Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

DTP model se v Česku dále rozvíjí, po AstraZeneca jej spouštějí i další firmy

Vloženo: 28.05.2012, 16:19 | Poslední aktualizace: 30.05.2012, 17:14 | Čteno: 8356×

Od 1. června 2012 spouští model DTP (Direct-To-Pharmacy) v České republice pro některé své přípravky další farmaceutická firma – Astellas Pharma. Přidává se tak ke stávajícím dvěma, které tento model již uplatňují.

V ČR už tři firmy

V únoru portál APATYKÁŘ® informoval o rozšíření modelu DTP firmy AstraZeneca na další tři přípravky. Firma model v ČR používala již od dubna 2011.

Od dubna letošního roku se pak přidala svými léčivými přípravky Micardis, Micardis Plus, Pradaxa a Twynsta farmafirma Boehringer Ingelheim.

Nyní začne od 1. června tento model využívat i firma Astellas Pharma, a to pro léčivé přípravky Advagraf, Mycamine, Omnic Tocas, Prograf a Vesicare.

Podstatou tohoto logistického modelu je, že přípravky dodává firma přímo lékárně prostřednictvím vybraného distributora. V tomto případě je to distribuční společnost Phoenix.

Tento model byl původně zaveden firmou Pfizer ve Velké Británii v roce 2007 z důvodu ochrany před padělky.

Reexporty prý důvodem nejsou

Protože tento problém v ČR není aktuální, nabízí se jako důvod obrana před velmi rozšířeným fenoménem – reexporty léčiv.

Ostatně i přípravky, které jsou zařazeny do DTP modelu figurují v seznamech nejčastěji reexportovaných léčiv Státního ústavu pro kontrolu hodně vysoko.

Firmy však tuto spojitost odmítají s tím, že jde v zahraničí o běžný model. Snahou je prý uspokojit potřeby českých pacientů, zejména aby bylo zajištěno místně i časově rovnoměrné zásobování trhu v souladu se zájmy pacientů.

Firmy chtějí kontrolovat pohyb léčiv

Nicméně v podmínkách pro lékárny se uvádí, že data o prodejích budou distributorem předána nejen výrobcům, ale i třetím stranám pro statistické či marketingové účely. Zájem kontrolovat pohyb svých přípravků, aby se dostaly k pacientům a ne jen k redistributorům, kteří je obratem prodají do zahraničí je tedy zřejmý.

Proti nežádoucím reexportům přislíbilo opatření i Ministerstvo zdravotnictví v rámci prezentované druhé fázi zdravotnické reformy (novela zákona o léčivech má platit od 1. ledna 2013).

AKTUALIZOVÁNO: Od 11. června bude do distribučního modelu DTP zařazen také přípravek Berodual N společnosti Boehringer Ingelheim. I ten je v ČR předmětem četných reexportů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.