Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

PharmDr. David Mendl: Určitě je správné, že se konečně začala práce pohotovostních služeb vůbec vnímat

14.09.2020

Od září provozuje pohotovostní lékárenskou péči pro Jihomoravský kraj Lékárna Dr.Max na Baštách, která ji tradičně poskytuje v Brně. Jak se na rozšíření služby nový provozovatel připravuje? V čem vidí největší problémy pro zajištění pohotovostí v ČR? Je nový systém honorování pohotovostí 24/7 motivací pro otevření pohotovostních lékáren i v dalších městech? Na tyto a další otázky odpovídá provozní ředitel sítě Lékáren Dr.Max, lékárník PharmDr. David Mendl.

Hlavní hráči přeskupují pozice, řetězce lékárníků se však drží úspěšně a matadoři dokonce posilují

14.08.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Portál APATYKÁŘ® se po čase opět podíval na rozdělení českého lékárenského trhu. Jak zahýbala pandemie lékárenským trhem? Pro koho byla příležitostí? A jak se trh přeskupil? Více najdete v našem speciálu.

Lékárny čekají změny, lékaři budou preferovat jiné léčivé přípravky

09.07.2020

V českých lékárnách dochází od července ke změnám a lékaři budou preferovat jiné léčivé přípravky, což stvrdí na receptu příznakem „Nezaměňovat“. Ty budou lékárny povinně vydávat bez možnosti provádět generickou substituci. Víme, kterých se změny týkají.

Kontroly SÚKL 2019: Mírné zvýšení počtu závad u lékáren s odbornými pracovišti

16.06.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol nemocničních lékáren. Ze srovnání počtu závad vyplývá, že se oproti roku 2018 mírně zvýšil podíl lékáren s významnými a závažnými závadami. Regulátor neuložil žádnou pokutu.

Prosadit lékárnické myšlenky bude ještě těžší, lékárníci ztrácí další významné příznivce

15.06.2020

O této záležitosti se moc neví, resp. skoro vůbec, my jsme si jí ale všimli. Je totiž dost podstatná a naši čtenáři mají rádi souvislosti. Spousta věcí vypadá jinak, než jaké ve skutečnosti jsou. Tak tady jsou souvislosti.

Výdej receptu na občanku bez rizika právní odpovědnosti pro lékárníky? Jednodušší než si myslíte

11.06.2020

V Česku se rozvíjejí debaty ohledně výdeje receptu na občanský průkaz či pas. Popravdě – čekali jsme to a jsou zcela zbytečné. Zatímco jiní diskutují, my už jsme dříve vymysleli konkrétní řešení, jak tento typ výdeje optimálně nastavit, aby právní odpovědnost nešla za lékárníky. Naše řešení funguje jednoduše a dá se lehce zprovoznit v rámci stávajícího sdíleného lékového záznamu bez jakýchkoli výrazných dodatečných nákladů.

Kontroly SÚKL 2019: Distribuce i přes zákaz MZ, neshody v hlášení distribuovaných přípravků

07.06.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol v oblasti distributorů a zprostředkovatelů humánních léčivých přípravků. Loni dále poklesl počet distributorů současně provozujících i lékárny. Ve dvou případech SÚKL rozhodl o zrušení povolení k distribuci léčivých přípravků.

Kontroly SÚKL 2019: Prodej vyhrazených léčiv neoprávněnou osobou dál roste

01.06.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol prodejců vyhrazených léčivých přípravků v loňském roce. Kontroly prokázaly nadále rostoucí trend prodejů neoprávněnou osobou. Bohužel, kontrol je vzhledem k dynamice růstu prodejních míst stále jen zlomek.

Kontroly SÚKL 2019: Příprava radiofarmak bez zásadních závad

29.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol v oblasti přípravy a kontroly radiofarmak. Při porovnání výsledků kontrol provedených v předchozích letech došlo k nárůstu počtu lékáren bez závad či s drobnými nedostatky. Tentokrát kontroloři objevili závažnou chybu.

Kontroly SÚKL 2019: Neoprávněný výdej v ordinacích přetrvává

28.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol podmínek zacházení s léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče u poskytovatelů zdravotní péče. Oproti předcházejícímu období došlo k menšímu nárůstu závažných pochybení, přetrvává neoprávněný výdej v ordinacích a špatné zacházení s léčivými přípravky v ordinaci.

Kontroly SÚKL 2019: Chyby v cenotvorbě IPL přetrvávají

27.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky cenových kontrol v oblasti léčivých přípravků u poskytovatelů lékárenské péče a u distributorů léčiv. Mezi nejčastější porušení cenových předpisů patřilo i v tomto roce nedodržení závazného postupu při tvorbě prodejní ceny individuálně připravovaných léčivých přípravků.

Kontroly SÚKL 2019: Stále přetrvává výdej pseudoefedrinu farmaceutickým asistentem

04.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol provozovatelů lékáren ohledně zacházení s návykovými látkami. Snížil se počet lékáren, které zapomněly zaslat roční hlášení o pohybu návykových látek, ale stále přetrvává neoprávněný výdej léčivých přípravků s obsahem pseudoefedrinu farmaceutickým asistentem.

Kontroly SÚKL 2019: Méně závažných pochybení u lékáren, individuální příprava téměř bezchybná

03.05.2020

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol lékáren. Oproti předchozímu období se významně zvýšil počet vyhovujících vzorků individuálně připravovaných léčiv. I nadále přetrvávají případy výdeje léčivých přípravků bez lékařského předpisu nebo na neplatné předpisy či výdej neoprávněnými osobami. Počet lékáren dál klesá.

RNDr. Soňa Porubská, Ph.D.: Firmy musejí mít podmínky k tomu, aby tu dělaly výzkum, vyráběly a mohly pak garantovat, že budou v České republice minimální výpadky

06.04.2020 | FARMACIE V PRVNÍ LINII

Jak se s problémy souvisejícími s pandemií vypořádává společnost vyrábějící v ČR? Podařila se už vyřešit velká poptávka po paracetamolu? Na tyto a další otázky portálu odpověděla RNDr. Soňa Porubská, Ph.D., generální ředitelka farmaceutické společnosti Zentiva pro Českou a Slovenskou republiku a současně místopředsedkyně ČAFF.

MUDr. František Vojík: Zavedením kontrol na hranicích, ale i navýšením počtu dodávek se situace značně zkomplikovala

02.04.2020 | FARMACIE V PRVNÍ LINII

Jak se výrobní firmy potýkají s opatřeními na hranicích zvláště u kriticky důležitých přípravků? Bylo potřeba nastavit speciální objednávkový režim s nemocnicemi? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděl MUDr. František Vojík, Sales and Marketing manager, Divize Hospital Care CZ/SK B. Braun Medical s.r.o.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.