Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouští lékárníci spustili na přelomu roku tradiční poradenství k odvykání kouření

Téměř čtvrtina Rakušanů každý den kouří, ale mnozí chtějí s tímto zlozvykem přestat. Dávají si proto na Nový rok toto předsevzetí. Již po devatenácté se jim v tom snaží poradit, letos opět až do poloviny února, také rakouští lékárníci.

České lékárenství v roce 2019

01.01.2020 | Lékárenství u nás | EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

Český farmaportál APATYKÁŘ® věnující se již více než 20 let cíleně veškerému dění ve farmacii připravuje pravidelně od roku 2004 tradiční detailní přehled hlavních událostí v českém lékárenství a lékové politice za uplynulý rok. Je doplněn také o významné události ze Slovenska a EU.

Platnost 14 dní nebo jedna položka na receptu – přehled změn v předepisování receptů

31.12.2019 | Lékárenství u nás | SPECIÁL APATYKÁŘE

Nová vyhláška o předepisování léčivých přípravků zavádí řadu změn, mj. jednu položku na receptu, ověřený přehled vystavených a vydaných receptů a sjednocuje také platnost receptů. Portál APATYKÁŘ® připravil přehled důležitých změn v předepisování receptů, které platí od 1. ledna 2020.

Od ledna hrazené konopí i lepší ohodnocení magistraliter přípravy

Příští rok přinese změnu z pohledu pacientů užívajících konopí pro léčebné použití, kteří je budou mít zčasti hrazené. S tím souvisí i nastavení odměny za přípravu v lékárnách. Další změna odráží výsledek letošního Dohodovacího řízení, kdy lékárny získaly vyšší odměnu za magistraliter přípravu. V průběhu roku pak přijde sdílený lékový záznam.

Norské řetězce reagují na výpadky a nabízejí na webu dostupnost v konkrétní lékárně

Kvůli stále častějším výpadkům léčiv začaly norské řetězce intenzivněji nabízet na svých stránkách vyhledání dostupnosti konkrétních přípravků v lékárnách. Norská asociace lékáren pak pacientům doporučuje více využívat možnosti objednat si přípravek online z jiné lékárny a nechat si jej doručit do místní, kde není k dispozici.

Farmafirmy očekávají v roce 2020 řadu inovativních léčiv

V roce 2020 se dají očekávat nové možnosti léčby, protože farmaceutické společnosti požádaly nebo už získaly rozhodnutí o registraci v EU pro řadu vyvíjených léčiv. Německá Asociace farmaceutických společností zaměřených na výzkum očekává, že v roce 2020 bude jen v Německu uvedeno na trh více než 30 léčivých přípravků s novými účinnými látkami.

Maďarsko mění pravidla pro přemístění lékárny, práci lékárníků s licencí v jiné lékárně a ukončuje praxi falešných doktorů

27.12.2019 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Maďarský parlament schválil řadu novelizací týkajících se zdravotní péče, včetně provozu lékáren a dodávek léčivých přípravků. Upravena byla mj. pravidla pro přemístění lékárny, možnost farmaceutů s licencí pracovat i pro jinou lékárnu či rozšířeny pravomoci regulátora. Významnou změnou je i ukončení nezákonné praxe tzv. „apostrofových“ lékařů.

Kontrola doplňků stravy ve švédských obchodech – 8 z 10 obsahovalo neuvedené léčivé látky

Švédská léková agentura a město Stockholm společně testovaly deset různých doplňků stravy prodávané v místních obchodech. Výrobky na svých obalech uváděly, že zlepšují potenci nebo zvyšují sexuální touhu. Laboratorní analýzy ukázaly, že 8 z 10 produktů obsahovalo neuvedené léčivé látky, což je nezákonné a může také představovat zdravotní riziko.

Litva začne hodnotit a zveřejňovat kvalitu zdravotnických zařízení

Litevský ministr zdravotnictví Dr. Aurelius Veryga prosadil zavedení hodnocení kvality zdravotnických zařízení. Pacienti budou mít nejen možnost vidět nejlepší poskytovatele zdravotních služeb v dané léčbě, ale také uvidí jejich pořadí. Instituce budou nejprve seřazeny podle desítek kritérií, jejichž seznam se bude následně rozšiřovat.

EMA přijala rozpočet na příští rok, velkou výzvou zůstává personální podstav

Prosincové zasedání Správní rady EMA bylo hostováno nizozemskou vládou, protože prozatímní budova agentury je nyní uzavřena a připravuje se nastěhování do nové budovy v amsterodamské čtvrti Zuidas v lednu 2020. Řešil se rozpočet a obnovení dalších činností v kontextu výrazného poklesu pracovníků.

Mundipharma zaplatila za klamavou reklamu na Targin více než 300 tis. AUD

Společnost Mundipharma zaplatila pokuty v celkové výši 302400 AUD v reakci na 24 oznámení o porušení předpisů vydaných australskou Therapeutic Goods Administration (TGA). Oznámení o porušení se týkají tvrzení použitého při komunikaci se zdravotnickými pracovníky ohledně devíti opioidních léčivých přípravků prodávaných pod brandem Targin.

EU má robustní a účinný systém bezpečnosti léčiv

Zpráva o činnostech zajišťujících bezpečnost léčiv prováděných EMA a příslušnými vnitrostátními orgány členských států Evropské unie, Norskem a Islandem v letech 2015-2018 ukazuje, že farmakovigilanční systém EU je silný a adaptabilní s pozitivním dopadem na veřejné zdraví.

MZ představilo výrazné změny zákona o veřejném zdravotním pojištění

Ministerstvo zdravotnictví předložilo tento týden do meziresortního připomínkového řízení velmi rozsáhlou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb, včetně přístupu k inovativní léčbě, zdravotnických prostředků či proces dohodovacího řízení.

Americký president chce povolit dovoz léčiv ze zahraničí

Americký prezident Donald J. Trump vydal spolu s Ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb a FDA oznámení o navrhované legislativě, která by po schválení umožnila dovoz některých léčivých přípravků na předpis z Kanady. Proti návrhům se ostře ohradila Americká lékárnická asociace, podle níž jsou obrovským rizikem pro pacienty.

Švédský řetězec vyzval lékovou agenturu, aby lékárníci mohli prodávat mebendazol bez receptu

Švédská léková agentura vyhodnocuje návrh lékárenského řetězce Apoteket, aby mohli lékárníci prodat volně bez lékařského předpisu léčivý přípravek Vermox (mebendazol). V současné době není k dispozici volně prodejná alternativa s obsahem účinné látky pyrvinium. Krok by tak mohl pomoci pacientům vyřešit problém s výpadkem.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.