Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

SZP zredukoval na pozitivním listu biosimilars

03.01.2020

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 31. června 2020. Přibyly tři účinné látky, biosimilars byla naopak zredukována na jedno. Na vedoucí pozici se drží společnosti Stada a Zentiva.

České lékárenství v roce 2019

01.01.2020 | EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

Český farmaportál APATYKÁŘ® věnující se již více než 20 let cíleně veškerému dění ve farmacii připravuje pravidelně od roku 2004 tradiční detailní přehled hlavních událostí v českém lékárenství a lékové politice za uplynulý rok. Je doplněn také o významné události ze Slovenska a EU.

Platnost 14 dní nebo jedna položka na receptu – přehled změn v předepisování receptů

31.12.2019 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Nová vyhláška o předepisování léčivých přípravků zavádí řadu změn, mj. jednu položku na receptu, ověřený přehled vystavených a vydaných receptů a sjednocuje také platnost receptů. Portál APATYKÁŘ® připravil přehled důležitých změn v předepisování receptů, které platí od 1. ledna 2020.

Od ledna hrazené konopí i lepší ohodnocení magistraliter přípravy

30.12.2019

Příští rok přinese změnu z pohledu pacientů užívajících konopí pro léčebné použití, kteří je budou mít zčasti hrazené. S tím souvisí i nastavení odměny za přípravu v lékárnách. Další změna odráží výsledek letošního Dohodovacího řízení, kdy lékárny získaly vyšší odměnu za magistraliter přípravu. V průběhu roku pak přijde sdílený lékový záznam.

MZ představilo výrazné změny zákona o veřejném zdravotním pojištění

21.12.2019

Ministerstvo zdravotnictví předložilo tento týden do meziresortního připomínkového řízení velmi rozsáhlou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb, včetně přístupu k inovativní léčbě, zdravotnických prostředků či proces dohodovacího řízení.

Bc. Alena Šindelářová: Je lepší mít spokojené dobrovolné členy než nespokojené nedobrovolné

12.11.2019 | EXKLUZIVNĚ

Co vedlo ke vzniku České komory farmaceutických asistentů? Má doborovolná a nepovinná organizace vůbec smysl? Čeho chce dosáhnout? Na tyto a další otázky odpověděla portálu APATYKÁŘ® její předsedkyně Bc. Alena Šindelářová.

Farmaceutičtí asistenti založili vlastní profesní komoru

11.11.2019 | VÍME PRVNÍ

Farmaceutičtí asistenti si založili vlastní nepovinnou profesní organizaci. Prostřednictvím ní chtějí upozornit na význam jejich profese, která je podstatným článkem primární péče v České republice i na nedostatek pracovníků v oboru.

Rekordní sjezd omladil vedení komory, poprvé jsou více zastoupeny i řetězce

02.11.2019

Letošní XXIX. Sjezd delegátů České lékárnické komory se nese ve znamení rekordní účasti delegátů. Stejně tak rekordní je počet kandidátů do představenstva. Presidentem se stal Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., vicepresidentem PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Řetězec BENU otevírá první Alzheimer centrum

21.09.2019

Lékárenský řetězec BENU se dále etabluje v nabídce screeningových služeb, které rozšiřuje ve svých lékárnách. Nejnověji otevírá Alzheimer konzultační centrum v Praze pro testování kognitivních poruch.

Ministerstvo představilo sérii čtyř opatření, která řeší výpadky léčiv

27.08.2019

Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona o léčivech se sérií opatření, která mají přispět k řešení nenadálých výpadků léčiv a zabránit nežádoucímu reexportu. Novelu podpořila vláda.

Ministerstvo pro lékárníky navrhlo 10 Kč za digitalizaci receptu

16.08.2019 | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2020. Kromě již dohodnutých 15 Kč za signální výkon obsahuje také 10 Kč za digitalizaci receptu.

Mgr. Irena Storová, MHA: Pokud bychom měli přehled o stavu zásob léků v lékárnách, mohli bychom problém s dostupností léčiv lépe předvídat

30.07.2019

Výpadky léčiv stále více zasahují do práce lékárníků. Jaký je na toto téma pohled regulátora? Může farmafirmy více přinutit k přesnějším hlášením výpadků? Na tyto a další otázky se portál zeptal Mgr. Ireny Storové, MHA, ředitelky SÚKL.

Mgr. Martin Mátl: Jakákoliv úvaha o násilném vynucování dodávek situaci s výpadky spíše zhorší

24.07.2019

Velký vliv na výpadky má koncentrace výroby. Pomůže nedávno schválená výjimka z dodatkových osvědčení? Je vůbec reálné vrátit výrobu plně zpět do EU? Na tyto a další otázky se zeptal portál APATYKÁŘ® Mgr. Martina Mátla, výkonného ředitele ČAFF.

Ing. Ladislav Friedrich, CSc.: Pojišťovny nebudou odmítat případný návrh pro změnu Jednacího řádu, která by odrážela reálné zastoupení na trhu

28.06.2019

Před pár dny skončilo Dohodovací řízení v segmentu lékáren. Bylo možné dojednat lepší podmínky? Proč nebyl přijat kompromisní návrh APLS a PoLP? Odpovídá v rozhovoru pro portál Ing. Ladislav Friedrich, CSc., president Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

SZP vylistoval z pozitivního listu sedm látek, vede Sandoz, Sanofi vypadla

18.06.2019

Svaz zdravotních pojišťoven ČR vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července do 31. prosince 2019. Přibyly dvě účinné látky, naopak sedm jich bylo vylistováno, dále posílila biosimilars.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.