Německo - budoucnost patří lékárenským řetězcům? – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německo - budoucnost patří lékárenským řetězcům?

Vloženo: 13.08.2006, 09:42 | Čteno: 6146×
Díky aktuálním soudním sporům stran povolení k provozování filiálek pro internetovou lékárnu DocMorris se rozhořelo v plné síle téma liberalizace lékárenského trhu v Německu.

Řetězce standardem?

Podle různých zdravotnických expertů budou v Německu v budoucnosti pravidlem lékárenské řetězce. Až dosud může jeden lékárník provozovat maximálně 4 pobočky. Tento vývoj půjde však podle expertů dále. Časem bude legitimizován i politicky.
V budoucnosti jednoduše budou lékárenské řetězce běžné. Průkopníky přitom nebudou zahraniční koncerny jako např. DocMorris, ale rozvoj bude inicializován spíše od domácích hráčů. Dostačující by byli velkodistributoři léčiv, kteří by na začátku řetězce zafinancovali. Tak by došlo soukromým kapitálem ke sloučení samostatných lékáren.

Výhody pro pacienty?

Pro pacienty vidí odborníci tento trend pozitivně. Mohlo by to vést k cenové a kvalitativní konkurenci. Standardy kvality by totiž mohly regulovat přijetí do takového lékárenského svazku.
V současnosti není kvalita poradenství v Německu optimální. To bývá problémem u samostatných podnikatelů - každý je sice vykonává, ale jak sám chce. Když však někdo vytvoří novou strukturu společnosti, musel by nasadit standard kvality, aby sám předčasně neutrpěl vlastní krach.

Politici většinově optimismus nesdílejí

Zatímco však odborníci Gerd Glaeske a Karl Lauterbach (oponenty označovaní jako "televizní profesoři") hlásají, s jakými úsporami se dá po připuštění lékárenských řetězců počítat, zůstává ne zrovna málo politiků současné koalice skeptických. Jsou totiž známa i rizika úplného otevření lékárenského trhu.
Např. mluvčí frakce SPD zpochybňuje údajná očekávání, že liberalizace trhu automaticky povede k úsporám ve výši 2 miliard EUR. Oba profesoři totiž nijak nedokladovali, jak k oněm úsporám došli. To by bylo více než polovina podílu lékáren na výdajích na léčiva.
Také v unionistické frakci bylo poukázáno na obavy z rychlého uvolnění trhu bez jasných pravidel. Rovněž ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Bavorska a Bádensko-Württembergska odmítly iniciativu svého sárského kolegy. Obávají se, že hustota územní sítě zajišťující zásobování léčivy silně poklesne.

Ani Sdružení na ochranu spotřebitelů

Rozporuplně to vidí zástupci Centrály na ochranu spotřebitelů, kde lékárenské řetězce sice obecně vítají, ale jen když zajistí stejné standardy jako tradiční lékárny.

MZ rozhodne až na základě výroku soudů

Spolkové ministerstvo zdravotnictví výhledově stanoví znovu změnu zákona, pokud soudy rozhodnout odpovídajícím způsobem.

Zdroje informací:
heise online
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.