Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ruská cesta k patentům – zaplať u nás výzkum, nebo si patent vezmeme sami

Rusko je v řadě ohledů velmi specifické, a to i co se farmaceutického průmyslu týče. Ale samozřejmě jde o úhel pohledu. Z pohledu domácích výrobců je nově prosazovaný instrument skvělý. Z pohledu zahraničních jde o barbarství. Má to ale jeden neblahý dopad – vše se podepisuje na globální cenové strategii. Více o tématu v tomto článku.

Estonská reforma lékárenství tři měsíce poté – dopad na lékárníky, pacienty, provozovatele a čeho se vyvarovat

21.07.2020 | Lékárenství ve světě | SPECIÁL APATYKÁŘE

Vše, co kdy chtěli naši čtenáři vědět o reformě lékárenství v této zemi už z portálu APATYKÁŘ® vědí. Jaký je ale její reálný dopad na lékárenský trh, pacienty? Jak se posílila pozice lékárníků? Kolik zaniklo lékáren a je v nových podmínkách prostor pro řetězce? To vše najdou v tomto rozsáhlém speciálu. Včetně vysvětlení všech reformních opatření a dopadu na lékárenský terén. Připojen je i pohled odborníka na lékárenství a farmacii PharmDr. Martina Dočkala.

Soud: Léčivý přípravek musí být uhrazen i v případě, že jde o použití mimo schválené indikace

Další zajímavý soudní rozsudek se týká úhrady léčivého přípravku, ačkoli byl použit k léčbě onemocnění, které nebylo uvedeno ve schválených indikacích. Za jakých podmínek na něj má pacient nárok? Jaký je výklad zákona v tomto případě? Podrobnosti o soudním sporu v detailu článku.

Tři opatření, která mají zabránit nedostatku léčiv, dotknou se výrazně i lékáren

Každá země řeší výpadky léčiv po svém, protože centrální řešení neexistuje. Tady změny schválili velmi rychle a poměrně zásadně se dotýkají také lékáren. I u nás se o těchto možnostech diskutovalo, pojďme si tedy představit, oč se jedná a jak ovlivňují ekonomiku lékáren. Standardně u těchto legislativně výkladových článků čtenáři Apatykáře najdou i pohled odborníka na oblast lékárenství a farmacie PharmDr. Martina Dočkala.

EK zatlačila a firma snížila ceny o 73 % u šesti protinádorových léčiv

Predátorské praktiky některých farmafirem jsou doma nejen ve Spojených státech, kde je známý zejména případ tisícinásobně předraženého daraprimu, ale už i v Evropě. Před třemi lety začala Evropská komise šetřit jednu společnost kvůli extrémnímu a bezdůvodnému navýšení cen u 5 zásadních onkologických léčiv. Firma dokonce zemím hrozila, že nebudou-li cenu akceptovat, stáhne je z trhu a ponechá pacienty bez možnosti léčby. U 50 let starých léčiv se jistě nedá hovořit o opodstatněnosti ceny za inovace.

Přísná regulace lékárenství? Ne tak zhurta, brzdí snahy EK

15.07.2020 | Lékárenství ve světě | SPECIÁL APATYKÁŘE

Nejnovější případ nepotěší reformátory českého lékárenství, kteří se inspirují v některých jiných zemích. Nicméně ukazuje, že zaváděná opatření na lékárenském trhu v bývalých postsocialistických zemích se nesetkávají ve staré Evropě s pochopením. Zejména neustálé snahy o přílišnou regulaci trhu, která nezřídka pacienty spíše poškozuje. Případu se věnujeme i z právního pohledu v rozsáhlém speciálu, který je dostupný pouze na stránkách Apatykáře.

Soud: Bonus za vyzvednutí léku na recept je nepřípustný, ale jak pro koho

Na Apatykáři pečlivě sledujeme všechny spory ohledně bonusů za výdej receptových léčiv. Tento opět ukázal, jak paradoxní může být dopad profesních nařízení na provoz lékáren vlastních členů profesní organizace, která má jejich zájmy hájit. Zatímco nečlenové mohou slevy nabízet, člen má smůlu, protože se musí řídit profesním rozhodnutím. Detailní rozbor této kauzy včetně pohledu odborníka na oblast lékárenství a farmacie PharmDr. Martina Dočkala najdou čtenáři v tomto článku.

