Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Možnosti k regulaci exportů léčiv jsou dostatečné

Komentář PharmDr. MUDr. Jana Šimona, statutárního zástupce Asociace evropských distributorů léčiv (AEDL), k současným možnostem regulace paralelního obchodu.

Ruské Ministerstvo zdravotnictví chce chránit originální výrobce

Ruské Ministerstvo zdravotnictví navrhlo uložit farmaceutickým společnostem při podání žádosti o registraci léčiva povinnost, aby doložily, že neporušují práva jiné společnosti. Podle ministerstva bude toto opatření chránit práva držitelů patentů.

Krka v pozitivním listu VZP dále posiluje, Zentiva ztrácí

Do pozitivního listu Všeobecné zdravotní pojišťovny přibyl desloratadin společnosti Krka, čímž tato firma za poslední rok u VZP výrazně posílila. Počet látek zůstává oproti předchozímu období stabilní, stejně jako počet zastoupených firem.

MZ zařadilo na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu imunoglobuliny

01.11.2018 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví zařadilo na seznam léčivých přípravků, jejichž distribuci do zahraničí mají distributoři povinnost hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv podle zákona o léčivech přípravky Flebogamma, Gammagard, Octagam, Privigen.

Dopis ministra zdravotnictví členům představenstva ČLnK před XXVIII. Sjezdem delegátů

Dopis ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha, MHA členům představenstva profesní organizace před XXVIII. Sjezdem delegátů České lékárnické komory.

Dánská lékárnická komora prosazuje generickou preskripci

V roce 2017 nahradily dánské lékárny v rámci generické substituce v téměř 23 milionech případů předepsaný léčivý přípravek. Ušetřily tak pacientům i zdravotnímu systému celkem 2,6 mld. DKK. Profesní organizace nyní vyzývá k zavedení generické preskripce.

MZ navrhlo zařadit přípravky Keppra na seznam povinně hlášených při záměru reexportu

31.10.2018 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo zařadit na seznam léčivých přípravků, jejichž distribuci do zahraničí mají distributoři povinnost hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv podle ustanovení § 77 zákona o léčivech, léčivý přípravek Keppra tbl a sol.

Německá spolková země Niedersachsen zavádí od roku 2022 povinně lékárníky na odděleních nemocnic

31.10.2018 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Parlament německé spolkové země Niedersachsen schválil nový zákon o nemocnicích, který mj. stanoví, že v budoucnu budou muset být nemocniční lékárníci na všech klinikách v zemi. Jedná se o první spolkovou zemi, která takovou povinnost zavádí.

PharmDr. Aleš Novosád: Nechme za sebou kastování na lékárníky tyhle a tamty, školu máme všichni stejnou

30.10.2018 | Lékárenství u nás | AKTUÁLNĚ

Obnovování jednoho z největších Okresních sdružení lékárníků v Ostravě ukončilo představenstvo ČLnK pro nesoulad s volebním řádem. Na to, v čem byl problém, se portál APATYKÁŘ® zeptal jeho člena PharmDr. Aleše Novosáda.

PharmDr. Silvie Antonínová: Přístup komory jsem vnímala jako bodnutí do zad

30.10.2018 | Lékárenství u nás | AKTUÁLNĚ

Obnovování jednoho z největších Okresních sdružení lékárníků v Ostravě ukončilo představenstvo ČLnK pro nesoulad s volebním řádem. Na to, co se přesně stalo, se portál APATYKÁŘ® zeptal hlavní iniciátorky znovuobnovení lékárnice PharmDr. Silvie Antonínové.

Abbott Laboratories a AbbVie zaplatí 25 mil. USD za uplácení a off-label marketing

Farmaceutické společnosti Abbott Laboratories a AbbVie zaplatí 25 mil. USD za urovnání obvinění z toho, že využívaly úplatky a nezákonné metody marketingu a propagace, aby motivovaly lékaře předepisovat jejich léčivý přípravek TriCor.

Ve Spojených státech probíhá 16. sběr nepoužitých a prošlých léčiv

Na více než 5400 místech po celých Spojených státech probíhá celonárodní aktivita protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Němečtí lékaři opět požadují výdej léčiv v ordinacích

Německá Spolková lékařská komora řešila v rámci Kongresu pro bezpečnost pacientů správnou a bezpečnou terapii s odkazem na nežádoucí účinky, ale i kvalitu léčiv. Znovu se mj. objevilo i téma dostupnosti léčiv a možnost jejich výdeje v ordinacích.

Evropské instituce sociálního pojištění jsou pro posílení evropské výroby léčiv

Evropské instituce sociálního pojištění se vyslovily pro přizpůsobení ochrany duševního vlastnictví, aby mohlo dojít k posílení výroby léčiv v EU. Legislativní změny by mohly pomoci vrátit výrobu do EU a lépe čelit výpadkům v zásobování léčivy.

EK navrhuje společné klinické hodnocení zdravotnických technologií na úrovni EU

Evropská komise představila návrh nařízení o hodnocení zdravotnických technologií. Návrh je dalším krokem k hlubší integraci EU v oblasti zdravotnictví. Základním cílem je zavedení společného klinického hodnocení zdravotnických technologií na úrovni EU.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.