Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
TÉMA TÝDNE

ANO 2011: Radikální snížení DPH na léčiva, zachování slev či pojízdné lékárny pro venkov

Vloženo: 02.10.2013, 06:14 | Čteno: 13362×
Ing. Radka Maxová
FOTO: ANO 2011

Za necelý měsíc se konají parlamentní volby. Portál APATYKÁŘ® proto oslovil všechny strany, které měly v polovině září podle předvolebních průzkumů šanci překročit požadovanou pětiprocentní hranici.

Odpovědi jsou zařazovány v pořadí dle preferencí ve volebním průzkumu. Za hnutí ANO 2011 odpovídá Ing. Radka Maxová.

Souhlasíte s aktuální cenotvorbou léčiv, která nezřídka vede k reexportům či ukončení dodávek kvůli nízké ceně na český trh ze strany farmafirem? Pokud ne, jak byste ji změnili?

„Chceme zásadně snížit DPH na léky, to pomůže jak výrobcům, tak pacientům.“

Chce vaše hnutí řešit výpadky a nedostatky některých léků pro české pacienty díky jejich reexportům za hranice? Pokud ano, tak jak?

„Viz. předchozí odpověď.“

Podpořilo by vaše hnutí spíše systém odměňování lékáren za poradenství (tj. výkon), anebo preferuje odměnu formou marže z každého vydaného balení?

„Není nám jasné, jak by se takové poradenství vykazovalo. Zda dovede lékárník správně poradit, by mělo být věcí výrobce daného léku.“

Jsou, podle vašeho hnutí, správné věrnostní a slevové systémy v lékárnách? Ponecháte je, anebo budete iniciovat jejich zrušení?

„Pokud tyto programy nejsou v rozporu s normami či s etikou, není asi žádný důvod je rušit.“

Je vaše hnutí pro neomezené vlastnictví a počet lékáren? Tj. mají být lékárny klasickými komerčními podnikatelskými subjekty vlastněnými kýmkoli v jakémkoli počtu poboček, anebo by měl být jejich provoz omezen (např. jen určitý počet poboček a vlastnictví omezeno pouze lékárníky), jako to zavedla nedávno maďarská vláda?

„Nejsme si vědomi toho, že by trh lékáren potřeboval nějaké zásadní regulace. Určitě bychom nedopustili monopol jedné firmy, ale to je spíš dotaz na antimonopolní úřad.“

Je, podle vás, v současné době zajištěna kvalitní dostupnost lékáren i na venkově, anebo by venkovské lékárny měly být nějak podpořeny (např. nějakým dotačním systémem podobně jako v Dánsku – tj. bohatší lékárny přispívají na provoz malých venkovských, aby byla lékárenská péče rovnoměrně zajištěna kdekoli v zemi, ne jen ve městech, popř. státní dotací, úlevou na daních apod.)?

„Dovedeme si představit něco jako pojízdné lékárny v místech, kde lékárny dostupné nejsou. Podpora záleží na dohodě, asi by je měl zřizovat kraj společně s krajskými nemocnicemi, ale nesměly by být prodělečné.“

Jsou podle vašeho hnutí léčivé přípravky zboží zvláštní povahy a proto by na ně měla být uplatněna např. nulová DPH a jednotné ceny ve všech lékárnách, nebo by měly být prostředkem konkurence mezi lékárnami?

„My chceme radikální snížení DPH u léků. Konkurence mezi samotnými výrobci už pak nízkou cenu léčiv zajistí. Otázka marží lékáren je pak samostatné téma, neměly by se ale dostat do nevýhody oproti jiným komerčním subjektům.“

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.