Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ing. Ladislav Friedrich, CSc.: Pojišťovny nebudou odmítat případný návrh pro změnu Jednacího řádu, která by odrážela reálné zastoupení na trhu

Před pár dny skončilo Dohodovací řízení v segmentu lékáren. Bylo možné dojednat lepší podmínky? Proč nebyl přijat kompromisní návrh APLS a PoLP? Odpovídá v rozhovoru pro portál Ing. Ladislav Friedrich, CSc., president Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Antikoncepce od lékárníků ušetřila Oregonu 1,6 mil. USD

Nová data ukazují růst dostupnosti antikoncepce a nižší míru nezamýšleného těhotenství během prvních dvou let programu, v rámci něhož lékárníci v americkém státě Oregon mohou předepsat ženám antikoncepci i bez návštěvy lékaře.

Poziční dokument EAHP k výpadkům léčiv

Evropští nemocniční lékárníci přijali na Valném shromáždění Evropské asociace nemocničních lékárníků revidovaný poziční dokument k výpadkům léčivých přípravků definující opatření na různých úrovních.

Soudní dvůr EU: Celní hodnotu dovážených léčiv neovlivňují slevy z prodejní ceny

24.06.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU vydal rozhodnutí o předběžné otázce v rámci sporu mezi společností Oribalt Rīga a lotyšskou daňovou správou ve věci určení celní hodnoty léčivých přípravků při uplatnění slevy z prodejní ceny dováženého zboží.

EMA přijde po přesunu do Amsterdamu až o čtvrtinu zaměstnanců, činnost zůstává omezena

Správní rada EMA se na svém zasedání zabývala mj. personální situací agentury po přestěhování do Londýna, aktuálním stavem převodu registrací v souvislosti s Brexitem či aktuální situací ohledně informačního systému pro klinická hodnocení.

Polský soud: Disciplinární orgán lékárnické komory musí zveřejnit odůvodnění svého rozsudku

Polský Správní soud vojvodství Wielkopolska zrušil rozhodnutí disciplinárního orgánu Polské lékárnické komory, ve kterém odmítl zveřejnit důvody svého rozhodnutí v případě bývalého předsedy Regionální lékárnické komory, který byl odsouzen za korupci.

Belgický antimonopolní regulátor dal lékárnické komoře pokutu 1 mil. EUR za kartel

Výbor belgického Úřadu pro hospodářskou soutěž udělil Belgické lékárnické komoře pokutu ve výši 1 mil. EUR za to, že restriktivními praktikami bránila rozvoji modelu skupiny MediCare-Market na lékárenském trhu, resp. ji chtěla z tohoto trhu vyloučit.

Britský regulátor obvinil King a Auden Mckenzie z nezákonné dohody na nortriptylin

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu obvinila společnosti King a Auden Mckenzie, že se v rozporu s právem hospodářské soutěže dohodly na rozdělení dodávek antidepresiva nortriptylin. Dohodly si mezi sebou také pevné množství a ceny dodávek.

SZP vylistoval z pozitivního listu sedm látek, vede Sandoz, Sanofi vypadla

Svaz zdravotních pojišťoven ČR vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července do 31. prosince 2019. Přibyly dvě účinné látky, naopak sedm jich bylo vylistováno, dále posílila biosimilars.

České lékárny v rámci Dne lékáren vysvětlí výhody připravovaného lékového záznamu

Tento týden probíhá v českých lékárnách osvětová kampaň pod heslem Čím lépe lékárník ví, jaké léky užíváte, tím lépe vám poradí. Lékárníci chtějí při této příležitosti vysvětlit i výhody připravovaného lékového záznamu.

Estonský soud: Není možné využít lékovou agenturu ke zrušení licence udělené jiné lékárně

16.06.2019 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Estonský Nejvyšší soud zamítl stížnost nezávislé lékárny, aby nařídil Estonské lékové agentuře zrušit rozhodnutí o změně místa podnikání lékárny řetězce BENU. Lékárna chtěla přes regulátora zrušit licenci k provozu řetězcové lékárně.

Generální advokát Soudního dvora EU: Členská země může omezit výdej receptových léčiv na objednávku zahraničního lékaře

15.06.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Generálního advokát Soudního dvora EU Yves Bot vydal stanovisko ve sporu ohledně výdeje léčivých přípravků na předpis lékařům, kteří vykonávají svou činnost v jiném členském státě než v Maďarsku.

Finská léková agentura prosazuje biosimilární substituci na úrovni lékáren

Finská léková agentura Fimea chce urychlit používání biologicky podobných látek ve snaze ušetřit náklady za léčbu. Navrhuje proto, aby byla substituce biologických přípravků přenesena na úroveň lékáren.

Část nezávislých lékáren se spojila s řetězci a společně navrhují pojišťovnám dohodu navyšující peníze lékárnám

13.06.2019 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Dosavadní jednání lékárníků o úhradách péče na příští rok skončila nedohodou. Část nezávislých lékáren se proto spojila s řetězcovými a vyzvaly zdravotní pojišťovny a Ministerstvo zdravotnictví k dalšímu jednání s kompromisním návrhem.

Estonský soud: Reforma vlastnictví neodůvodňuje paušální vyloučení konkurenční lékárny z trhu

13.06.2019 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Estonský Správní soud zamítl odvolání nezávislé lékárny proti rozhodnutí regulátora povolující přemístění lékárny BENU na jiné místo s tím, že důvodem žaloby nemůže být pouze neoprávněné vyloučení jiné společnosti z lékárenského trhu.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.