Antimonopolní úřad bojuje za bonusy v českých lékárnách – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování lékáren, podpora venkovských lékáren

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Antimonopolní úřad bojuje za bonusy v českých lékárnách

Vloženo: 08.08.2011, 20:34 | Čteno: 6100×

Proti některým ustanovením projednávané novely zákona o veřejném zdravotním pojištění se nejnověji postavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj by některá z navrhovaných ustanovení mohla mít podstatný negativní dopad na hospodářskou soutěž v oblasti lékárenské péče.

Cena za etiku – 1 mil. Kč

ÚOHS na svých stránkách vydal komentář k aktuálně projednávané novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Připomíná mj. nechvalně známou megapokutu (1 mil. Kč) z roku 2008, kterou České lékárnické komoře (ČLnK) uložil za to, že vydala dokument „Stanovisko představenstva ČLnK k postupu lékáren, které pacientům za předložený recept vyplácejí finanční hotovost“. V něm informovala své členy, že tento postup bude považovat za porušení Etického kodexu ČLnK včetně všech z toho vyplývajících důsledků.

Podle ÚOHS však toto stanovisko omezovalo lékárny v propagaci jejich služeb, přičemž právě účinná propagace a marketingové aktivity zaměřené na cenu služeb přispívají k rozvoji soutěžního prostředí na trhu a jsou prostředkem k dosažení efektivnější nabídky zboží spotřebitelům. Proto ČLnK za porušení zákona uložil zmíněnou pokutu.

Tu potvrdil nejprve předseda ÚOHS, posléze rozsudek Krajského soudu v Brně z dubna letošního roku a nakonec před pár dny i Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ČLnK proti tomuto rozsudku.

„Jednání ČLnK mohlo ovlivnit cenotvorbu i marketingové postupy členů ČLnK. Předmětné stanovisko tedy dle Krajského soudu v Brně vyjadřovalo vůli ČLnK ovlivňovat způsob, jakým jednotliví členové ČLnK tvoří cenu jimi prodávaného zboží, a to zákazem takových aktivit, které by jejich cenu de facto snižovaly ve prospěch pacientů – konečných spotřebitelů. … ČLnK, že excesivním výkladem pravidel stavovské etiky nesmí podkopávat volnou soutěž na trhu,“ dodává ÚOHS.

Zákaz bonusů je chyba

V této souvislosti se tedy ÚOHS nelíbí ani plánovaný zákaz poskytování jakýchkoli bonusů a výhod v souvislosti s výdejem léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis a současně hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

„Lékárny jsou běžné podnikatelské subjekty, které navzájem soutěží v poskytování lékárenské péče, a to jak v oblasti výdeje léčivých přípravků na lékařský předpis, tak přípravků, jejichž výdej na lékařský předpis vázán není, a mohou tak využívat všech legitimních způsobů, jak získávat zákazníky a podporovat svůj obrat. Navrhovaná právní úprava současně obchází výše uvedené závěry Nejvyššího správního soudu, neboť pokud by byla přijata, ztratil by Úřad možnost proti takovým praktikám zasáhnout,“ uvádí se v komentáři.

Lékárny neregulovat

ÚOHS také reagoval na nedávnou medializaci údajné iniciativy Ministerstva zdravotnictví regulovat počet a umístění lékáren (jejich minimální vzájemnou vzdálenost).

Tuto regulaci nelze, podle ÚOHS, považovat za nezbytnou – došlo by k narušení hospodářské soutěže, jejímu omezení resp. eliminaci, což by mělo negativní důsledky pro obyvatele.

„Subjekty, které nejsou na trhu vystaveny konkurenčnímu tlaku, nejsou nuceny inovovat a zkvalitňovat své služby ani nenabízejí spotřebitelům výhodnější cenové podmínky, naopak jim nic nebrání ceny zvyšovat,“ uzavírá ÚOHS.

Jsme sice v Evropě, ale názor Evropského soudu nás nezajímá

V této souvislosti je zajímavé, že názor českého úřadu, tj. země (zatím) patřící do Evropské unie, se diametrálně odlišuje od názoru Evropského soudního dvora:

„Je třeba zdůraznit velmi zvláštní povahu léčiv, jejichž léčebné účinky je podstatně odlišují od ostatního zboží. Tyto léčebné účinky způsobují, že jsou-li léčiva užívána v případech, kdy to není nezbytné, nebo jsou-li užívána nesprávně, mohou vážně poškodit zdraví, aniž by si toho mohl být pacient při jejich podávání vědom.

Zdroje informací:
ÚOHS

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.