Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Poslanci navrhli zásilkový obchod s Rx léčivy a povinnou e-preskripci, ČLnK to považuje za skandální

Vloženo: 06.12.2012, 13:25 | Poslední aktualizace: 07.12.2012, 12:23 | Čteno: 6763×
FOTO: PSP ČR

Poslanci dnes na schůzi Výboru pro zdravotnictví PSP ČR navrhli v rámci pozměňovacích návrhů rozšíření zásilkového výdeje na receptová léčiva a také povinnou elektronickou preskripci. Výbor změny doporučil.

Nejen OTC, ale i Rx léčiva

Jak už portál APATYKÁŘ® informoval dříve, dnes se na Výboru pro zdravotnictví PSP ČR projednávaly mj. pozměňovací návrhy k zákonům o léčivech a regulaci reklamy.

Kromě již předložených návrhů však byly bez jakékoli diskuze na poslední chvíli na schůzi výboru zařazeny i pozměňovací návrhy poslanců MUDr. Borise Šťastného, PharmDr. Jiřího Skalického, Ph.D. a Ing. Jiřího Rusnoka s cílem rozšířit zásilkový výdej i pro receptová léčiva a zavést povinnou elektronickou preskripci (e-preskripci).

Do novely zákona o léčivech totiž navrhují nový bod, který říká, že předmětem zásilkového výdeje mohou být nově pouze registrované léčivé přípravky.

Dochází tak ke zcela zásadní změně, aniž by k ní byla předem jakákoli diskuze. Návrh by tímto ustanovením nově umožnil vydávat zásilkově nejen OTC léčiva, jako tomu bylo dosud, ale i léčiva receptová.

Povinná e-preskripce

Stejná trojice poslanců podala dodatečně také další návrh, který zavádí povinnou elektronickou preskripci.

Podle návrhu mají lékaři od 1. ledna 2015 povinně předepisovat léčivé přípravky výhradně elektronicky (výjimka platí pouze pro veterináře).

Vystavení lékařského předpisu v listinné podobě by mělo být přípustné jen výjimečně v případě, kdy z objektivních důvodů není možné vystavit lékařský předpis v elektronické podobě.

Tento e-recept následně zašlou do centrálního úložiště elektronických receptů.

Navrhovaná změna je podle poslanců nutná, protože dosud vše funguje na dobrovolné bázi a proto není systém ve větší míře využíván. Dokládají to na statistických datech.

Podle nich je v současné době elektronická preskripce využívána pouze 369 lékaři, kteří v období od 1. 8. 2011 do 31. 10. 2012 vystavili pouze 256463 e-receptů (v roce 2011 bylo vystaveno téměř 74 mil. všech receptů).

Na 128467 e-receptů byly v 312 lékárnách vydány předepsané léčivé přípravky v celkové výši úhrady z veřejného zdravotního pojištění 52107956 Kč.

Předkladatelé tedy s ohledem na současný stav elektronické preskripce a systému e-Health jako celku požadují zavedení povinné elektronické preskripce jako první krok k vytvoření komplexního elektronického systému ve zdravotnictví.

Protože se dobrovolnost neosvědčila, je prý nezbytné postoupit do „povinné“ fáze elektronizace a to i z důvodu, že se stále více záznamů o pacientově zdravotním stavu pořizuje primárně v elektronické podobě.

„Je absurdní, že si do kamenné lékárny musí pro léky pravidelně chodit či dojíždět i chronicky nemocní lidé nebo pacienti v domácí péči, kteří dlouhodobě užívají stejný přípravek a nemají v současném systému možnost objednat si další dávku léků z domova. Právě jim nejvíce pomůže zavedení možnosti distančního prodeje i u léků na předpis, který doposud možný nebyl. I nadále mohou tyto léky vydávat pouze lékárny a tento prodej bude podroben přísné kontrole Státního úřadu pro kontrolu léčiv,” uvedl k návrhu jeho hlavní předkladatel MUDr. Boris Šťastný.

ČLnK: Je to skandální

Portál APATYKÁŘ® získal po jednání výboru i stanovisko presidenta České lékárnické komory PharmDr. Lubomíra Chudoby, který neskrýval své velké rozčarování:

„Po celou dobu se komora snaží přistupovat k diskuzi nad změnami seriózně. Ale tento způsob navrhování pozměňovacích zákonů bez projednání s odbornou veřejností považuji opravdu za skandální. Řada z účastníků dnešní schůze výboru mi potvrdila, že se o návrhu dozvěděli až včera večer. Už jsem proto oslovil předběžně všechny poslance napříč politickým spektrem, abych s nimi jednal, aby si uvědomili, jaký zásadní dopad tyto změny budou mít,“ dodal PharmDr. Chudoba.

Ještě dnes večer se má president ČLnK, podle informací portálu, setkat s presidenty zdravotnických profesních komor, aby projednali další společný postup. Všechny překvapil naprosto nevídaný přístup, kdy poslanci (jeden z nich má farmaceutické vzdělání) do zákona navrhnou zcela zásadní změnu bez jakékoli předchozí diskuze.

ČLK zatím nevidí benefity

DOPLNĚNO 7. 12. 2012

President České lékařské komory MUDr. Milan Kubek portálu APATYKÁŘ® sdělil, že komora sice podporuje postupnou elektronizaci českého zdravotnictví, ale zároveň trvá na dodržování svého závazného stanoviska č. 1/2009 (Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace).

Podle ČLK musí být elektronizace motivována prospěchem pacientů a nikoliv ziskem komerčních subjektů a nesmí představovat pro lékaře a zdravotnická zařízení dodatečnou finanční nebo časovou zátěž.

„ČLK odmítá dosud známé projekty elektronických receptů, které v současné podobě nepřinášejí výhody ani pro pacienty, ani pro lékaře. Vysoké náklady na realizaci projektů a možné zneužití citlivých údajů o zdravotním stavu pacientů jsou nebezpečím, které převažuje nad možnými výhodami,“ dodal MUDr. Kubek.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.