Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánské lékárny spustily kampaň proti kouření

Každý den začíná v Dánsku kouřit 40 dětí mladších 18 let, 22 % ze skupiny 16-25letých kouří denně nebo týdně a 16 % dospělých kouří každý den. Dánská lékárnická komora proto spouští komunikační kampaň „Dánsko bez kouře“.

Mgr. Irena Storová, MHA: Pokud bychom měli přehled o stavu zásob léků v lékárnách, mohli bychom problém s dostupností léčiv lépe předvídat

Výpadky léčiv stále více zasahují do práce lékárníků. Jaký je na toto téma pohled regulátora? Může farmafirmy více přinutit k přesnějším hlášením výpadků? Na tyto a další otázky se portál zeptal Mgr. Ireny Storové, MHA, ředitelky SÚKL.

Lotyšsko zavede povinnou generickou preskripci

29.07.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Lotyšská vláda schválila pozměňovací návrhy Ministerstva zdravotnictví upravující úhradu výdajů za léčivé přípravky. Jedním z opatření, od kterého si slibuje nižší ceny pro pacienty, je i povinná generická preskripce.

Austrálie zavádí nový formát informací o léčivých přípravcích pro spotřebitele

Australská vláda zavádí vylepšený formát tzv. lékových informací pro spotřebitele, které lékaři a lékárníci dávají pacientům, aby je informovali o bezpečném a účinném používání léčivých přípravků na předpis a některých volně prodejných léčiv.

Britský regulátor šetří Alliance Healthcare a dva výrobce za kartelovu dohodu

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu obvinila společnosti AMCo a Morningside a distribuci Alliance Healthcare, že zneužily svého dominantního postavení na trhu a rozdělily si trh s antimikrobiálním chemoterapeutikem nitrofurantoin.

Peptide Clinics zaplatí 10 mil. AUD za porušení reklamy

Australský Federální soud nařídil společnosti Peptide Clinics Australia zaplatit 10 mil. AUD za porušení povinných pravidel pro reklamu léčivých přípravků, včetně zákazu reklamy receptově vázaných léčivých přípravků pro veřejnost.

Mgr. Martin Mátl: Jakákoliv úvaha o násilném vynucování dodávek situaci s výpadky spíše zhorší

Velký vliv na výpadky má koncentrace výroby. Pomůže nedávno schválená výjimka z dodatkových osvědčení? Je vůbec reálné vrátit výrobu plně zpět do EU? Na tyto a další otázky se zeptal portál APATYKÁŘ® Mgr. Martina Mátla, výkonného ředitele ČAFF.

Násilí ve francouzských lékárnách dále roste

Počty hlášení o napadení a násilí na francouzských lékárnících i nadále rostou. V přímém kontaktu se zákazníky lékáren jsou lékárníci obětí urážek, hrozeb, vandalismu, fyzických útoků a loupeží.

Estonsko: Komora kritizuje regulátora, že uděluje licence lékárnám v rozporu se zákonem

22.07.2019 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Estonská lékárnická komora zaslala otevřený dopis Estonské lékové agentuře, ve kterém ji vyzývá, aby jednala v souladu se zákonem a nevydávala licence řetězcovým lékárnám, protože to odporuje zákonu. Agentura kritiku odmítá jako zavádějící.

EMVO vyzvala národní regulátory ke kontrolám používání systému ověřování léčiv

Evropská organizace pro ověřování léčiv je přesvědčena, že systém online ověřování léčiv je funkční, ale někteří účastníci dodavatelského řetězce jej dosud záměrně nepoužívají. Vyzvala proto příslušné vnitrostátní orgány ke kontrolám jeho dodržování.

Německá vláda podpořila lékárny – stejné ceny i pro e-lékárny a nové služby

Německá vláda schválila novelu zákona, který má posílit pozici místních lékáren v systému. Lékárny mají zajistit nejen spolehlivé a kvalifikované dodávky léčiv na celostátní úrovni, ale vláda chce zavést také nové služby poskytované lékárníky.

Kongres chce posílit patentová práva a ochránit investice do biotechnologických inovací

Čtyři američtí zákonodárci napříč politickým spektrem představili v Kongresu změny právních předpisů, které mají reformovat inter partes proces napadající patent před americkým Patentovým a známkovým úřadem.

FDA uznává kontroly správné výrobní praxe ve všech 28 EU zemích

Americká FDA uznala poslední členský stát EU, Slovensko, což znamená plnou implementaci Dohody o vzájemném uznávání inspekcí výrobních závodů humánních léčivých přípravků prováděných na příslušných územích mezi EU a Spojenými státy.

Reckitt Benckiser zaplatí 1,4 mld. USD za nelegální marketing přípravku Suboxone

Společnost Reckitt Benckiser Group zaplatí 1,4 mld. USD za urovnání své potenciální trestní a občanskoprávní odpovědnosti související s federálním vyšetřováním marketingu léčivého přípravku na léčbu závislosti na opioidech Suboxone.

Francouzské řešení výpadků léčiv – online sdílení údajů a nouzová terapeutická záměna lékárníkem

11.07.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Francouzská ministryně sociálních věcí a zdravotnictví oznámila plán boje proti výpadkům léčivých přípravků v zemi. Zahrnuje sdílení informací mezi všemi články lékového řetězce i možnost, aby lékárníci nahradili léčivé přípravky terapeuticky shodnými.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.