Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

AstraZeneca v ČR rozšiřuje DTP model – jsou důvodem reexporty a přidají se další?

Vloženo: 16.02.2012, 17:27 | Poslední aktualizace: 23.02.2012, 16:16 | Čteno: 12049×

Farmaceutická firma AstraZeneca rozšiřuje svůj model Direct-To-Pharmacy v České republice na další tři své přípravky. Za rozšířením může reálně stát i obava z reexportů.

V Británii neoblíbený DTP v Česku

Jak už portál APATYKÁŘ® informoval před dvěma dny jako první, farmafirma AstraZeneca rozšíří od 1. března 2012 v ČR svůj distribuční model Direct-To-Pharmacy (DTP) o další léčivé přípravky (Iressa, Pulmicort a Symbicort). Spolupracuje při něm s distribuční firmou Phoenix. Informace portálu potvrdila firma.

Podstatou logistického modelu DTP je, že léčivé přípravky dodává firma přímo lékárně prostřednictvím vybraného distributora. První tento model začal uplatňovat ve Velké Británii od roku 2007 farmagigant Pfizer. AstraZeneca jej spustila jako druhý výrobce od roku 2008. Zde však spolupracuje s Alliance Boots a AAH (Celesio).

Britští lékárníci ale tento model dlouhodobě kritizují, protože jim zabírá významně více času při objednávce a získat přípravky od výrobců s modely DTP je těžší než dříve u plnosortimentních distributorů.

V ČR firma spustila tento logistický model od 1. 4. 2011 pro první dva přípravky (Crestor a Seroquel Prolong). Phoenix na svých stránkách oznámil českým lékárnám, že tyto léčivé přípravky mohou koupit na základě komisionářské smlouvy s výrobcem výhradně u něj.

Farmafirma tak přebírá úlohu distributora. Do její kompetence spadá také nastavení obchodních podmínek s jednotlivými lékárnami, které odpovídají obvyklé obchodní praxi.

Konflikt u výběrových řízení

I přesto, že např. v uvedené Velké Británii je model již běžný, v českých podmínkách se jedná o relativní novinku. Navíc může uvedený model v českých nemocnicích, které uplatňují tzv. výběrová řízení na dodavatele (dle zákona o veřejných zakázkách), způsobit řadu problémů.

Pokud totiž vybraný dodavatel díky změně tyto přípravky nebude moci dodávat, budou jej muset nakupovat u toho, který výběrové řízení nevyhrál. To může vést i k řadě právních sporů.

Důvodem reexporty?

Nabízí se tedy otázka, co k zavedení/rozšíření firmu vedlo. Jednou z možností je dříve deklarovaný důvod ze strany Pfizeru – obrana před padělky. To však v českém legálním logistickém řetězci není (zatím) příliš pravděpodobné.

Protože je však problém reexportů v ČR již opravdu velký a některé z přípravků firmy AstraZeneca figurují mezi top reexportovanými, může být za zavedením tohoto modelu zcela logicky zájem kontrolovat pohyb svých přípravků, aby se dostaly k pacientům a ne jen k redistributorům, kteří je obratem prodají do zahraničí. Reexportům také, samozřejmě, stojí firmy nemalé peníze.

Reexporty nejsou nezákonné, jedinou obranou proti nim jsou na jednotném evropském trhu stejné ceny ve všech zemích. To je však politicky i sociálně neprůchodné.

Paradoxně je tedy DTP model v současné chvíli logickou a pravděpodobně i jedinou účinnou obranou firem, jak své přípravky dostat k pacientům, bránit se účinně reexportům a nepřestat je do naší země dodávat.

Otázkou je, jak tuto „regulaci volného trhu“ vyhodnotí antimonopolní autority, pokud by se na ně např. obrátil nějaký nespokojený reexportér.

Vyjádření AstraZeneca

Podle sdělení, které portálu APATYKÁŘ® zaslala Mgr. Adriana Stará, MBA, generální ředitelka společnosti pro ČR & SR, však firma model DTP nezavedla kvůli reexportům:

„Zavedení a posléze rozšíření distribučního modelu nemá žádnou souvislost s paralelním obchodem. Důvodem pro zavedení DTP modelu je snaha společnosti AstraZeneca zajistit rovnoměrné zásobování českého trhu našimi přípravky. Tedy snaha zajistit tuzemským pacientům přístup k léčivým přípravkům, jež ukládá SÚKL.

Ačkoliv AstraZeneca byla patrně prvním subjektem, který tento model v České republice zavedl, nejedná se v evropském měřítku o novinku. Tento model používá na jiných evropských trzích nejen AstraZeneca, ale i další farmaceutičtí výrobci. Jedná se o komerční uspořádání, které je z hlediska tuzemské i zahraniční právní úpravy standardní. Stejný názor plyne i z hodnocení a přístupu tuzemských i evropských regulačních orgánů k tomuto obchodnímu modelu.“

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.