Další ministerská kouzla – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Další ministerská kouzla

Vloženo: 14.01.2006, 12:33 | Čteno: 14022×

Od 1.1.2006 vstoupila v platnost vyhláška o platných recepturních tiskopisech. Stanovisko VZP: „Uhrazeny budou pouze léky předepsané na platných tiskopisech.” K vlastnímu zděšení jsem ve druhém lednovém týdnu zjistil, že lékaři FN Plzeň disponují pouze tiskopisy neplatnými.

Dotazem na příslušnou pobočku VZP si potvrdím, že tyto neplatné recepty za stávajících podmínek nemohou být uhrazeny. Jediná šance ke kompromisnímu řešení je ministerský výnos, kterým by ministr zdravotnictví prodloužil platnost loňských tiskopisů. Ve srovnání s rychlotiskem jiné lékárenské vyhlášky skoro banalita. Skoro. Ministr se totiž k žádnému takovému kroku nechystá, jen přes novináře vzkazuje pojišťovnám, aby tyto recepty považovaly za platné. VZP se tedy dostává mezi dva mlýnské kameny. Buď tyto recepty proplatí a bude posléze napadena, že mrhá penězi na neplatné výkazy. Anebo proplácet nebude a ministr všechnu snahu o dodržování pravidel svede na sabotáž ředitelky VZP.

Vedení FN Plzeň doporučuje pacientům, i v rozhlasovém vysílání, aby své léky důsledně vyzvedávali v obou lékárnách FN Plzeň, neboť tam budou tyto neplatné tiskopisy akceptovány bez výhrad. Nejenže je porušeno právo pacienta na výběr lékárny: „Pacient má právo vybrat si lékárnu, která mu nejlépe vyhovuje. Je nepřípustné, aby byl směrován do určité lékárny pod jakoukoliv záminkou”. Ale zároveň jsou zaměstnanci lékárny ve FN Plzeň vedením nemocnice nuceni akceptovat neplatné recepturní tiskopisy, které se později „vymění” za platné. Zanedlouho se toto může stát běžnou praxí a pacientům se budou léky předepisovat třeba na restaurační účtenky.

Na konkrétní dotaz na vedení FN Plzeň se mi dostalo šalamounské odpovědi. Vedení tuto situaci řeší a zhruba v polovině třetího lednového týdne bude situace opět normalizována. Že by se znovu normalizovalo? Inu, třeba ví ministerská nemocnice něco víc než ostatní...

V úterý poslanecká sněmovna odvolá ředitelku Musílkovou z vedení VZP, vzápětí vystoupí sám Mesiáš a Spasitel sociálně demokratického zdravotnictví Rath a prohlásí všechny dosavadní zmatky za dílo ďáblovo pod taktovkou ředitelky VZP. Pak tento inkvizitor nestátního sektoru zdravotnictví bleskově prodlouží platnost výše uvedených tiskopisů a situace tak bude normalizována přesně dle vyjádření vedení FN Plzeň. Pak už nic nestojí v cestě oznámení nového číselníku výkonů 493/2005, který od února velkým (státním) zdravotnickým zařízením zvyšuje částky za provedené výkony o desítky procent. Na druhou stranu malým (nestátním) zdravotnickým zařízením jsou úhrady za výkony snižovány.

Zdá se Vám ministerský metr poněkud dvojaký? To není zdání. Chce-li od VZP zaplatit lékárník dříve než 90 dní po splatnosti, je to podle Rathova vyjádření PARAZIT a HYENA. Chová-li se VZP stejně v případě jiných zdravotnických zařízení, jedná se o genocidu lékařů ze strany pojišťoven.

Autor: Mgr. Stanislav Havlíček, lékárník, kterého slovy ministra vlády ČSSD tato země nepotřebuje
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.