Nový pozitivní list SZP má 11 účinných látek, výrazně ztratila Zentiva – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nový pozitivní list SZP má 11 účinných látek, výrazně ztratila Zentiva

Vloženo: 10.12.2015, 05:51 | Čteno: 12569×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 30. července 2016. Vypadlo z něj sedm účinných látek (přibyly dvě). Zatímco polovinu z původně zalistovaných látek ztratila Zentiva, Stada si pozici drží. Nově přibyla firma CSL Behring.

Sedm ven, dvě nové

Na pozitivní list je zařazeno 43 léčivých přípravků (11 účinných látek, v předchozí verzi bylo 53 léčivých přípravků a 16 látek), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi pozitivního listu platné do konce června vypadly účinné látky omeprazol, klopidogrel, sumatriptan, fenofibrát, cetirizin, levocetirizin, desloratadin. Nově jsou zařazeny antithrombin III (CSL Behring) a montelukast (Stada).

Stada dotahuje Zentivu

V pozitivním listu SZP ČR tak výrazně ztratily firmy Zentiva/Sanofi (aktuálně mají zástupce pro 4+1 účinných látek, v předchozí měly 10+1 látek), následovány firmou Stada, která si udržela stejný počet jako v předcházející verzi (4, oproti předchozí verzi 1 ztratila, ale současně 1 zalistovala).

Po jedné účinné látce mají zalistovány firmy Medochemie (pramipexiol) a CSL Behring (ta je v pozitivním listu vůbec poprvé s látkou antithrombin III).

Vůdčí pozice Zentivy tak byla v pozitivním listu SZP ČR výrazně oslabena, naproti tomu v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který nyní obsahuje 24 účinných látek (112 přípravků), naopak posiluje (aktuálně má zalistovaných společně se Sanofi 15+2 látek).

U VZP se navíc oproti SZP ČR ještě uplatnily firmy Actavis, Krka a Sandoz, Stada má u ní zalistovány stejně jako u SZP ČR 4 látky.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny jejich preskripci v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 56 mil. Kč za rok.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.