Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Evidence Based Pharmacy: Za první tři měsíce lékárníci ušetřili přes 115 tis. Kč

Vloženo: 03.06.2012, 16:55 | Čteno: 7894×

Jak už portál APATYKÁŘ® dříve informoval, liberecký lékárník PharmDr. Josef Vaníček spustil 9. března 2012 stránky pro dokumentaci úspěšných intervencí lékárníků Evidence Based Pharmacy (EbP). Pomocí nich konkrétně prokazuje, jaké úspory přináší využití jejich odborného potenciálu českému zdravotnickému systému.

Exkluzivně pro portál APATYKÁŘ® připravil následující přehled dosud zjištěných intervencí.

Aktuální stav

Prostřednictvím několika elektronických formulářů jsou monitorovány zachycené a vyřešené interakce, kontraindikace, duplicity, preskripční chyby (překročení max. doporučené dávky, předepsaná balení na více než 3 měsíce ad.), provedení generické substituce, záměny a náhrady včetně vyjádření finanční úspory pro pacienta či pojišťovnu.

V sekci Neúspora jsou pak zaznamenávány intervence lékárníka, které měly pozitivní vliv na pacienta, ale nebylo možné je finančně vyjádřit.

Celkový přehled

Vůbec první záznam do této unikátní databáze byl přijat 14. března 2012 a za dva a půl měsíce (do 31. 5.) zkušebního provozu se již podařilo díky spolupracujícím lékárníkům shromáždit nemalý objem dat.

Do současné doby se na webu zaregistrovalo 18 lékárníků, z toho 8 bylo aktivních (poslali alespoň 1 záznam).

V uvedeném časovém období bylo evidováno 184 případů (průměrně 23 na 1 aktivního lékárníka) zaznamenaných intervencí farmaceuta.

Jednotlivé záznamy o pozitivních intervencích lékárníků jsou řazeny do 6 základních kategorií. Počet záznamů v jednotlivých kategoriích a celkovou finanční úsporu podle kategorií ukazuje následující graf.

Všemi způsoby intervencí byla dosažena celková úspora 115469,25 Kč – z toho pro zdravotní pojišťovny 87472,90 Kč, pro pacienty 27996,35 Kč.

Průměrná úspora na jeden záznam byla 627,55 Kč.

Následující přehled je rozdělen dle jednotlivých sekcí.

Duplicity

V uvedeném časovém období bylo zaznamenáno 7 duplicit.

Pacient měl např. od praktického lékaře předepsáno několik receptů s různými léčivými přípravky. Mezi nimi i dva s účinnou látkou amlodipin - pod komerčními názvy Orcal 90×10mg tbl (dávkování 1/2-0-0) a Agen 90×10mg tbl (dávkování 1-0-0). Jeden přípravek byl zřejmě opsán z původní medikace odborného lékaře, druhý přidal praktický lékař.

Po telefonické intervenci lékárny byl expedován pouze první z nich, dávkování upraveno a pacient byl poučen, jak naložit s domácími zásobami.

Jednorázová úspora zdravotní pojišťovny činila v tomto případě 241,60 Kč, pacient ušetřil 38,90 Kč.

Generická substituce, záměna, náhrada

V uvedeném časovém období bylo zaznamenáno 82 případů, z toho v 87,8 % případů se jednalo o generickou substituci (GS). Četnost generických substitucí podle jednotlivých molekul ukazuje následující graf.

Nejvyšší úspora pacienta pomocí GS byla evidována v případě sumatriptanu, kdy substitucí 3 balení léčivého přípravku pod komerčním názvem Rosemig za Sumatriptan Actavis lékárník pacientovi ušetřil 584,60 Kč.

Interakce

K 31. květnu 2012 bylo zaznamenáno 8 lékových interakcí. Lékárník např. zachytil nežádoucí interakci u pacientky (roč. 1934) s receptem na cotrimoxazol a warfarin. Po konzultaci s předepisující odbornou plicní lékařkou, která nevěděla o warfarinizaci (!), byla odeslána k obvodní lékařce. Cotrimoxazol, samozřejmě, nebyl vydán.

Otázkou je také velikost dávky cotrimoxazolu ve spojitosti s vyšším věkem pacientky (snížená funkce ledvin).

Finanční úspora pro zdravotní pojišťovnu (51,50 Kč) a pro pacientku (18 Kč) sice není nikterak ohromující, nicméně možné riziko pro pacientku, kterému lékárník předešel je nevyčíslitelné.

Kontraindikace

V uvedeném časovém období byl zaznamenán 1 případ pacienta, který k předepsanému inzulínu, glimepiridu, aliskirenu na cílený dotaz lékárníka uvedl, že užívá ještě telmisartan. V souladu s nedávným doporučením Evropské lékové agentury lékárník provedl intervenci u předepisujícího kardiologa a nový přípravek s obsahem aliskirenu nebyl vydán.

V tomto případě zdravotní pojišťovně vznikla nemalá úspora 1994 Kč, pacient pak ušetřil 165 Kč.

Preskripční chyby

Od počátku spuštění webu patří k nejčastěji hlášeným intervencím (k 31. květnu 2012 bylo zaznamenáno 82 případů).

Preskripční chyby, se kterými se lékárníci setkávají nejčastěji, jsou specifikovány v následujícím grafu.

Neúspora

Zde jsou evidovány případy, u kterých nedošlo k přímé finanční úspoře pojišťovny nebo pacienta, ale přesto se jednalo o jednoznačně pozitivní intervenci ze strany lékárníka (např. se předešlo možné lékové interakci či jinému poškození pacienta).

Jedním ze zaznamenaných případů byla léková interakce pacientky užívající léčivo felodipin v kombinaci s karbamazepinem, u které se nedařilo zvládnout hypertenzi. Kompenzace hypertenze bylo dosaženo až výměnou felodipinu za amlodipin.

Už za prvních několik týdnu projekt prokázal jednoznačnou efektivitu intervencí českých lékárníků z hlediska úspor jak zdravotních pojišťoven, tak i pacientů. Čím více lékárníků se proto do projektu zapojí, tím větší validitu data budou mít a tím větší úspory budou prokázány.

Zdroje informací:
PharmDr. Josef Vaníček, exkluzivně pro portál APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.