Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

EK navrhuje společné klinické hodnocení zdravotnických technologií na úrovni EU

20.10.2018

Evropská komise představila návrh nařízení o hodnocení zdravotnických technologií. Návrh je dalším krokem k hlubší integraci EU v oblasti zdravotnictví. Základním cílem je zavedení společného klinického hodnocení zdravotnických technologií na úrovni EU.

Prodej antibiotik pro použití u zvířat určených k produkci potravin v celé EU klesá

18.10.2018

Ze zprávy EMA vyplývá, že celkový prodej veterinárních antimikrobiálních látek v celé Evropě se v letech 2011-2016 snížil o více než 20 %. Situace však není homogenní. Zatímco 16 z 25 zemí zaznamenalo pokles prodeje, 6 naopak nárůst.

FDA chce zamezit občanským peticím, které záměrně blokují vstup generik na trh

17.10.2018

V rámci svého akčního plánu přijala loni FDA řadu nových kroků ke zvýšení konkurence na trhu s receptovými léčivy. Nyní se chce zaměřit na občanské petice, které jsou podávány s cílem odložit vstup generik na trh.

Už třetí sartan má problémy s kontaminací, dovoz irbesartanu stopla Aurobindo Pharma

15.10.2018

Kauza kontaminovaných léčivých přípravků původně obsahujících pouze valsartan od dvou čínských společností se rozrůstá o další sartany. Po zjištění kontaminace v účinné látce losartan má podobný problém také irbesartan, tentokrát od indických výrobců.

Francouzští lékárníci získali nové kompetence v péči o zdraví obyvatel

15.10.2018 | VÍME PRVNÍ

Ve Francii platí nová vyhláška o poradenství a službách, které mohou lékárníci nabídnout, aby podpořili zlepšení nebo udržení zdravotního stavu obyvatel. Nová ustanovení rozšiřují úlohu lékárníků v oblasti prevence, screeningu a koordinace péče.

EMA už se plně připravuje na fyzický přesun do Amsterdamu, omezuje činnosti

13.10.2018

Plán připravenosti nepřetržitého provozu EMA v průběhu Brexitu vstoupil 1. října do své třetí fáze. Agentura dočasně omezí či pozastaví některé činnosti, aby mohla zabezpečit základní funkčnost.

Generální advokát Soudního dvora EU: Tribunál u rozhodnutí o změně registrace topických přípravků s estradiolem pochybil

11.10.2018 | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora EU uveřejnil stanovisko ve sporu společností Dr. August Wolff a Remedia proti Evropské komisi ohledně rozhodnutí nařizující členským státům zrušení a změnu registrace léčivých přípravků s estradiolu pro lokální použití.

Německý ministr lékárníkům: Nečekejte, že za vás někdo něco udělá, přijďte s návrhy sami

10.10.2018

V Mnichově dnes začaly Lékárnické dny, největší akce německých lékárníků. Na zahájení zazněl s napětím očekávaný projev ministra zdravotnictví. Byť dal lékárníkům určitou naději ohledně udržení regulace vlastnictví, zákaz Rx online zůstává ve hvězdách.

Generální advokátka Soudního dvora EU: Carve-out je zúžením registrace

10.10.2018 | VÍME PRVNÍ

Generální advokátka Soudního dvora EU Juliane Kokott vydala stanovisko ve sporu Nizozemska se společností Warner-Lambert ohledně vypuštění indikací referenčního léčivého přípravku ještě chráněných patentovým právem a zveřejnění souhrnu údajů o přípravku.

DHL otestovala ve východní Africe dodávku léčiv pomocí dronů

08.10.2018

V průběhu šesti měsíců otestovaly tři společnosti úspěšně dodávku léčiv pomocí dronů na ostrov ve Viktoriině jezeře. Celkem provedly více než 180 vzletů a přistání a nalétaly více než 2200 km a přibližně 2000 letových minut.

Lékárníci z dalších dvou francouzských regionů očkují proti chřipce

06.10.2018 | VÍME PRVNÍ

Od 6. října 2018 mohou lékárníci ze dvou nových francouzských regionů také očkovat proti sezónní chřipce. Doplňují tak své kolegy z Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine, kteří začali očkovat v rámci pilotního projektu v loňském roce.

Phoenix buduje ve Finsku řetězec prostřednictvím partnerství s lékárníky

05.10.2018 | VÍME PRVNÍ

Finská vláda chce určitou liberalizace lékárenského trhu, včetně provozu lékáren a cenové konkurence. Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, finská distribuční divize nadnárodního koncernu Phoenix pracuje na etablování nové koncepce lékárenského řetězce ve Finsku.

Bývalý finanční ředitel Salix Pharmaceuticals zaplatí za klamání investorů 1 mil. USD

04.10.2018

Americká Komise pro cenné papíry obvinila společnost Salix Pharmaceuticals a jejího bývalého finančního ředitele z opakovaného klamání analytiků a investorů ohledně budoucích výhledů společnosti. Ředitel zaplatí více než 1 mil. USD za urovnání obvinění.

AmerisourceBergen zaplatí za nelegální rozplňování léčiv a uplácení lékařů dalších 625 mil. USD

03.10.2018

AmerisourceBergen zaplatí 625 mil. USD za urovnání obvinění z podvodů vyplývajících z přebalování a dalšího prodeje falšovaných a neschválených nových léčiv, dvojí fakturace a poskytnutí úplatků. Společně s loňským urovnáním tak zaplatí 885 mil. USD.

Už 260 norských lékáren letos nabízí očkování proti chřipce

02.10.2018 | EXKLUZIVNĚ

Dostupnost očkování proti chřipce se letos v norských lékárnách dále zvýší. Loňský pilotní projekt ve dvacítce lékáren měl úspěšnou odezvu, proto se lékárny rozhodly nabídku výrazně rozšířit.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.