Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ve Francii má být samoobslužný prodej OTC léčiv

Vloženo: 27.01.2008, 14:29 | Čteno: 6241×
Ve Francii by mohla být OTC léčiva v budoucnu nabízena také volně před tárou mezi kosmetikou, čaji a doplňky stravy.

Zákon předložen

Francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelot předložila odpovídající zákon, který by měl být ještě v průběhu tohoto roku schválen. Avšak konzultace k němu ještě nejsou ukončeny. Ve třetím lednovém týdnu jednali zástupci Lékárnické komory, farmaceutických svazů, vlády stejně tak jako zdravotních úřadů o detailech.

Francouzi nevyužívají dostatečně samoléčbu

Tímto krokem chce ministryně zvýšit ve Francii příliš nízkou spotřebu léčiv k samoléčbě. Neboť v této zemi vydá každý občan v průměru 28 EUR za rok na OTC léčiva, což je méně než polovina toho, co v Německu. Ministryně doufá, že záměr umožní větší transparentnost pro spotřebitele, rozvinout konkurenci a to prý povede ke snížení cen.

Nové pravidlo bude nepovinné

Ovšem lékárníci mají mít volbu, zda budou moci nového pravidla využít. Nebudou povinni vystavit léčiva, která nejsou hrazena pojišťovnami, před táru do volného prodeje. Pád lékárenského monopolu - jak se naposledy dožadoval ministr spotřeby a turismu Chatel - není plánován, potvrdila ministryně.

Lékárníci požadují bezpečnost

Francouzská lékárnická komora v podstatě s návrhem souhlasí. Obává se ale o bezpečnost při užívání léčiv a předložila tiskové prohlášení, podle kterého mají být dána bezpečnostní opatření pro spotřebitele při samoléčbě.
Tak např. má být pevně stanoven pozitivní list, která léčiva mohou být vystavena před tárou. Léčiva rovněž musejí být jasně rozpoznatelná, což je také požadavek ministryně, stejně tak musejí mít přehledný příbalový leták. Bezpečnostní páska na balení má zajišťovat, že balení ještě před nákupem nebylo nikým otevřeno. K tomu komora požaduje, aby léčiva musela být jak pro pacienty tak i pro lékárníky dobře viditelná a nesměla by být dostupná dětem.

Pád lékárenského monopolu?

Ne všichni lékárníci však zřejmě pozici stavovské organizace chápou. Pro mnoho veřejných lékárníků jsou požadavky nelogické - obávají se mj. toho, že se lékárenský monopol tímto začíná hroutit. Kdy přesně změny pro téměř 200 léčiv budou ve francouzských lékárnách zavedeny zatím není pevně stanoveno.

Zdroje informací:
Gouvernement

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.