cenu za nejlepší kampaň na podporu zdraví získala brazilská komunikace hodnot lékárníků.

25. září – Světový den lékárníků

25.09.2019 | Události, komentáře lékárenského dění | APATYKÁŘ® PODPORUJE LÉKÁRNÍKY

Každý rok 25. září slaví lékárníci na celém světě svůj Světový den lékárníků. Letos se koná jubilejní desátý ročník pod heslem Bezpečné a účinné léčivé přípravky pro všechny.

Švýcarský regulátor obvinil Cryo-Save z machinací s kmenovými buňkami

Švýcarský Spolkový úřad pro zdravotnictví podal trestní oznámení na ženevskou společnost Cryo-Save, potažmo na odpovědné osoby. Existují indicie, že společnost porušila transplantační zákon a jednala v rozporu se zákonem.

Firmy King Pharmaceuticals a Auden Mckenzie přiznaly sdílení důvěrných informací

Britský regulátor obvinil v červnu společnosti King Pharmaceuticals a Auden Mckenzie, že zneužily svého dominantního postavení na trhu a dohodly se na rozdělení dodávek antidepresiva nortriptylin. Obě společnosti nyní protizákonné jednání přiznaly.

Řetězec BENU otevírá první Alzheimer centrum

Lékárenský řetězec BENU se dále etabluje v nabídce screeningových služeb, které rozšiřuje ve svých lékárnách. Nejnověji otevírá Alzheimer konzultační centrum v Praze pro testování kognitivních poruch.

Walgreens nabídne doručování OTC léčiv pomocí dronů

20.09.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Americký řetězec Walgreens začal jako první spolupracovat se společností Wing Aviation, patří do portfolia Alphabet (Google), a nabídne dodávky zdravotnických a wellness produktů „z obchodu do domu“ během několika minut prostřednictvím dronů.

Dánsko čtyři roky po změně – více lékáren, delší otevírací doba

Za čtyři roky od změny zákona o lékárnách stoupl počet dánských lékáren o 56 %. To zvyšuje přístup k lékárenským službám a poradenství k léčivům, ale současně vytváří tlak na jejich ekonomiku. Lékárníci chtějí změnit stávající fixní model odměňování.

EU ombudsmanka: EMA nemusí uchazečům o zaměstnání proplácet cestovné v plné výši

Evropská ombudsmanka rozhodla ve stížnosti, která se týkala proplácení cestovného, kterou EMA používá u žadatelů o práci. Stěžovateli se nelíbilo, že nenahrazuje plné cestovní náklady, ale pouze paušál, což považuje za nespravedlivé a diskriminační.

Purdue Pharma zaplatí za opioidní krizi 10 mld. USD a projde řízeným bankrotem

Společnost Purdue Pharma se dohodla na urovnání amerického sporu ohledně opioidní krize, v němž čelí žalobě 24 státních zástupců, obdobných úředníků 5 amerických území a výkonného výboru žalobců. Současně projde reorganizací v rámcí insolvenčního řízení.

Generální advokát Soudního dvora EU: Zprávy o studiích toxicity mohou představovat důvěrné obchodní informace

16.09.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora vydal stanovisko ke kasačnímu opravnému prostředku společností MSD Animal Health Innovation a Intervet international BV, kterými se pokoušejí zvrátit rozhodnutí, kterým EMA zamítla poskytnout přístup k dokumentům.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.