PharmDr. Finsterle: Prodej Lékáren Harmonia považuji za nejlepší z možných řešení – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmarking lékáren na uplatňování generické substituce

Druhá část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

PharmDr. Finsterle: Prodej Lékáren Harmonia považuji za nejlepší z možných řešení

Vloženo: 10.09.2014, 06:19 | Čteno: 8155×
PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA
FOTO: PHC

Minulý týden oznámila společností Pears Health Cyber, že osm lékáren její sítě Harmonia převezme od 1. listopadu Česká lékárna holding, pod kterou spadá největší český lékárenský řetězec Dr. Max. Jednalo se mj. o jeden z prvních projektů cíleného propojení etablované internetové lékárny s kamennými lékárnami.

Na to, co bylo příčinou neúspěchu konceptu a jaký vliv bude mít transakce na internetový byznys odpověděl portálu APATYKÁŘ® majitel společnosti Pears Health Cyber PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA.

Co Vás vedlo k tomu, že jste svou divizi kamenných lékáren prodal?

„Síť lékáren Harmonia jsme začali budovat před třemi lety v remodelovaných nákupních centrech Albert – tehdy se tento krok jevil jako poslední příležitost vybudovat novou lékárenskou síť s konceptem odlišným od těch zavedených na zelené louce. Otevřeli jsme devět lékáren (Svitavy, Beroun, Trutnov, Vyškov, Krnov, Ždár nad Sázavou, Prostějov, Přerov a Hranice).

Naše očekávání a plány se v celku, bohužel, nenaplňovaly a stále více jsme se museli přizpůsobovat realitě, tedy hlavně klesajícím cenám a maržím léků na předpis, lokálnímu postavení v obchodní síti některých měst a citelnému šetření na straně zákazníků. O to více jsme pro naše kamenné lékárny hledali jiná řešení.

Po dlouhém zvažování jsme ale nakonec přenechali síť hráči, který je na trhu silnější a bude pokračovat v provozu našich již zavedených lékáren. Považuji to za nejlepší z možných řešení. Už proto, že všechny lékárny budou převedeny včetně odborného personálu. Tomu jsem rád, protože vím, že naše lékárenské týmy jsou velmi schopné a dokázaly lékárny Harmonia etablovat v každém jednotlivém městě. Díky převodu budou moci svou dobrou práci a odbornost dál rozvíjet.“

Váš řetězec sloužil zejména i jako výdejní místa Vaší e-lékárny, takže v ČR už není prostor pro vytvoření a udržení řetězce lékáren?

„Když jsme otevírali Harmonie, nešlo jen o prosté rozšíření sítě výdejních míst. Primárně jsme chtěli tradiční lékárenství posunout více směrem k 21. století, kdy si zákazník může vybírat z prakticky neomezeného sortimentu odkudkoli a kdykoli, a má k ruce konkrétního odborníka, na kterého se může obrátit s dotazem nebo prosbou o radu.

Lékárny jsme otevírali s tím, že nabízely hlavně ženám odpočinek při nákupech. A to ve smyslu klidného místa, kde se zákaznice mohou samy probrat sortimentem a v případě, kdy potřebují radu, je jim k ruce náš odborný personál.

Sázel jsem také hodně na komunikaci odborného personálu s pacienty a zákazníky – aby personál měl vždycky čas být rádcem a zárukou toho nejlepšího výběru podle individuálních zdravotních potřeb a preferencí.

A pak tu existovala další úroveň, která posunovala tradiční lékárenskou službu do služby 21. století, k maximálnímu pohodlí a časové úspoře: vybrat si v klidu domova cokoli z rozsáhlého sortimentu Lékárna.cz a pak si jen svůj balíček vyzvednout v konkrétní lékárně Harmonia, ale nejenom v nich. Samozřejmě, že to, co fungovalo, co jsme se naučili, chceme uplatnit pro naše partnery v dalších městech.“

Jaký vliv bude mít transakce na Lékárna.cz?

„Lékárna.cz stojí vedle sítě kamenných lékáren, je to jiná kategorie lékárenství. Od listopadu už osm převedených lékáren nebude na seznamu jejích odběrných míst (Svitavy, Beroun, Trutnov, Vyškov, Krnov, Prostějov, Přerov a Hranice). Těch má Lékárna.cz aktuálně 51 a naším cílem bylo a dále i je tuto síť rozšiřovat. Mj. i proto, že osobní odběry jsou u zákazníků za určitých podmínek žádanou službou. A protože se zabýváme podněty od našich zákazníků a hledáme cesty, jak jejich přání vyjít vstříc, chceme se nyní intenzivně na rozšiřování sítě odběrných míst soustředit.“

Jak si představujete propojení Vaší e-lékárny společně s nezávislými lékárnami?

Nezávislé lékárny byly a jsou základním kamenem naší sítě odběrných míst. K jejich službám tedy přidáváme koncept moderního výběru léků, kosmetiky, potravních doplňků a dalšího příbuzného sortimentu. Sami připravujeme pod odborným dohledem programy pro lékárníky a asistenty, jak komunikovat s pacientem, který přichází do lékárny.“

Od 1. září jste se vrátil po více než roce zpět do vedení své firmy Pears Health Cyber, mělo to souvislost i s Vaším rozhodnutím o prodeji?

„I když k oddělení ředitelské a majitelské role došlo v Pears Health Cyber už v červnu loňského roku, nikdy jsem se z vedení své firmy příliš nevzdálil. Nyní jsem ale opět rád uprostřed dění, uprostřed té energie, ze které se rodí nápady a která je posouvá k realizaci. S převodem lékáren Harmonia však můj návrat na pozici výkonného ředitele přímo nesouvisí.“

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.