Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

WorldMeds zaplatí 17,5 mil. USD za korupci prostřednictvím nadace

Americká farmaceutická společnost WorldMeds zaplatí 17,5 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích zaplacením úplatků pacientům a lékařům s cílem vyvolat neoprávněnou preskripci svých léčivých přípravků Apokyn a Myobloc.

Belgie omezuje reexport léčiv a definuje nedostupnost

02.05.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Stejně jako řada zemí včetně Česka se i Belgie potýká s výpadky léčiv. V dubnu proto začala platit novela zákona o léčivech, podle níž mohou distributoři v rámci svých závazků veřejné služby dodat přípravky určené pro belgický trh pouze tam.

Místo firem bude bezpečnostní informace o léčivech zasílat dánský regulátor

Od 1. května bude zasílat zdravotníkům tzv. DHPC dopisy Dánská léková agentura. Důvodem je, aby se bezpečnostní informace o léčivech dostaly správným pracovníkům a aby informace nebyly zaměňovány s reklamou farmaceutických společností.

FDA vydává seznam povolených látek v doplňcích stravy

Americká FDA pokračuje ve svém boji proti výrobcům, distributorům a prodejcům nelegálních doplňků stravy. Na pomoc spotřebitelům vydala seznam látek v doplňcích stravy, které splňují zákonné požadavky.

Ve Spojených státech probíhá 17. sběr nepoužitých a prošlých léčiv

Na více než 5800 místech po celých Spojených státech probíhá celonárodní aktivita protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Astellas a Amgen zaplatí téměř 125 mil. USD za korupci přes nadace

Farmaceutické společnosti Astellas Pharma a Amgen zaplatí celkem 124,75 mil. USD za urovnání obvinění z korupce prostřednictvím nadací pro úhradu povinné spoluúčasti pacientů zdravotního programu Medicare za jejich léčivé přípravky.

APAvision 1 – Brexit a jeho dopad na dostupnost léčiv

První setkání v rámci odborné platformy APAvision na téma Brexit a jeho dopady na dostupnost léčiv. Hosté: Mgr. Irena Storová, MHA (SÚKL), Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (AIFP) a PharmDr. Renata Semeráková (vedoucí lékárny Nemocnice Na Homolce).

WHO chce usnadnit sdílení informací mezi zeměmi ve snaze o spravedlivější ceny léčiv

Zpráva, kterou zadala WHO v roce 2017, ukázala, že náklady na výrobu většiny léčiv zařazených do Seznamu základních léčiv WHO tvořily jen malou část konečné ceny zaplacené vládami, pacienty nebo systémy pojištění.

FDA definitivně vyřadila pro použití v ručních sanitizérech 28 látek

Americká FDA vydala finální pravidlo, které má pomoci zajistit, aby volně dostupné sanitizátory na ruce byly bezpečné a účinné. Vyřadila tak z použití v těchto produktech 28 látek, včetně triklosanu a benzethoniumchloridu.

Razie na nelegální preskripci a výdej opiátů vedla k obvinění desítek lékařů a lékárníků

Razie speciální jednotky ARPO, která cílí na potláčení zdravotních podvodů a zneužívání preskripčních opioidů, vedla k obvinění 60 osob, včetně 53 zdravotníků. Obvinění zahrnují více než 350 tis. receptů na návykové látky a více než 32 mil. tablet.

Jak se změnily preference uchazečů o práci v lékárenství 3.

20.04.2019 | Lékárenství u nás | VELKÝ PRŮZKUM LÉKÁRNICKÉ INZERCE

Největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE® provedl dosud největší průzkum mezi svými klienty. Cílem bylo zjistit, jak se během let změnily preference uchazečů o práci v sektoru lékárenství.

Jak se změnily preference uchazečů o práci v lékárenství 2.

19.04.2019 | Lékárenství u nás | VELKÝ PRŮZKUM LÉKÁRNICKÉ INZERCE

Největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE® provedl dosud největší průzkum mezi svými klienty. Cílem bylo zjistit, jak se během let změnily preference uchazečů o práci v sektoru lékárenství.

Jak se změnily preference uchazečů o práci v lékárenství 1.

18.04.2019 | Lékárenství u nás | VELKÝ PRŮZKUM LÉKÁRNICKÉ INZERCE

Největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE® provedl dosud největší průzkum mezi svými klienty. Cílem bylo zjistit, jak se během let změnily preference uchazečů o práci v sektoru lékárenství.

EP schválil výrobní výjimku z dodatkových ochranných osvědčení

Evropský parlament schválil nové nařízení o dodatkových ochranných osvědčeních. Cílená revize pravidel týkajících se patentů na léčiva byla navržena, aby pomohla farmaceutickým společnostem se sídlem v EU podpořit zaměstnanost, růst a investice.

Dánsko uvolnilo do supermarketů a na čerpací stanice racecadotril a ambroxol

17.04.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Dánská léková agentura uvolnila do prodeje v běžné maloobchodní síti několik volně prodejných léčiv, dosud dostupných výhradně v lékárnách. Jedná se mj. o léčiva usnadňující odkašlávání, proti průjmu a pro léčbu bolestí v krku.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.