Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Irský projekt odhalování hypertenze a fibrilace síní potvrdil přínos veřejných lékáren

Irská unie lékáren prezentovala pilotní projekt pro odhalování osob s rizikem hypertenze a fibrilace síní v široké veřejnosti. Výslyedky ukázaly, že celonárodní rozšíření zdravotních kontrol obyvatel ve veřejných lékárnách by mohlo zachránit mnoho životů.

Rakouští lékárníci spouštějí tradiční poradenství k odvykání kouření, tentokrát delší

Na Nový rok si lidé dávají řadu předsevzetí. Velká část si mj. stanovuje cíl přestat kouřit. Již po osmnácté se jim v tom snaží poradit, letos nově až do poloviny února 2019, také rakouští lékárníci.

Ruský regulátor varoval Tamro/Phoenix kvůli monopolním dodávkám Sovaldi

Ruská Federální antimonopolní služba varovala lotyšského distributora Tamro SIA (součást nadnárodního koncernu Phoenix), protože se neodůvodněně vyhýbá uzavření smlouvy o dodávce monopolního léčivého přípravku Sovaldi s ruským farmadistributorem R-Pharm.

EMA představila strategii pro regulační vědu do roku 2025

EMA vydala návrh své strategie Regulační věda do roku 2025 k veřejné konzultaci. Jedná se o plán navržený pro posílení zainteresovanosti agentury v regulační vědě v příštích pěti až deseti letech, zahrnující jak humánní, tak veterinární léčivé přípravky.

Studie: Náklady pojišťoven za cefalosporiny by při výrobě v EU stouply o 46 centů, značně by se ale posílila soběstačnost

Nedávná studie ukázala, že pokud by se farmaceutická výroba kriticky důležitých cefalosporinů realizovala v Evropě místo v Číně, výdaje zákonných zdravotních pojišťoven by vzrostly o 0,25 %. Výrazně by se však snížila závislost Evropy na těchto dodávkách.

FDA šetří Genetech kvůli neschváleným produktům z kmenových buněk

Americká FDA zaslala varovný dopis společnosti Genetech kvůli prodeji produktů z kmenových buněk bez schválení a kvůli významným odchylkám od stávající správné výrobní praxe, včetně některých dalších pochybení, která mohou vést k mikrobiální kontaminaci.

Otevírací doba finských lékáren vzrostla na 58 hodin týdně, jsou pro pacienty nejdostupnější zdravotní službou

Finské lékárny jsou v průměru ve všední dny otevřené 10 hodin, v sobotu 6,5 hodin a v neděli 5 hodin. Průměrná otevírací doba lékáren, které poskytují služby zákazníkům každý den, je více než 61 hodin týdně.

FDA píše Zhejiang Huahai kvůli valsartanu – máte problémy, víte o nich a neřešíte je

Americká FDA zaslala varovný dopis čínské společnosti Zhejiang Huahai Pharmaceutical, výrobci účinné látky valsartan. Popisuje výrobních porušení, včetně kontroly nečistot, kontroly změn a křížové kontaminace z jedné linky výrobního procesu na druhou.

Průzkum regulátora: Prodej OTC léčiv mimo lékárny je ve Švédsku stále problém

20.12.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Švédská regulační autorita provedla průzkum ohledně kontrol maloobchodních prodejců OTC přípravků v roce 2017. Vyhodnocení kontrol ukazuje, že u prodeje mimo lékárny přetrvávají dlouhodobě problémy se skladováním, exspirací a kontrolou věku kupujících.

Německý regulátor chce změnit odměňování lékáren a umožnit soutěž mezi lékárnami

Podle německého regulátora současná cenotvorba léčiv neodráží regionálně odlišné požadavky na lékárenskou péči. Lékárnám by proto měly mít možnost poskytovat slevy až do výše spoluúčasti. Stejně tak má být zachován zásilkový obchod s léčivy.

Farmafirmy se děsí „no-deal“ Brexitu

Britská vláda žádá farmaceutické společnosti, aby v případě Brexitu bez dohody zavedly dodatečná opatření, nad rámec již existujícího navýšení zásob. Ministr zdravotnictví připustil až šestiměsíční zdržení na hranicích.

Od ledna začíná poslední fáze přesunu EMA do Amsterdamu

Správní rada EMA na svém prosincovém zasedání projednávala spuštění fyzického přesunutí agentury do Amsterdamu, aktualizovala si informace o připravenosti na Brexit z kontextu ztráty zaměstnanců a prováděných činností či rozpočet pro rok 2019.

Generální advokát Soudního dvora EU: Dodatkové ochranné osvědčení nelze vydat, pokud nejde o první registraci účinné látky nebo kombinace

14.12.2018 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora EU Henrik Saugmandsgaard Øe vydal stanovisko v dalším sporu o vydání dodatkového ochranného osvědčení. Tentokrát na již dříve registrovanou účinnou látku paclitaxel, nově však ve formě nanočástic potažených albuminem.

Řetězec Target zaplatí 3 mil. USD za automatickou obnovu receptů

Společnost Target zaplatí celkem 3 mil. USD za urovnání obvinění, že předkládala žádosti o úhradu lékárenské péče ze zdravotního programu Medicaid v rozporu s pravidly, která zakazují automatickou obnovu lékařských předpisů.

Tribunál EU snížil firmě Servier a Krka pokuty za „Pay-for-Delay“ dohody o perindoprilu

12.12.2018 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Tribunál EU částečně zrušil rozhodnutí Evropské komise o existenci omezujících dohod a zneužití dominantního postavení na trhu účinné látky perindopril. Potvrdil však, že některé dohody o urovnání patentového sporu mohou omezovat hospodářskou soutěž.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.