Problémy s centrálním úložištěm přetrvávají – soud zakázal používání některých aplikací – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Problémy s centrálním úložištěm přetrvávají – soud zakázal používání některých aplikací

Vloženo: 16.12.2015, 16:30 | Čteno: 15430×
FOTO: APATYKÁŘ®

Od dnešního odpoledne je Centrální úložiště elektronických receptů opět nefunkční. Portálu APATYKÁŘ® to potvrdil přímo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Dodavatel si totiž vynutil ukončení používání aplikací, které využívá, soudním předběžným opatřením. Vyvrcholily tak potíže, které se poprvé objevily počátkem listopadu a k nimž došlo v důsledku vypršení smlouvy o zabezpečení systému dodavatelskou firmou TRONEVIA a. s.

Smlouva skončila, systém padl

Tehdy výpadek, který se týkal nejen elektronických receptů (tj. i preskripce léčebného konopí), ale i Registru pro léčivé přípravky s omezením (tj. nešlo prodávat ani léčivé přípravky s omezením), trval něco přes dva dny. Protože nešlo vystavovat ani přijímat e-recepty, SÚKL doporučil nahradit elektronickou formu papírovou.

Jak ústav uvedl, důvodem nefunkčnosti uvedených aplikací byly technické potíže, které vznikly v souvislosti s ukončením poskytování technické podpory ze strany externího dodavatele. Ústav sice letos vypsal zakázku na poskytování služeb servisní podpory, ale do té se nikdo nepřihlásil.

SÚKL v listopadu situaci následně dočasně vyřešil, nicméně s dodavatelem se na definitivním řešení nedohodl. Protože systémy používal i nadále, firma se rozhodla tomuto užití zabránit a podala na soud návrh na předběžné opatření, kterému Městský soud v Praze vyhověl.

Od dnešního dne tak musejí být některé SW aplikace vypnuty a Centrální úložiště je díky tomu opět, tentokrát zřejmě na delší dobu, nefunkční. Předběžné opatření se týká hlášení výdejů léčivých přípravků, hlášení dodávek léčivých přípravků, evidence a zveřejňování číselníku SÚKL pro výrobce SW a CÚ, evidence externích identit subjektů přistupujících k systémům SÚKL, hlášení závad v jakosti léčivých přípravků (ze strany SÚKL lékárnám), dokumentace správních řízení a hlášení stavu a pohybu omamných a psychotropních látek.

Protože ústav nevlastní zdrojové kódy (resp. panuje neshoda o licenčních právech), bude rovněž obtížné připravit v dohledné době řešení zcela nové. Ve svém stanovisku k opatření nařízenému soudem však uvedl, že bude činit další právní kroky tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost českých pacientů a využije veškerých zákonných možností k řešení nastalé situace.

Protože je na těchto systémech závislé i případné spuštění povinné elektronické preskripce (nyní odložené na rok 2018), je aktuální stav pro současné vedení víc než problematický. Paradoxně přesto, že situaci nezavinilo, neboť vyplývá z historicky nastavených obchodních vztahů, kdy se SÚKL stal závislým na externí společnosti a příslušné rozhodnutí bylo učiněno před jeho příchodem.

Jednací řízení bez uveřejnění

Jak už dříve uvedla pro portál APATYKÁŘ® mluvčí SÚKL Mgr. Lucie Šustková, v případě, že se v otevřeném výběrovém řízení na servisní a technickou podporu aplikačního SW nepřihlásí žádný uchazeč, umožňuje zákon o veřejných zakázkách řešit situaci jednacím řízením bez uveřejnění (JŘBÚ).

SÚKL tohoto institutu využil, schválila jej i vláda ČR a současně byla odeslána v rámci JŘBU výzva se schváleným návrhem smlouvy na další období a s určitou částkou. Problémem však je právě nedohoda ohledně finační stránky věci.

Ústav tedy ještě krátkou dobu zajišťoval provoz, nicméně jak už bylo uvedeno, firma si ukončení používání systémů vynutila soudním předběžným opatřením.

Není „ideální“ řešení

Vedení ústavu je tak nyní v nezáviděníhodné situaci – buď firmě posvětí nadefinovanou částku, ale s vědomím, že tento krok může v budoucnosti kdokoli napadnout jako jednání v rozporu s péčí řádného hospodáře.

Anebo dohodu kvůli finančním rozporům neposvětí a celý systém elektronické preskripce bude nefunkční, přičemž vytvoření nového „nezávislého“ bez umožnění přístupu ke zdrojovým kódům je ve hvězdách.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.