Lékárníci od podzimu spustí novou službu pro pacienty

Lékárníci spustí od podzimu v rámci prvního pilotního projektu novou službu pro klienty lékáren. Projekt byl domluven a odsouhlasen pojišťovnou, která lékárně za službu poskytne paušální poplatek. Podobně jako v dalších zemích se i na tomto příkladu ukazuje, že lékárny musejí v rámci zdravotního systému změnit svou historickou náplň a nabídnout širší portfolio služeb. Jejich široká dostupnost je z hlediska péče o pacienty a další zájemce optimální.

TGA rozdala pokuty za nelegální inzerci „léčiv“, COVID-19 láká podvodníky

Pandemie COVID-19 je velkou příležitostí pro mnohé, nejen pro vědce a ty, kteří se snaží s koronavirem bojovat. Někteří se snaží na něm vydělat. Dokazuje to i zpráva TGA, kdy celá třetina oznámení na nelegální jednání se týkala práve nového koronaviru. Velkým hitem je především pití bělidel. Ostatně není divu, když jejich intravenózní aplikaci navrhoval americký president.

Jak si dobře vydělat? Nemusíte nic umět, stačí jen dobře poslouchat a „poslat to dál“

Členství v představenstvu farmaceutické společnosti má několik výhod. Máte danou odměnu, když se daří vysokou odměnu a když se nedaří, můžete si vypomoci insider tradingem. V tomto případě vyděláte na farmafirmě vždy. Ať již vydělává, neboť vyvinula slibný přípravek, ať již prodělává, protože ten přípravek má významná bezpečnostní rizika. Když víte víc než ostatní.

Lékárny čekají změny, lékaři budou preferovat jiné léčivé přípravky

V českých lékárnách dochází od července ke změnám a lékaři budou preferovat jiné léčivé přípravky, což stvrdí na receptu příznakem „Nezaměňovat“. Ty budou lékárny povinně vydávat bez možnosti provádět generickou substituci. Víme, kterých se změny týkají.

Generika mají šetřit, v tomto případě je tomu naopak

Generické léčivé přípravky mají šetřit jak pacientům, tak zdravotnickému systému peníze. V tomto případě je to však naopak a za toto léčivo zaplatí podstatně více, než by museli.

Australský regulátor hodnotil dopad převedení kodeinu na recept na jeho preskripci

Australský regulátor provedl vyhodnocení dopadu reklasifikace léčivých přípravků s kodeinem výhradně na recept (dříve volně prodejné), aby zjistil dopad tohoto rozhodnutí na preskripci. Rozhodnutí bylo přijato poté, co důkazy ukázaly, že léčivé přípravky obsahující nízkou dávku kodeinu v kombinaci s paracetamolem nebo nesteroidními antiflogistiky nebyly obecně účinnější než jiné nekodeinové přípravky.

Neobvyklé účetní postupy stály firmu přes 21 mil. USD

Tento týden je na úplatkářské kauzy skutečně bohatý. Další případ oznámila americká Komise pro cenné papíry a burzu. Týká se poměrně drahého léčivého přípravku a upláceli se úředníci v zahraničí. Komise pokutovala farmaceutickou firmu za velmi neobvyklé účetní postupy s cílem zajistit „příznivější“ regulatorní postupy. Jednoduše firma chtěla svůj inovativní přípravek zpřístupnit pacientům.

Miliarda dolarů – tolik stojí vývoj léčiv nebo urovnání možné korupce

Již podruhé během týdne oznámení o urovnání sofistikovaného korupčního systému fungujícího k uplácení lékařů. Tentokrát starou známou formou „přednáškovného“, kdy se nepřednášelo vůbec, anebo jak „správně“ předepisovat. Současně se proplácely prostřednictvím nadací doplatky pacientům na drahé léky. Namísto na vývoj léčiv jde už celkem bezmála 1 mld. USD na urovnání obvinění. Pak nemají být léky drahé.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.