Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Soudní dvůr EU: Dodatkové ochranné osvědčení nelze vydat na novou formulaci starší látky, pokud už byla jako taková registrována

02.04.2019

Soudní dvůr EU rozhodl v dalším sporu o vydání dodatkového ochranného osvědčení. Tentokrát na již dříve registrovanou účinnou látku paclitaxel, nově však ve formě nanočástic potažených albuminem.

Fresenius Medical Care zaplatí za korupci v zahraničí 231 mil. USD

01.04.2019

Německý poskytovatel zdravotnických výrobků a služeb Fresenius Medical Care zaplatí přibližně 231 mil. USD za urovnání vyšetřování jeho podílu na různých korupčních programech k podpoře podnikání v řadě zemí.

Nový systém EudraVigilance zlepšuje monitoring vedlejších účinků a detekci bezpečnostních signálů

31.03.2019

EudraVigilance, nový a zdokonalený evropský systém pro správu a analýzu informací o podezřeních na nežádoucí účinky léčivých přípravků, které jsou registrovány nebo studovány v klinických hodnoceních v EU, obdržel v roce 2018 více než 2 mil. zpráv.

Soudní dvůr EU: V případě sporu o registraci Linoladiolu N byla zpravodajka výboru EMA podjatá

29.03.2019 | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu mezi společností Dr. August Wolff GmbH & Co. KG Arzneimittel a Remedia proti Evropské komisi o registraci humánních léčivých přípravků pro lokální použití s vysokými koncentracemi estradiolu.

Purdue Pharma se vykoupila 270 mil. USD z obvinění odpovědnosti za opiátovou krizi

28.03.2019

Společnost Purdue Pharma, která vyráví léčivý přípravek OxyContin, zaplatí státu Oklahoma společně s rodinou zakladatelů 270 mil. USD v rámci dohody o urovnání obvinění, že agresivním marketingem způsobila závislost mnoha lidí.

Norsko se potýká s výpadky léčiv, kritických je však minimum

27.03.2019

Podle Norské asociace lékáren sice podobně jako v jiných zemích existují výpadky léčivých přípravků na trhu, daří se je však úspěšně řešit už na úrovni lékárny a problém se tak dotkne minima pacientů.

Za poslední rok se stalo 75 % irských lékáren obětí trestných činů

26.03.2019

Průzkum kriminality Irské lékárnické unie ukazuje, že tři čtvrtiny všech lékáren se za posledních dvanáct měsíců staly obětí nejméně jednoho trestného činu, přičemž většina z nich (81 %) zažila několik incidentů.

Ruští výrobci uspěli v boji proti evergreenovým patentům, soud zamítl následný patent na fingolimod

22.03.2019

Moskevský rozhodčí soud zamítl nárok švýcarské společnosti Novartis na ochranu výhradních práv vyplývajících z patentu na způsob léčby roztroušené sklerózy týkající se léčivého přípravku Neskler.

Německá Spolková rada požaduje zrušení kvóty na paralelní dovoz léčiv

19.03.2019

Německá Spolková rada vyzvala ke zrušení kvóty pro paralelně dovezená léčiva. Vyplývá to ze stanoviska vydaného 15. března 2019, ve kterém se spolkové země podrobně zabývají zákonem spolkové vlády o bezpečnosti při dodávkách léčiv.

Britský regulátor neprokázal MSD omezení biosimilární konkurence infliximabu

15.03.2019

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu ukončila vyšetřování podezřelého antikonkurenčního systému slev, který vytvořila farmaceutická společnost Merck Sharp & Dohme. Nenašla žádný důvod pro finanční sankci ani jakoukoli další akci.

Covidien zaplatí více než 17 mil. USD za nezákonnou podporu lékařských praxí

14.03.2019

Společnost Covidien souhlasila zaplatí 17,48 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích tím, že poskytovala bezplatně nebo zlevněnou podporu rozvoje praxí lékařům, aby je motivovala k nákupu jejích produktů na ablaci žil.

Phoenix ve Finsku propojuje virtuální řetězec s poskytovatelem lékařských služeb

11.03.2019 | VÍME PRVNÍ

Virtuální řetězec distributora Tamro/Phoenix s finskými lékárnami dostal svůj název a do joint venture společnosti vstoupil jako menšinový vlastník největší finský privátní poskytovatel zdravotní péče Terveystalo.

Operace MISMED 2 zajistila nelegálně obchodovaná léčiva za více než 165 mil. EUR

09.03.2019

Razie orgánů činných v trestním řízení, celních a zdravotních úřadů ze 16 evropských zemí, která byla součástí operace MISMED 2 koordinované Europolem, zajistila více než 13 mil. balení v hodnotě převyšující 165 mil. EUR.

FDA varuje CanaRx před zasíláním léčiv do USA

07.03.2019

Americká FDA zaslala společnosti CanaRx varovný dopis, že usnadňuje distribuci neschválených a nesprávně označených léčivých přípravků americkým spotřebitelům. Tyto přípravky jsou pro americké spotřebitele potenciálně nebezpečné.

Britské veřejné lékárny budou testovat cílené zdravotní intervence

06.03.2019

Britská asociace, která zastupuje a podporuje individuální lékárníky (PDA), oznámila spuštění nového klinicky zaměřeného pilotního projektu v Dudley v létě tohoto roku.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.