Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci o farmaceutické strategii

18.06.2020

Evropská komise zahájila online veřejnou konzultaci o farmaceutické strategii pro Evropu. Strategie, jež reaguje na důsledky pandemie COVID-19, bude rovněž utvářet nově navržený program „EU pro zdraví“ a navazovat na program pro výzkum a inovace Horizont Evropa.

EU se chce připravit na zdravotní krize

14.06.2020

Pandemie COVID-19 jasně ukázala, že unijní země potřebují v krizové době mnohem lépe spolupracovat. Kromě toho se ukázalo, že má smysl v oblasti zdravotnictví posílit i koordinační roli Evropské komise a tím EU jako celku. Nový program EU pro zdraví má posílit evropský zdravotní systém tak, aby podobné nečekané krize zvládal.

Soudní dvůr EU: Omezení pojistného krytí zeměpisným rozsahem není diskriminací podle evropského práva

13.06.2020

Soudní dvůr EU v rozsudku TÜV Rheinland LGA Products a Allianz IARD rozhodl, že se obecný zákaz diskriminace na základě státní příslušnosti nepoužije na ujednání obsažené ve smlouvě uzavřené mezi pojišťovnou a výrobcem zdravotnických prostředků, které omezuje zeměpisný rozsah pojistného krytí občanskoprávní odpovědnosti za tyto zdravotnické prostředky na škody vzniklé na území jediného členského státu, neboť taková situace za současného stavu unijního práva nespadá do jeho působnosti.

Soudní dvůr EU: Firmy nesmějí distribuovat vzorky léčivých přípravků na předpis lékárníkům

12.06.2020

Soudní dvůr EU rozhodl v řízení k žádosti o předběžné otázce, zda zakazuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/83/ES o kodexu Společenství týkající se humánních léčivých přípravků distribuci bezplatných vzorků léčivých přípravků lékárníkům a pokud ne, zda ponechává členským státům možnost tuto distribuci zakázat nebo musí být uvedená distribuce ve všech případech povolena.

Soudní dvůr EU: Státní pojišťovna nepodléhá unijním pravidlům v oblasti státních podpor

11.06.2020

Svým rozsudkem Komise a Slovenská republika v. Dôvera zdravotná poist’ovňa zrušil velký senát Soudního dvora rozsudek Tribunálu ze dne 5. února 2018. Potvrdil tím svou judikaturu týkající se nepoužitelnosti pravidel v oblasti státních podpor poskytovatelům zdravotního pojištění působícím pod dohledem státu v rámci systému sociálního zabezpečení, který sleduje sociální cíl a provádí zásadu solidarity.

Může pacient ovlivnit rychlost schválení léčiva? Je to obtížné, ale ne nereálné

09.06.2020

Portál APATYKÁŘ® o pacientech nejenom píše, ale také jim reálně pomáhá. Ověřili jsme naši domněnku, jestli se dá ovlivnit délka schvalovacího řízení nového přípravku, resp. nové indikace. A v rámci rešerše, která nám zabrala trošku více času, jsme byli úspěšní a našli jsme případ, který domněnku potvrdil. Je to sice náročné, ale není to nereálné. A samozřejmě v rámci legislativních možností.

Donášková služba lékáren jinak, tradiční lékárny trumfují online lékárny

08.06.2020

Pandemie COVID-19 ukázala význam doručení léčivých přípravků z lékárny až domů k pacientovi. Nejen v Německu, kde je tato služba etablovaná, ale její nové možnosti testují i v dalších zemích. Toto nejnovější řešení je jednou z možností, která zásadně mění současné pojetí a úspěšně konkuruje online lékárnám.

Generální advokátka Soudního dvora EU: Patentové dohody, jejichž jediným cílem je odložení vstupu na trh, jsou protizákonné

06.06.2020

Generální advokátka Soudního dvora EU Juliane Kokott navrhuje, aby Soudní dvůr potvrdil pokutu ve výši téměř 94 mil. EUR uloženou farmaceutické skupině Lundbeck v rámci dohod, jejichž cílem je zpoždění uvádění generických verzí citalopram na trh. Navrhuje tak zamítnout odvolání proti rozsudku Tribunálu potvrzující rozhodnutí Komise o uložení této pokuty.

Další země posiluje roli lékárníků při výdeji, změna přispěje k lepšímu cash flow a ziskovosti lékáren

04.06.2020 | TÉMATICKÝ SPECIÁL

Řada zemí nyní zvažuje různý mix systémů marže-výkon, jiná řešení však mohou být účinnější. Aktuálně typicky prolékárnicky orientovaná země rozšiřuje kompetence lékárníků tak, aby lékárny mohly lépe řídit své cash flow a navýšit ziskovost. Systém popisujeme v detailním přehledu, který vypracoval PharmDr. Martin Dočkal, odborník na oblast lékárenství a farmacie a provozovatel portálu APATYKÁŘ®.

Většina Seveřanů si přeje v lékárnách novou službu, která by pomohla i českým lékárnám

02.06.2020

Obyvatelé jedné ze severských zemí si přejí od své lékárny novou službu, která jim pomůže a současně posílí odbornou pozici lékárníků. Ti přitom nepotřebují žádné dodatečné vzdělání. Brzy bude pravděpodobně schválena parlamentem a její jednoduchá implementace do praxe by pomohla výrazně i českým lékárníkům. Lidé jsou dokonce ochotni si za ni platit i v případě, že by ji nehradil stát.

WHO a UNICEF vyzývají státy k zákazu klamavého marketingu náhražek mateřského mléka

30.05.2020

Z nové zprávy WHO, UNICEF a Mezinárodní akční sítě pro dětskou výživu vyplývá, že navzdory snahám o zastavení škodlivé propagace náhražek mateřského mléka země stále zaostávají v ochraně rodičů před zavádějícími informacemi. Průmysl, podle organizací, zneužívá pandemie a obav z infekce.

Evropská rezerva, nezisková výroba či jednotné ceny strategických léčiv – EU chce řešit lékovou závislost na Asii

16.05.2020

Evropský parlament reaguje na nedostatek léčivých přípravků a jeho Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin navrhl usnesení směrem k Evropské komisi. Obsahuje mj. jednotné ceny strategických léčiv, podporu pro výrobce v EU, neziskové výrobce strategických léčiv, evropskou rezervu těchto léčiv či online sledování polohy, množství a ceny přípravku.

Lékárna Omnicare zaplatí 15,3 mil. USD za nepořádek při výdeji návykových látek

15.05.2020

Společnost Omnicare, kterou v roce 2015 koupila společnost CVS Health a poskytuje lékárenské služby pro zařízení dlouhodobé péče, zaplatí občanskoprávní pokutu ve výši 15,3 mil. USD za urovnání obvinění že porušila federální zákon mj. výdejem opioidů a jiných návykových látek bez platného předpisu.

Ruské Ministerstvo zdravotnictví představilo nařízení o zaměnitelnosti léčivých přípravků

14.05.2020

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace představilo nařízení o využití informací o zaměnitelných léčivých přípravcích pro lékařské použití a nařízení, které definuje zaměnitelnost léčiv pro lékařské použití. Právní norma zakotvená v návrhu usnesení ovlivňuje nejen medicínský, ale zejména ekonomický aspekt.

Švédská koronavirová inovace – zazvoňte a my vyjdeme ven!

12.05.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Švédský řetězec Kronans Apotek spustil novou službu výdeje mimo lékárnu. Pokud si pacient nepřeje vstupovat do lékárny z důvodu obav před nakažením koronavirem, zazvoní a zaměstnanec mu po předchozí domluvě léčivé přípravky vydá před lékárnou.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.