Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Kompenzace regulačních poplatků lékárnám úpravou marže, se změnou odměňování se nepočítá

Vloženo: 18.07.2014, 05:55 | Čteno: 11893×
Ředitel odboru farmacie Ministerstva zdravotnictví Mgr. Martin Mátl
FOTO: APATYKÁŘ®

Plánované zrušení regulačních poplatků se dotkne významně i lékáren. I přes politické proklamace však konkrétní řešení zatím přijato nebylo. Dispenzační poplatek či odměna za výkon nejsou v současnosti reálné a rovněž konkrétní částka v rámci změny cenového předpisu zatím nebyla stanovena.

Uvedl to ředitel odboru farmacie Ministerstva zdravotnictví Mgr. Martin Mátl na semináři pořádaném podvýborem Výboru zdravotnictví pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku na téma regulace lékového trhu a legislativní změny.

Propad téměř 2 mld. Kč

Zrušení všech regulačních poplatků způsobí propad příjmů poskytovatelů zdravotních služeb v celkové výši cca 5,076 mld. Kč.

Podle údajů MZ, které je získalo od zdravotních pojišťoven, se v době jejich zavedení v roce 2008 (tehdy ještě za položku na receptu) vykázaly v celkové výši 2,520 mld. Kč.

Po změně výběru regulačních poplatků ne za položku, ale za recept od roku 2012 se následně v roce 2013 v lékárnách vybraly v celkové výši cca 1,764 mld. Kč.

Na dorovnání sice systém veřejného zdravotního pojištění získá v roce 2015 navíc cca 4,2 mld. Kč na základě zvýšení úhrady za státní pojištěnce. Stále však bude chybět necelá 1 mld. Kč.

Tři řešení, reálné možná jedno

MZ zvažuje tři možnosti řešení kompenzace zrušení regulačních poplatků v lékárnách.

První (a zjevně reálně nejrychlejší) se nabízí formou změny obchodní přirážky lékáren a distributora ve stávajícím cenovém předpisu. Určuje ji totiž přímo ministerstvo.

Druhou možností je zákonné zakotvení farmaceuta jako nositele výkonu a doplnění nového výkonu do Seznamu zdravotních výkonů.

Konečně třetí je pak zákonné zakotvení povinnosti zdravotních pojišťoven uhradit poskytovateli 30 Kč za každý vydaný recept (tj. zavedení jakéhosi dispenzačního poplatku po vzoru některých evropských zemí). Tato varianta však není podle Mgr. Mátla na pořadu dne.

V tuto chvíli je v meziresortním řízení novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění, která zařazuje farmaceuta mezi zdravotníky, kteří mohou vykazovat výkon.

I v případě, že by byla tato varianta podpořena je však nutné následně výkon definovat, zkalkulovat a prosadit jej do seznamu výkonů.

Protože to není reálné v brzké době, není ani tato možnost vhodná pro rychlou kompenzaci výpadků příjmů z regulačních poplatků.

Změna cenového předpisu

MZ proto jako nejrychlejší řešení preferuje kompenzaci výpadku příjmů zrušením regulačních poplatků v rámci cenového předpisu.

Nicméně jak uvedl Mgr. Mátl, konkrétní částka dosud nebyla stanovena. Navíc, rozsah této kompenzace není zdaleka tak jednoduché predikovat.

Teorie vzdálená praxi

Rozložení do marže totiž bude jen teoretickým předpokladem, který je u každé lékárny jiný podle toho, jaká léčiva (tj. z jakého pásma degresivní marže) vydává.

Současně se vůbec nebere v potaz dlouhodobé snižování cen léčiv díky cenovým revizím SÚKL. Je tedy více než pravděpodobné, že i přes minimální navýšení marže v některém pásmu devalvuje kompenzaci snížení ceny.

Tato forma kompenzace tak možná bude rychlým, rozhodně však ne spravedlivým a především odpovídajícím řešením zohledňující výpadek regulačních poplatků. Oproti jiným segmentům péče totiž bude velmi nerovnoměrná.

Z vyjádření zástupců MZ jednoznačně vyplývá, že změna systému odměňování lékáren z čistě maržového za výkonový (či kombinovaný) není zdaleka tak reálná, jak by si možná někteří lékárníci přáli.

Ta měla být, obdobně jako v jiných zemích, kde k ní došlo, řešena s výrazným předstihem (dávno před nástupem tzv. ekonomické krize v roce 2008).

Současné všeobecné tlaky na úspory nejsou vhodným prostředím pro jakékoli vyjednání smysluplné změny odměňování. Dá se proto očekávat, že i kdyby hypoteticky došlo ke změně, nepovede ani v ideálním (tj. ne vždy reálném) případě alespoň k neutrálnímu stavu z hlediska příjmů lékárny.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.