Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ DETAILNÍ INFORMACE

Akvizice roku: Penta koupila Lékárny Lloyds a farmadistribuci GEHE Pharma

Vloženo: 14.08.2012, 07:35 | Poslední aktualizace: 14.08.2012, 08:02 | Čteno: 11854×

Investiční skupina Penta Investments oznámila, že se dohodla s německým farmakoncernem Celesio na převzetí jeho českého lékárenského řetězce Lékárny Lloyds a také farmaceutické distribuce GEHE Pharma. Hodnota transakce je 84,5 mil. EUR a podléhá ještě schválení ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Dr. Max posiluje roli lídra

Jak informoval portál APATYKÁŘ® jako první, v květnu oznámil německý koncern Celesio odchod z České republiky a současně záměr najít kupce jak pro retail divizi (Lékárny Lloyds), tak i distribuci (GEHE Pharma).

Po několikaměšíčním vyjednávání tedy nyní získal českou lékárenskou trojku provozovatel největšího českého lékárenského řetězce společnost Česká lékárna a.s. Ke svým stávajícím 212 lékárnám Dr. Max tak nově připojí 55 lékáren Lloyds.

Jedná se o největší akviziční událost tohoto roku na českém trhu. Lékárny Dr. Max tak totiž výrazně posílí svou pozici před českou dvojkou Lékárny Benu (nyní cca 120 lékáren). Další řetězce mají již řádově pouze desítky lékáren (bez započítání virtuálních řetězců, jako např. Moje lékárna, Alphega lékárna, Pharmia ad.).

„Věřím, že se nám společnými silami podaří vybrat to nejlepší z obou firemních kultur a vybudujeme zde nejstabilnější a nejlépe fungující lékárenský řetězec v ČR. A to především díky špičkovým službám pro naše klienty a také stabilním a perspektivním zázemím pro své zaměstnance – odborný personál,“ sdělil portálu APATYKÁŘ® k akvizici Ing. Mgr. Pavel Vajskebr, generální ředitel společnosti Česká lékárna a.s.

Vlastní distribuce

Určitým překvapením může být akvizice distribuční části. Podle informací portálu APATYKÁŘ® se o tomto kroku rozhodlo až ve finiši, původně měl být předmětem transakce pouze řetězec lékáren.

Nicméně tento krok se jeví z pohledu společnosti jako logický, což ostatně potvrzuje také investiční ředitel skupiny MUDr. Václav Jirků:

„Konsolidujeme lékárny ve střední Evropě prostřednictvím Dr. Max a jeho místních platforem. Lékárny Lloyds a významný distributor Gehe proto pro nás byly pochopitelné cíle. Pevně ​​věříme, že konsolidace trhu v sektoru farmacie výrazně přispěje ke zlepšení kvality a dostupnosti služeb pro pacienty.“

GEHE Pharma je v současnosti čtvrtým největším českým farmadistributorem se 17% podílem na trhu. Protože už nyní byl hlavním distributorem řetězce Dr. Max, bude i nadále pokračovat ve své činnosti v ještě užší spolupráci s tímto řetězcem.

Nově vzniklý synergický vztah může nastavit efektivnější fungování velkodistribuce a lékárenského řetězce.

Ambicí farmadistribuce je však zůstat partnerem nejen vlastním, ale i dalším lékárnám. Obdobně, jako je to např. v případě Lékáren Benu (spadající pod koncern Phoenix), anebo virtuálního řetězce Moje lékárna (Pharmos/Česká lékárnická) či Alphega lékárny (Alliance Healthcare).

„Naší základní strategií v distribuci léčiv bude nabídnout všem dobrým obchodním partnerům, provozujícím úspěšně své lékárny, velmi atraktivní obchodní podmínky, které budou odrážet naši sílu a zkušenosti z provozování lékáren ve střední Evropě a naše dlouhodobě budované vztahy s farmaceutickými výrobci,“ uzavírá Vajskebr, který by rád v nové firemní struktuře zúročil mj. i své dlouholeté zkušenosti právě s řízením distribuce.

Dopad na zaměstnance

Portál APATYKÁŘ® rovněž zjišťoval, jaký dopad bude mít – v případě jejího schválení – tato transakce na zaměstnance. Do schválení ÚOHS zůstávají stávající nastavené podmínky managementem Lékáren Lloyds i GEHE Pharma v platnosti, tj. i pracovní smlouvy.

Během této doby dojde k představení interních procesů nového provozovatele a přípravě úspěšného začlenění nových lékáren – v případě schválení transakce – do struktury Dr. Max a pravděpodobně i rebrandingu na Dr. Max.

Nicméně zásadní změny vůči novým kolegům personální ředitelka lékáren Dr. Max Mgr. Ing. Silvie Schrottová nepředpokládá a pro portál APATYKÁŘ® potvrdila, že sází na zájem nových kolegů o odborné aktivity řetězce:

„Dlouhodobě se nám díky našim loajálním, iniciativním a motivovaným zaměstnancům daří budovat síť prosperujících lékáren, které staví svou strategii na velmi vysoké odbornosti a přístupu ke klientům. Věříme, že i pro naše nové kolegy a zdravotnické profesionály z lékáren Lloyds budou výzvou Dr. Max interní odborné projekty zaměřené např. na školení v odborné expedici, kazuistiky, psychologii pacienta, e-learningové vzdělávání, konzultační činnost nebo tvorbu odborných materiálů. Koneckonců více o všech těchto odborných projektech chceme návštěvníky portálu APATYKÁŘ® informovat v rámci našeho nového podcastu, který v tuto chvíli připravujeme.“

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.