Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 3.

Třetí část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Polští lékárníci slaví svůj svátek, součástí je i konference V4 PharmFORUM

27.09.2018

Ve varšavském Divadle Palladium dnes proběhne 14. Národní den polských lékárníků, nad kterým převzal záštitu ministr zdravotnictví. Součástí lékárnického svátku bude i rotující setkání zástupců profesních komor Česka, Maďarska, Polska a Slovenska.

Švýcarská pošta vydala k výročí založení Švýcarského svazu lékárníků lékárnickou známku

19.05.2018

První známka a Švýcarský svaz lékárníků (pharmaSuisse) letos slaví 175. výročí svého vzniku. Švýcarská pošta proto věnuje tomuto nejstaršímu oborovému sdružení ve Švýcarsku speciální známku.

Světový den zdraví – WHO slaví 70 let

07.04.2018 | 70 LET WHO

Dnes si Světová zdravotnická organizace připomíná své 70. výročí. Během posledních sedmi desetiletí zaměřila Světová zdravotnická organizace (WHO) své úsilí na vymýcení smrtelných chorob po celém světě a boj proti smrtelným návykům.

Inteligentní lékové formy slaví 80 let

31.03.2018

Před 80 lety vyvinul Israel Lipowski potahovanou tabletu, která umožnila uvolňování léčiva po delší dobu. Obalil pelety, což vedlo k rozvoji obalovaní částic. Byl tak průkopníkem vývoje, který se výrazněji prosadil o 15 let později.

10. Evropský antibiotický den ve znamení boje proti rezistenci

18.11.2017 | EVROPSKÝ DEN SPRÁVNÉHO UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK

Dne 18. listopadu 2017 probíhá jubilejní Evropský antibiotický den. Cílem této aktivity je poskytnout podporu pro národní kampaně zaměřené na uvážlivé používání antibiotik a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.

Ve Spojených státech začíná Měsíc lékárníků

01.10.2017 | APATYKÁŘ® PODPORUJE

Ve Spojených státech začíná tradiční akce Americké lékárnické komory „Měsíc amerických lékárníků“. Celý říjen je věnován oslavě této profese, zviditelňování role lékárníka v americkém zdravotním systému, jeho edukačním aktivitám a pomoci pacientům.

WHO vyzvala k vymýcení hepatitidy

29.07.2017

Nové údaje Světové zdravotnické organizace z 28 zemí, které představují přibližně 70 % celosvětové zátěže hepatitidy, naznačují, že úsilí o vymýcení hepatitidy posiluje. Více než polovina zemí již vyčlenila zvláštní prostředky v reakci na hepatitidu.

G20 vyzvala k posílení globální zdravotní spolupráce a boji proti antimikrobiální rezistenci

09.07.2017

Skupina států G20 se na svém summitu 7.-8. července 2017 v Hamburku shodla na společném postupu v oblasti zdraví. Hlavními tématy jsou ochrana před zdravotními krizemi a posílení zdravotnických systémů a boj proti antimikrobiální rezistenci.

Lékárníci v noci ovládli Kuks a předvedli Ars Pharmaceutica, zájem byl mimořádný!

27.05.2017 | APATYKÁŘ PODPORUJE

V pátek 26. května 2017 proběhl v prostorách Českého farmaceutického muzea v Kuksu jubilejní desátý ročník Noci muzeí. Kromě rozšířených komentovaných prohlídek na návštěvníky čekaly rovněž ukázky lékárenského umění, tj. přípravy léčiv.

WHO: Více než 1,2 mil. mladých lidí umírá každý rok zbytečně

21.05.2017

Více než 3 tis. dospívajících umírá každý den, což představuje celkově 1,2 mil. úmrtí za rok, z příčin, kterým lze z velké části předcházet. Nejčastější příčinou úmrtí jsou zranění v silničním provozu, infekce dolních cest dýchacích a sebevraždy.

Rakouští lékárníci vedou děti na školách k zodpovědnému užívání léčiv

07.05.2017

Rakouská lékárnická komora chce vlastní školní iniciativou zvýšit zdravotní znalosti dětí a mladeže. Lékárníci vytvářejí velmi praktickou výuku přímo na školách, vysvětlují zdravotní problematiku a poskytují základní znalosti o léčivech.

Evropský průmysl vyzval Evropskou komisi k ambiciózní průmyslové strategii

26.02.2017

92 evropských asociací výrobců z různých oblastí průmyslu podepsalo společnou deklaraci ambiciózní průmyslové strategie. Vyzývají evropské instituce, aby přispěly k navrácení evropského průmyslu na vedoucí pozici ve světě.

Slovenská lékárnická komora obnovila první lékárnický časopis ve slovenském jazyce

12.02.2017

Slovenská lékárnická komora úspěšně obnovila vydávání prvního lékárnického časopisu ve slovenském jazyce Slovenský lékárník, který vycházel v letech 1931-1951. Koncem února připravuje jeho druhé obnovené vydání.

České farmaceutické muzeum otevřelo Sál Václava Ruska

28.01.2017 | APATYKÁŘ® DOPORUČUJE

České farmaceutické muzeum dosáhlo koncem roku 2016 významného bodu ve svém rozvoji. Otevřelo Sál Václava Ruska, jako poctu svému zakladateli a neúnavému budovateli největší evropské farmaceutické expozice v Kuksu doc. RNDr. PhMr. Václavu Ruskovi, CSc.

Od stavebnice po panthenolový sprej

31.12.2016

Před 170 lety se narodil Dr. Friedrich Adolf Richter. V roce 1876 založil továrnu na výrobu chemicko-farmaceutických přípravků a léčiv v Rudolstadtu, která se stala základnou i celé řady dalších výrobků.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.