Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Organizace bezplatného očkování proti COVID-19 v ČR – jak bude fungovat, pro koho a kolik to bude stát

15.11.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Portál APATYKÁŘ® připravil kompletní přehled, jak má být v České republice řešeno očkování proti COVID-19. Tj. pro koho, jaké ohrožené skupiny, jak má být organizováno a za jakých podmínek a na kolik očkování Český stát přijde.

Průzkum: 80 % mediků se necítí připraveno pečovat o pacienty

03.10.2020

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských fakult v ČR se necítí připravena vstoupit po škole do praxe. Největší obavy mají ze zvládnutí administrativy a z práce s informačními systémy. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu Medici 2020, který mezi studenty všech osmi lékařských fakult provedl o prázdninách spolek Mladí lékaři.

PharmDr. David Mendl: Určitě je správné, že se konečně začala práce pohotovostních služeb vůbec vnímat

14.09.2020

Od září provozuje pohotovostní lékárenskou péči pro Jihomoravský kraj Lékárna Dr.Max na Baštách, která ji tradičně poskytuje v Brně. Jak se na rozšíření služby nový provozovatel připravuje? V čem vidí největší problémy pro zajištění pohotovostí v ČR? Je nový systém honorování pohotovostí 24/7 motivací pro otevření pohotovostních lékáren i v dalších městech? Na tyto a další otázky odpovídá provozní ředitel sítě Lékáren Dr.Max, lékárník PharmDr. David Mendl.

Hlavní hráči přeskupují pozice, řetězce lékárníků se však drží úspěšně a matadoři dokonce posilují

14.08.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Portál APATYKÁŘ® se po čase opět podíval na rozdělení českého lékárenského trhu. Jak zahýbala pandemie lékárenským trhem? Pro koho byla příležitostí? A jak se trh přeskupil? Více najdete v našem speciálu.

Lékárny čekají změny, lékaři budou preferovat jiné léčivé přípravky

09.07.2020

V českých lékárnách dochází od července ke změnám a lékaři budou preferovat jiné léčivé přípravky, což stvrdí na receptu příznakem „Nezaměňovat“. Ty budou lékárny povinně vydávat bez možnosti provádět generickou substituci. Víme, kterých se změny týkají.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

Kontroly SÚKL 2019: Mírné zvýšení počtu závad u lékáren s odbornými pracovišti

16.06.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol nemocničních lékáren. Ze srovnání počtu závad vyplývá, že se oproti roku 2018 mírně zvýšil podíl lékáren s významnými a závažnými závadami. Regulátor neuložil žádnou pokutu.

Prosadit lékárnické myšlenky bude ještě těžší, lékárníci ztrácí další významné příznivce

15.06.2020

O této záležitosti se moc neví, resp. skoro vůbec, my jsme si jí ale všimli. Je totiž dost podstatná a naši čtenáři mají rádi souvislosti. Spousta věcí vypadá jinak, než jaké ve skutečnosti jsou. Tak tady jsou souvislosti.

Výdej receptu na občanku bez rizika právní odpovědnosti pro lékárníky? Jednodušší než si myslíte

11.06.2020

V Česku se rozvíjejí debaty ohledně výdeje receptu na občanský průkaz či pas. Popravdě – čekali jsme to a jsou zcela zbytečné. Zatímco jiní diskutují, my už jsme dříve vymysleli konkrétní řešení, jak tento typ výdeje optimálně nastavit, aby právní odpovědnost nešla za lékárníky. Naše řešení funguje jednoduše a dá se lehce zprovoznit v rámci stávajícího sdíleného lékového záznamu bez jakýchkoli výrazných dodatečných nákladů.

Kontroly SÚKL 2019: Distribuce i přes zákaz MZ, neshody v hlášení distribuovaných přípravků

07.06.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol v oblasti distributorů a zprostředkovatelů humánních léčivých přípravků. Loni dále poklesl počet distributorů současně provozujících i lékárny. Ve dvou případech SÚKL rozhodl o zrušení povolení k distribuci léčivých přípravků.

Kontroly SÚKL 2019: Prodej vyhrazených léčiv neoprávněnou osobou dál roste

01.06.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol prodejců vyhrazených léčivých přípravků v loňském roce. Kontroly prokázaly nadále rostoucí trend prodejů neoprávněnou osobou. Bohužel, kontrol je vzhledem k dynamice růstu prodejních míst stále jen zlomek.

Kontroly SÚKL 2019: Příprava radiofarmak bez zásadních závad

29.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol v oblasti přípravy a kontroly radiofarmak. Při porovnání výsledků kontrol provedených v předchozích letech došlo k nárůstu počtu lékáren bez závad či s drobnými nedostatky. Tentokrát kontroloři objevili závažnou chybu.

Kontroly SÚKL 2019: Neoprávněný výdej v ordinacích přetrvává

28.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol podmínek zacházení s léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče u poskytovatelů zdravotní péče. Oproti předcházejícímu období došlo k menšímu nárůstu závažných pochybení, přetrvává neoprávněný výdej v ordinacích a špatné zacházení s léčivými přípravky v ordinaci.

Kontroly SÚKL 2019: Chyby v cenotvorbě IPL přetrvávají

27.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky cenových kontrol v oblasti léčivých přípravků u poskytovatelů lékárenské péče a u distributorů léčiv. Mezi nejčastější porušení cenových předpisů patřilo i v tomto roce nedodržení závazného postupu při tvorbě prodejní ceny individuálně připravovaných léčivých přípravků.

Kontroly SÚKL 2019: Stále přetrvává výdej pseudoefedrinu farmaceutickým asistentem

04.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol provozovatelů lékáren ohledně zacházení s návykovými látkami. Snížil se počet lékáren, které zapomněly zaslat roční hlášení o pohybu návykových látek, ale stále přetrvává neoprávněný výdej léčivých přípravků s obsahem pseudoefedrinu farmaceutickým asistentem.

Kontroly SÚKL 2019: Méně závažných pochybení u lékáren, individuální příprava téměř bezchybná

03.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol lékáren. Oproti předchozímu období se významně zvýšil počet vyhovujících vzorků individuálně připravovaných léčiv. I nadále přetrvávají případy výdeje léčivých přípravků bez lékařského předpisu nebo na neplatné předpisy či výdej neoprávněnými osobami. Počet lékáren dál klesá.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.