Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

EMA: Až pětina přípravků může mít po Brexitu problémy s dostupností

Nedávný průzkum EMA ukazuje, že v případě 108 centrálně registrovaných léčivých přípravků, které se vyrábějí výhradně ve Spojeném království, existuje po Brexitu významné riziko nedostatku dodávek.

Francouzské lékárny čelí narůstajícímu násilí

Počty hlášení o napadení a násilí na francouzských lékárnících rostou. V přímém kontaktu s lidmi jsou obětí urážek, hrozeb, vandalismu, fyzických útoků a loupeží. Násilníky nezastaví ani přítomnost pacientů v lékárně či kamerový systém.

Američtí lékaři a lékárníci vytvořili systém pro zajištění potřebného očkování

Americká akademie porodníků a gynekologů vytvořila s Americkou asociací lékárníků guideliny pro očkování. Obsahují doporučené vakcíny, možnost odeslání pacientů do lékáren či tipy pro využívání elektronických pacientských záznamů.

Farmaprůmysl investuje intenzivně do výzkumu ve Švýcarsku

V roce 2017 vynaložilo na výzkum a vývoj 24 inovativních farmaceutických společností více než 96 mld. CHF, z toho přibližně 7 mld. CHF jen ve Švýcarsku. Tím se investice do výzkumu a vývoje ve Švýcarsku více než zdvojnásobily.

Protipadělkový pilot začal – první balení ověřila brněnská nemocniční lékárna, tento týden startuje Dr.Max

05.07.2018 | AKTUALIZOVÁNO 05.07.2018 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Česká lékárenská jednička Dr.Max spustila ve svých šesti lékárnách pilotní projekt online ověřování léčivých přípravků. Již minulý týden ověřila první položku také nemocniční lékárna FN U sv. Anny v Brně.

Lékárníci v Idahu předepisují léčivé přípravky

04.07.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Národní farmaceutická rada amerického státu Idaho schválila nedávno nařízení, které lékárníkům dává preskripční kompetenci. Norma vešla v platnost 1. července 2018 a lékárníci tak mohou pacientům předepsat některá léčiva jinak vázaná na lékařský předpis.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Ospolot a Orfiril

Ministerstvo zdravotnictví vydalo osmé předběžné opatření obecné povahy s platností od zítřka, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Ospolot a Orfiril.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Budenofalk a Salofalk

Ministerstvo zdravotnictví vydalo letos sedmé předběžné opatření obecné povahy s platností od zítřka, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Budenofalk a Salofalk.

Ruský regulátor zakázal reklamu na „důvěryhodné“ lékárny

Regionální úřad ruské Federální antimonopolní služby ve Volgogradu rozhodl, že venkovní reklama lékárenského řetězce porušuje zákon o reklamě. Nelíbí se mu, že napadá odbornost a kvalitu konkurentů na trhu.

AbbVie zaplatí za nelegální „Pay-for-Delay“ dohodu 448 mil. USD

Podle soudu farmafirma AbbVie vyvolala falešný soudní spor, aby si udržela monopol na trhu s přípravkem Androgel a nařídil jí zaplatit 448 mil. USD všem spotřebitelům, kteří v důsledku protizákonného jednání zaplatili zbytečně více peněz.

Lékárníci se testu proporcionality nevyhnou, profese může doznat změn

30.06.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

Zástupci Evropského parlamentu, Rady a Komise podepsali nové právní předpisy, které mají zajistit, že vnitrostátní právní úprava profesionálních služeb nebude vytvářet překážky volnému pohybu odborníků. Tzv. test proporcionality se uplatní i u lékárníků.

Za podvody na zdravotní péči za více než 2 mld. USD obviněno ve Spojených státech 601 osob

29.06.2018 | Lékárenství ve světě | BOJ PROTI ZDRAVOTNÍM PODVODŮM

Při dosud největší akci speciálních jednotek pro potírání podvodů v oblasti zdravotnictví amerického Ministerstva spravedlnosti bylo obviněno celkem 601 osob, včetně 76 lékařů, z účasti na podvodech v celkové výši více než 2 mld. USD.

Švýcarští lékárníci spustili masivní image kampaň a lákají na své služby

Švýcarští zákonodárci přenášejí kvůli nedostatku lékařů na lékárny stále větší odpovědnost a považují je za první kontaktní místa pro řešení řady zdravotních problémů. Profesní organizace proto spustila masivní kampaň na podporu svých služeb.

Řecký ministr nařídil minimální skladové zásoby generik v lékárnách

26.06.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Řecké lékárenství prožívá další fázi šokové terapie. Poté, co vláda rozvolnila vlastnictví lékáren a umožnila prodej některých OTC léčiv mimo lékárny dusí nyní lékárníky novými nařízeními s cílem posílit generika.

Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci

25.06.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Polská lékárna byla kontrolními orgány potrestána za poskytování informačních materiálů o možnosti nákupu levnějších alternativ předepsaných léčivých přípravků. Leták pacientům vysvětluje výhody generické substituce a vyzývá k diskusi s lékárníkem.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.