Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Lékárna Omnicare zaplatí 15,3 mil. USD za nepořádek při výdeji návykových látek

Společnost Omnicare, kterou v roce 2015 koupila společnost CVS Health a poskytuje lékárenské služby pro zařízení dlouhodobé péče, zaplatí občanskoprávní pokutu ve výši 15,3 mil. USD za urovnání obvinění že porušila federální zákon mj. výdejem opioidů a jiných návykových látek bez platného předpisu.

Ruské Ministerstvo zdravotnictví představilo nařízení o zaměnitelnosti léčivých přípravků

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace představilo nařízení o využití informací o zaměnitelných léčivých přípravcích pro lékařské použití a nařízení, které definuje zaměnitelnost léčiv pro lékařské použití. Právní norma zakotvená v návrhu usnesení ovlivňuje nejen medicínský, ale zejména ekonomický aspekt.

Švédská koronavirová inovace – zazvoňte a my vyjdeme ven!

12.05.2020 | Lékárenství ve světě | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Švédský řetězec Kronans Apotek spustil novou službu výdeje mimo lékárnu. Pokud si pacient nepřeje vstupovat do lékárny z důvodu obav před nakažením koronavirem, zazvoní a zaměstnanec mu po předchozí domluvě léčivé přípravky vydá před lékárnou.

WHO: Připomínka 40. výročí eradikace neštovic výzvou k boji proti COVID-19

09.05.2020 | Události, komentáře lékárenského dění | 40 LET ERADIKACE NEŠTOVIC

Dne 8. května 1980 prohlásilo 33. Světové zdravotnické shromáždění pravé neštovice celosvětově oficiálně za vymýcené. Tato deklarace znamenala konec nemoci, která trápila lidstvo po dobu nejméně 3 tis. let a zabila jen ve 20. století na 300 mil. lidí.

Apotex zaplatí 24,1 mil. USD za nelegální dohodu na ceně pravastatinu

Generická farmaceutická společnost Apotex byla obviněna z protisoutěžní fixace ceny generického léčiva pravastatin. Souhlasila, že zaplatí pokutu ve výši 24,1 mil. USD a připustila, že se nelegálně dohodla s dalšími výrobci generických léčiv na umělém navýšení ceny pravastatinu.

EMA zrychluje podporu vývoje a schvalování léčiv a vakcín na COVID-19

Vzhledem k tomu, že vědci vyvíjejí řadu vakcín a léčiv proti COVID-19, zveřejnila EMA přehled, jak zrychlí své regulační postupy, aby mohla být udělena rozhodnutí o registraci bezpečných, účinných a vysoce kvalitních léčivých přípravků COVID-19 co možná nejdříve.

Kontroly SÚKL 2019: Stále přetrvává výdej pseudoefedrinu farmaceutickým asistentem

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol provozovatelů lékáren ohledně zacházení s návykovými látkami. Snížil se počet lékáren, které zapomněly zaslat roční hlášení o pohybu návykových látek, ale stále přetrvává neoprávněný výdej léčivých přípravků s obsahem pseudoefedrinu farmaceutickým asistentem.

Kontroly SÚKL 2019: Méně závažných pochybení u lékáren, individuální příprava téměř bezchybná

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol lékáren. Oproti předchozímu období se významně zvýšil počet vyhovujících vzorků individuálně připravovaných léčiv. I nadále přetrvávají případy výdeje léčivých přípravků bez lékařského předpisu nebo na neplatné předpisy či výdej neoprávněnými osobami. Počet lékáren dál klesá.

Dánsko mění dočasně kvůli problémům v dodávkách léčiv pravidla tendrů

V rámci prevence potenciálních problémů s dodávkami léčivých přípravků během pandemie COVID-19 mění Dánská léková agentura dočasně obvyklou praxi zařazování balení do Registru cen léčivých přípravků a úhrad. Nově budou po omezenou dobu do seznamu zařazena všechna oznámená balení, bez ohledu na schopnost výrobců/dodavatelů pokrýt dodávky.

EMA doporučila pozastavit používání ranitidinu v EU

Výbor pro humánní léčiva Evropské lékové agentury (EMA) doporučil pozastavení použití všech léčivých přípravků v EU s obsahem ranitidinu z důvodu přítomnosti nízkých hladin nečistoty N-nitrosodimethylamin (NDMA).

Soudní dvůr EU: U homeopatika nesmí být uvedena informace o dávkování

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společnosti Deutsche Homöopathie-Union DHU‑Arzneimittel a Spolkovou republikou Německo ohledně sporu, zda může být u homeopatického přípravku uvedena informace o dávkování a použití.

Mgr. Iva Gottsteinová: Australská pošta rozváží pilotně pacientům z ohrožených skupin léky jedenkrát měsíčně zdarma

26.04.2020 | Lékárenství ve světě | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jak se řeší zásobování léčivy u seniorních či rizikových pacientů? Jak funguje zásobování ze strany distribuce? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla kolegyně ve čtvrté části rozhovoru Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

Mgr. Iva Gottsteinová: Mnozí lékaři nemají problém po telefonické konzultaci s pacientem zaslat recept emailem do jím vybrané lékárny

25.04.2020 | Lékárenství ve světě | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jaké ochranné pomůcky používají lékárníci v australských lékárnách? Platí nějaká omezení při výdeji některých léčivých přípravků? A jak se v této době uplatnil opakovací recept? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla kolegyně ve třetí části rozhovoru Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

Mgr. Iva Gottsteinová: Australská vláda se za každou cenu snažila udržet ekonomiku co nejvíce za chodu a omezovat ji minimálně

24.04.2020 | Lékárenství ve světě | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jak Austrálie přistupovala k pandemii a jaká opatření a v jakém časovém horizontu zaváděla? Upřednostňovalo se zdraví, anebo ekonomika země? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla ve druhé části rozhovoru kolegyně Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

Mgr. Iva Gottsteinová: Platnost australského receptu je dána velikostí a počtem balení, dávkováním a počtem opakování

23.04.2020 | Lékárenství ve světě | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jakou pozici má lékárník v australské lékárně? Uznávají se zde evropské diplomy? Jak vůbec vypadá australská lékárna? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla kolegyně v první části rozhovoru Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.