SÚKL má problémy s centrálním úložištěm – výpadky postihují e-recepty i prodej přípravků s omezením – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

SÚKL má problémy s centrálním úložištěm – výpadky postihují e-recepty i prodej přípravků s omezením

Vloženo: 03.11.2015, 10:37 | Poslední aktualizace: 03.11.2015, 14:22 | Čteno: 12217×
FOTO: APATYKÁŘ®

Už druhý pracovní den nefunguje připojení k Centrálnímu úložišti elektronických receptů. Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Lucie Šustková na přímý dotaz portálu APATYKÁŘ® problémy potvrdila. K situaci došlo v důsledku vypršení smlouvy o zabezpečení systému dodavatelskou firmou.

Výpadek už druhý den

Již od včerejšího dne portál monitoroval informace o nedostupnosti CÚ. Výpadek se týká nejen elektronických receptů (tj. i preskripce léčebného konopí), ale i Registru pro léčivé přípravky s omezením (RLPO).

Smlouva skončila, systém padl

Jak uvedl SÚKL na dotaz, důvodem nefunkčnosti uvedených systémů jsou technické potíže, které vznikly v souvislosti s ukončením poskytování technické podpory ze strany externího dodavatele. SÚKL sice letos vypsal zakázku na poskytování služeb servisní podpory, ale do té se nikdo nepřihlásil.

CÚ a RLPO jsou tedy v tuto chvíli stále nedostupné jak pro lékaře, tak pro lékárníky, což znamená, že není možné předepsat ani vydat elektronické recepty a prodat léčivé přípravky s omezením.

Protože nelze vydat ani přípravky předepsané dříve výhradně elektronicky, SÚKL doporučuje nahrazení elektronické formy papírovou. Tím se však významně komplikuje situace řady pacientů, kteří díky nefunkčnosti systému budou muset k lékaři znovu.

Řada lékařů a nemocnic proto již dříve podobným problémům předcházela tím, že sice recept zadávají elektronicky, ale současně lékař vytiskl klasický papírový recept s uvedeným kódem plně splňující požadavky vyhlášky o preskripci. Recept je tak možné vydat v případě problémů (např. výpadek internetu či špatné čitelnosti kódu) i jako standardní.

SÚKL slibuje, že situaci řeší prioritně a předpokládá, že se v řádu maximálně dnů domluví s provozovatelem na prozatímním řešení (zjišťujeme další podrobnosti).

Jednací řízení bez uveřejnění

Jak uvedla pro portál APATYKÁŘ® mluvčí SÚKL, v případě, že se v otevřeném výběrovém řízení nepřihlásil žádný uchazeč, umožňuje zákon o veřejných zakázkách řešit situaci jednacím řízením bez uveřejnění (JŘBÚ). Vzhledem k tomu, že tato situace nastala, SÚKL tohoto institutu využil.

Využití JŘBU pro řešení této konkrétní situace včera schválila Vláda ČR. Včera také byla odeslána v rámci JŘBU výzva s návrhem smlouvy na další období. V tuto chvíli se SÚKL snaží o zajištění podpory do data účinnosti nové smlouvy.

Současná situace vychází z historicky nastavených obchodních vztahů, kdy se SÚKL stal závislým na externí společnosti. Pro současné vedení toto nastavení bylo neakceptovatelné a nynější situace ukazuje, jak zranitelný je celý systém.

(Ne)připravenost e-preskripce

Vzhledem ke složitosti nastavených vztahů je proto otázkou, zda v tomto směru bude SÚKL skutečně připraven na případné zavedení elektronické preskripce od roku 2018.

To však mluvčí nepřipouští. Jak uvedla, i s ohledem na povinnou e-preskripci začal ředitel SÚKL PharmDr. Zdeněk Blahuta tuto věc řešit bezprostředně po svém nástupu do funkce, kdy zahájil podrobnou analýzu.

„Výsledky analýzy indikovaly určitou závislost Ústavu na dosavadním dodavateli služeb servisní a technické podpory některých SW aplikací. Další postup bylo nutno zvolit s ohledem na výkon kompetencí, avšak s cílem omezit tuto závislost Ústavu na externích subjektech. Složitost situace neumožňovala vztahy mezi SÚKL a externím dodavatelem služeb bez dalšího ukončit. Bylo třeba vytvořit dostatečný prostor pro řešení, což SÚKL činil a činit bude i nadále.

Jednoznačným krokem Ústavu k vyšší kontrole nad informačními systémy a k transparentnosti bylo rozčlenění předmětu původní smlouvy z roku 2014 do tří logicky oddělených celků, a to zajištění servisní a technické podpory samotného aplikačního software, dále bezpečnostního perimetru a podpory hardware. Ústav tak otevřel možnost účasti na veřejné zakázce výrazně širšímu spektru potenciálních uchazečů. Ústav tak vyhlásil 3 otevřená výběrová řízení. U dvou z nich (bezpečnostní perimetr a podpora hardware) bylo výběrové řízení úspěšně ukončeno. V případě výběrového řízení na servisní a technickou podporu aplikačního SW nebyla podána žádná nabídka, jek je výše uvedeno.“

Ústav tak směřuje a bude i nadále směřovat k tomu, aby mohl mít k dispozici robustní systém, nezávislý na jednom konkrétním externím subjektu,“ dodává Mgr. Šustková.

AKTUALIZOVÁNO 3. 11., 14:22 hod.: Systém po 14. hodině naběhl a připojení je zatím funkční. SÚKL však informoval, že k výpadkům i nadále může v souvislosti s nastalou situací docházet.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.