Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Antimonopolní úřad šetří firmu, rozhodla se kvůli ceně ukončit dodávku jedinečného léku

Občas se úspory projevují tak, že všechny firmy odejdou z trhu a zůstane jediná. Ta se pak může rozhodnout preferovat léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou, nicméně s vyšší cenou. No a pokud se nedohodne na ceně, jednoduše pohrozí odchodem z trhu.

Průlom: Dohoda lékárníků s pojišťovnou umožnila spustit novou službu

Psali jsme nedávno o zcela nové kompetenci, kterou lékárníkům posvětil zákon. Nyní nabírá reálné obrysy a lékárníci se ji snaží začít využívat co nejdříve, aby si lidé na novou službu zvykli. Pojďme se tedy podívat kde, v jakém rozsahu funguje a jak jsou za ni lékárníci oceněni.

Jaká oblast se nejvíce podílí na podvodech na zdravotní péči? Budete překvapeni

Zajímavá zjištění přicházejí, pokud se srovnají data za realizované podvody v oblasti zdravotní péče. Podobně jako se mění poskytovaní péče, mění se i nejčastější oblast podvodů. Zbystřit by měli zákonodárci i zdravotní pojišťovny.

Průzkum: 80 % mediků se necítí připraveno pečovat o pacienty

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských fakult v ČR se necítí připravena vstoupit po škole do praxe. Největší obavy mají ze zvládnutí administrativy a z práce s informačními systémy. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu Medici 2020, který mezi studenty všech osmi lékařských fakult provedl o prázdninách spolek Mladí lékaři.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

Vědec obvinil farmagigant, že zneužil pandemii pro prodej svého léku

Vědec zažaloval farmagigant za to, že svými nepravdivými prohlášeními o účinnosti přípravku a agresivním marketingem ovlivnil vládní rozhodnutí o nákupu strategických zásob z obavy před pandemií. Soud nyní jeho žalobu připustil a chce po firmě vysvětlení.

O očkování v lékárnách je nebývalý zájem, lidé jsou ochotni si službu plně hradit

01.10.2020 | Lékárenství ve světě | SPECIÁL APATYKÁŘE

Na Apatykáři jsme dlouhodobě přesvědčeni, že lékárníci mohou poskytovat celou řadu nadstandardních služeb. Ti čeští přitom zbytečně požadují úhradu od pojišťoven a brzdí tím sami svůj další rozvoj. Přinášíme příklady ze zemí, kde to funguje podle našeho modelu. Další najdete v tomto článku, včetně komentáře odborníka na lékárenství a farmacii PharmDr. Martina Dočkala.

Tento spor se farmafirmě více než vyplatil, její lék vygeneruje výrazně víc peněz

Upozorňujeme také na zajímavé právní spory, které se týkají léčivých přípravků, o nichž se jinde nedozvíte. Toto je jeden z nich. Je precedentní a vygeneruje farmafirmě poměrně významné zisky. Jednoduše odvážným štěstí přeje.

Přelomový rozsudek: Pacient uspěl ve sporu o specifický druh péče

Sledujeme všechny podstatné soudní spory týkající se zdravotnictví. Toto je jeden z nich, protože přináší přelomové rozhodnutí z pohledu poskytování zdravotní péče. A dopad na judikaturu bude opravdu zásadní.

Používání e-cigaret mezi studenty základních a středních škol dále roste

Užívání e-cigaret mezi mladými lidmi v USA od roku 2011 značně vzrostlo. K tomuto nárůstu přispělo několik faktorů, včetně používání příchutí pro mládež a inovací produktů. Vyplývá to z reprezentativního Národního průzkumu tabáku mezi studenty amerických základních a středních škol, který byl realizován v období od 16. ledna do 16. března 2020.

Společnost známá z boje proti COVID-19 zaplatí téměř 100 mil. USD za korumpování pacientů

Když chcete, aby pacienti váš drahý lék chtěli a akceptovali a protočil se na úhradu státu, musíte přizpůsobit spoluúčast, aby pacienty příliš neodrazovala. Mohou to udělat lékárny v rámci konkurenčního tlaku, ale můžete korumpovat přímo pacienty. Tak jako to udělala podle žaloby jedna společnost, aktuálně plnící titulky novin bojem proti COVID-19.

25. září – Světový den lékárníků

25.09.2020 | Události, komentáře lékárenského dění | APATYKÁŘ® PODPORUJE LÉKÁRNÍKY

Každý rok 25. září – kdy o tom na svém zasedání v Istanbulu v roce 2009 rozhodla rada Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) – slaví lékárníci na celém světě svůj Světový den lékárníků. Letos se koná jubilejní ročník pod heslem Transformace globálního zdraví.

Úředníci budou moci zavřít lékárnu při podezření, že provozovatel omezuje nezávislost lékárníka

24.09.2020 | Lékárenství ve světě | SPECIÁL APATYKÁŘE

Dlouhodobé diskuze o možném ovlivňování nezávislosti výkonu profese lékárníků vedly zákonodárce ke změně pravidel. Je otázkou, zda změna nakonec projde, ale pokud ano, bude to zásadní průlom. Úředník bude moci svévolně rozhodnout o uzavření lékárny už jen při pouhém podezření. Detaily v tomto komplexním článku, včetně komentáře odborníka na lékárenství a farmacii PharmDr. Martina Dočkala.

Europoslanci Komisi: Řešte výpadky léčiv a podpořte výrobu v EU

Evropský parlament požaduje, aby byla EU soběstačnější, pokud jde o léčivé přípravky a lékařské vybavení tak, aby byla kdykoli k dispozici dostupná léčba. Výpadky se tak staly konečně horkým tématem i v nejvyšších orgánech EU. Bohužel, především díky aktuálně probíhající pandemii, která situaci ukázala v plné nahotě.

Lékárníci rozšiřují spektrum služeb, od října naočkují i proti pneumokokům

22.09.2020 | Lékárenství ve světě | SPECIÁL APATYKÁŘE

Další země rozšiřuje od října službu očkování v lékárnách, tentokrát o očkování proti pneumokokům. Doplní již standardní očkování proti chřipce a smyslem je zabránit přetížení systému zdravotní péče během další vlny epidemie COVID-19.

Výdejní automat na léky? Proč ne, říkají pojišťovny

Výdejní automaty jsou předmětem sporu již dlouhá léta v řadě evropských zemích. Nyní se ukazuje, že kvůli zhoršující se dostupnosti péče pro pojištěnce na venkově by pro jejich rozšíření byly zdravotní pojišťovny. Podle nich automat péči spolehlivě zajistí, protože lékárník může poskytnout konzultaci telemedicínsky.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.