Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouští lékárníci vedou děti na školách k zodpovědnému užívání léčiv

07.05.2017

Rakouská lékárnická komora chce vlastní školní iniciativou zvýšit zdravotní znalosti dětí a mladeže. Lékárníci vytvářejí velmi praktickou výuku přímo na školách, vysvětlují zdravotní problematiku a poskytují základní znalosti o léčivech.

Evropský průmysl vyzval Evropskou komisi k ambiciózní průmyslové strategii

26.02.2017

92 evropských asociací výrobců z různých oblastí průmyslu podepsalo společnou deklaraci ambiciózní průmyslové strategie. Vyzývají evropské instituce, aby přispěly k navrácení evropského průmyslu na vedoucí pozici ve světě.

Slovenská lékárnická komora obnovila první lékárnický časopis ve slovenském jazyce

12.02.2017

Slovenská lékárnická komora úspěšně obnovila vydávání prvního lékárnického časopisu ve slovenském jazyce Slovenský lékárník, který vycházel v letech 1931-1951. Koncem února připravuje jeho druhé obnovené vydání.

České farmaceutické muzeum otevřelo Sál Václava Ruska

28.01.2017 | APATYKÁŘ® DOPORUČUJE

České farmaceutické muzeum dosáhlo koncem roku 2016 významného bodu ve svém rozvoji. Otevřelo Sál Václava Ruska, jako poctu svému zakladateli a neúnavému budovateli největší evropské farmaceutické expozice v Kuksu doc. RNDr. PhMr. Václavu Ruskovi, CSc.

Od stavebnice po panthenolový sprej

31.12.2016

Před 170 lety se narodil Dr. Friedrich Adolf Richter. V roce 1876 založil továrnu na výrobu chemicko-farmaceutických přípravků a léčiv v Rudolstadtu, která se stala základnou i celé řady dalších výrobků.

ECDC: Antibiotika poslední záchrany přestávají účinkovat

18.11.2016 | EVROPSKÝ DEN SPRÁVNÉHO UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo nejnovější údaje z celé EU o odolnosti vůči antibiotikům a o spotřebě antibiotik. I v roce 2015 se odolnost vůči antibiotikům u většiny bakterií a sledovaných antibiotik zvyšovala.

Z německé lékárny až po americký farmagigant – Merck Sharp & Dohme slaví 125 let

30.10.2016

Americký farmaceutický gigant Merck Sharp & Dohme letos slaví 125 let. Prapůvod společnosti Merck & Co sahá až do roku 1668, kdy byla založena původní německá mateřská společnost Merck stejnojmennou rodinou.

Od lékárny po dialyzační gigant – Fresenius Medical Care slaví 20 let

15.10.2016

Největší světový poskytovatel dialyzačních produktů a služeb Fresenius Medical Care slaví 20 let od svého vzniku. Jeho historie však sahá až do roku 1462, kdy byla založena Hirsch Apotheke ve Frankfurt am Main.

130 let farmaceutického výzkumu a výroby v Ludwigshafenu

25.09.2016

Výrobní závod farmaceutické společnosti AbbVie v německém Ludwigshafenu slaví 130. výročí svého vzniku. Původní závod firmy Knoll jako centrum výzkumu, vývoje a výroby zaujímá v rámci společnosti důležité místo i s ohledem do budoucnosti.

Mezinárodní den bezpečnosti pacientů se zaměří na lékovou bezpečnost

10.09.2016

17. září 2016 proběhne v Německu, Rakousku a Švýcarsku 2. Mezinárodní den bezpečnosti pacientů. Tentokrát bude zaměřen na lékovou bezpečnost a předcházení chybám při medikaci. Nově se připojí také organizace z Chorvatska a Brazílie.

Odešel zakladatel Českého farmaceutického muzea doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

31.01.2016 | FOTOGALERIE | APATYKÁŘ® VZDÁVÁ HOLD

Česká farmaceutická historiografie dosáhla mnoha úspěchů nejen na poli československém, ale rovněž na mezinárodní úrovni. Největší zásluha je jednoznačně připisována docentu RNDr. PhMr. Václavu Ruskovi, CSc.

Globální průmysl se spojil v boji proti antibiotické rezistenci

25.01.2016

U příležitosti Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu vydali zástupci farmaceutického, biotechnologického a diagnostického průmyslu deklaraci o boji proti antimikrobiální rezistenci.

Úloha lékárníků ve společnosti se mění, německy mluvící země posilují spolupráci

24.01.2016 | KONGRES PHARMACON

V rakouském Schladmingu se tento týden konalo pravidelné odborné setkání německy mluvících lékárníků pharmacon. Jejich nejvyšší představitelé se shodli, že lékárníci získají globálně na významu, nicméně musejí přijmout nové odpovědnosti.

TOP 15 nejčtennějších příspěvků na portálu APATYKÁŘ® za rok 2015

17.01.2016 | CO VÁS ZAJÍMÁ

Uplynulý rok byl poměrně bohatý na události, o čemž svědčí dosud nejrozsáhlejší každoroční přehled těch hlavních. Portál APATYKÁŘ® proto tentokrát připravil i přehled nejčtennějších článků za rok 2015, který ukazuje trendy a priority návštěvníků.

Veřejnost si problém antibiotické rezistence neuvědomuje, vzdělávají i lékárníci

18.11.2015 | EVROPSKÝ DEN SPRÁVNÉHO UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK

Světová zdravotnická organizace vydala nový nadnárodní průzkum, který naznačuje, že lidé si stále neuvědomují významné ohrožení veřejného zdraví antibiotickou rezistencí a nechápou, jak zabránit tomu, aby dále nerostla.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.