Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německý farmaprůmysl očekává i přes vyšší politický tlak vyšší tržby

Podle pravidelné studie Pharmaausblick 2019 očekávají v roce 2019 manažeři farmaceutického průmyslu zvýšený zájem politiků o farmaceutický trh, avšak jen málokteří věří v pokles tržeb.

Britská antimonopolní agentura obvinila Auden Mckenzie a Waymade z antikonkurenční dohody na hydrokortison

Podle zatímních zjištění britské Agentury pro ochranu konkurence a trhu porušily farmaceutické společnosti Auden Mckenzie a Waymade zákon tím, že se dohodly, že nebudou soutěžit v rámci tendru britské zdravotní služby NHS tablety hydrokortisonu.

Švédští provozovatelé lékáren odmítají zrušení možnosti vyjednat si ceny léčiv

Švédská asociace lékáren sdružující provozovatele odmítla parlamentní zprávu, která mj. navrhuje zrušit právo lékárnám vyjednávat si samostatně ceny paralelně dovážených léčivých přípravků. Současný systém odměňování lékáren není sám o sobě rentabilní.

Dánští lékárníci chtějí využít reformu zdravotnictví k posílení role lékáren

Dánská lékárnická komora prosazuje v rámci vládní reformy zdravotnictví více lékáren v domovech pro seniory a ve zdravotnických střediscích a provádění specifických zdravotních služeb na úrovni lékáren jako je o očkování proti chřipce.

FDA aktualizuje požadavky na opalovací prostředky, chce zajistit jejich větší bezpečnost

Americká FDA vydala návrh pravidel, které aktualizují regulační požadavky pro většinu produktů na ochranu proti slunečnímu záření tak, aby byly v souladu s nejnovějšími poznatky a zajišťovaly bezpečné a účinné možnosti prevence a ochrany před sluncem.

Rusko chce podpořit domácí výrobu účinných látek a snížit závislost na dovozu

Ruské Ministerstvo průmyslu a obchodu chce podpořit rozvoj výroby účinných látek nezbytných pro výrobu hromadně vyráběných léčivých přípravků prostřednictvím exportu. Připravuje příslušné změny, které by společnostem usnadnily vstup na zahraniční trhy.

EU podpořila výrobce generických a biosimilárních léčiv – zavede výjimku z dodatkového ochranného osvědčení

22.02.2019 | AKTUALIZOVÁNO 22.02.2019 | Lékárenství ve světě

EU podpoří konkurenceschopnost unijních výrobců generických léčivých přípravků a biosimilars. Zavede výjimku z ochrany poskytované původnímu léčivému přípravku prostřednictvím dodatkového ochranného osvědčení, a to pro účely vývozu nebo vytváření zásob.

Spojené státy žalují Arriva Medical a Alere za zbytečné glukometry a diagnostické testy

Spojené státy žalují Arriva Medical a její mateřskou společnost Alere za úhradu medicínsky neopodstatněných glukometrů z programu Mediacare a vyplácení úplatků pojištěncům ve formě bezplatných glukometrů a osvobození od spoluúčasti.

FDA obeslala distributora McKesson, distribuoval nelegitimní přípravky

Americká FDA obeslala předního amerického distributora McKesson kvůli závažným porušením zákona. Konkrétně společnost nedokázala zabránit distribuci nelegitimních léčivých přípravků, ani uspokojivě vyšetřit, jak se do legálního řetězce dostaly.

Maďarské lékárny trápí po regulaci významný nedostatek odborných pracovníků

Maďarské lékárny se po regulaci vlastnictví potýkají s nedostatkem odborných pracovníků. Bez tzv. zástupů by některé musely zavřít. Skupina lékárníků, kteří by mohli lékárny převzít, je malá a mladí lékárníci preferují spíše zaměstnání a vysoké mzdy.

Díky regulaci pracuje ve finských lékárnách dvojnásobek lékárníků než v norských, dostupnost lékáren však lepší není

Podle průzkumu Finské lékárnické komory zvýšila liberalizace lékárenství ve Švédsku a Norsku počet lékáren, ale současně snížila počet farmaceutických pracovníků připadajících na jednu lékárnu. Ani přísná finská regulace však dostupnost péče nezvýšila.

Europoslanci podpořili e-recepty a chtějí řešit nepřiměřené rozdíly v cenách léčiv mezi zeměmi

16.02.2019 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Evropský parlament schválil usnesení o provádění směrnice o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči. Vybízí EK k řešení nepřiměřeně vysokých cen léčivých přípravků a velkých rozdílů mezi nimi v různých státech a prosazení e-receptů.

ČSÚ: Rostou výdaje za léčivé přípravky spotřebované ve zdravotnických zařízeních a volně prodejné

Podle dat Českého statistického úřadu rostou zejména výdaje za léčivé přípravky spotřebované ve zdravotnických zařízeních a volně prodejné. Výdaje zdravotních pojišťoven na centrové přípravky vzrostly za uplynulých pět let téměř o dvě třetiny.

Američtí prokurátoři obeslali lékaře, varují před nadměrnou preskripcí opioidů

Prokurátoři amerických států odeslali dopisy více než 180 lékařům a praktikujícím sestrám, protože přezkum jejich preskripce ukázal, že předepisují opiáty výrazně více oproti ostatním. Varují je před špatnými preskripční návyky a rizikem závislosti.

FDA bude vybírat pilotní projekty pro online ověřování pravosti léčiv

FDA oznámila ve Federálním rejstříku zřízení pilotního projektu k zákonu o ochraně lékového dodavatelského řetězce. Cílem je vytvoření elektronického interoperabilního systému jako v EU, který bude sledovat určité léčivé přípravky na předpis.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.