Sandoz v pozitivním listu VZP dále posiluje, zalistoval statiny – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Sandoz v pozitivním listu VZP dále posiluje, zalistoval statiny

Vloženo: 22.01.2016, 06:07 | Čteno: 15801×
FOTO: APATYKÁŘ®

V pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny se dále prosazuje firma Sandoz. Od ledna nově zalistovala látky atorvastatin a rosuvastatin. Naopak pojišťovna vylistovala rosuvastatin společnosti Krka (Sorvasta). Za rok se celkově navýšil počet látek o třetinu, nicméně počet zastoupených firem je stále stejný.

Sandoz nově od června

Společnost Sandoz se v pozitivním listu VZP úspěšně etablovala s první látkou amlodipin již loni v červnu (Orcal). Od listopadu pak přidala temisartan (Telmisartan Sandoz) a nejnověji tak od ledna přibyly na seznam, také její atorvastatin (Tulip) a rosuvastatin (Rosumop).

Naopak pojišťovna po krátkém působení (od července do prosince 2015) vylistovala rosuvastatin firmy Krka (Sorvasta) a v aktuální verzi tak má firma zástupce už jen pro látku atorvastatin (Atoris).

Zentiva/Sanofi stále na čele

Už dlouhodobě v pozitivním listu VZP boduje společnost Zentiva, která je zastoupena 14 přípravky (společně s mateřskou společností Sanofi celkem 16). Následuje Actavis (8), Stada (4) a Sandoz (4).

V současné době tak najdeme v pozitivním listu VZP už 24 účinných látek s přípravky 6 firem pokrývající významné spektrum preskribovaných léčiv.

Koncentrace výrobců

Potvrzuje se tak trend pozorovatelný např. u rabatových smluv v sousedním Německu, kde si několik firem rozděluje trh s nejvíce preskribovanými přípravky. Na to si jen před pár dny stěžovalo německé sdružení generických farmafirem, které upozorňuje, že systém je pak daleko náchylnější na výpadky.

Také v ČR se počet látek v pozitivním listu VZP za rok o třetinu zvýšil, nicméně počet firem je stále stejný a jsou úspěšnější ve více látkách.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list VZP obsahuje terapeuticky zaměnitelné přípravky s obsahem stejné léčivé látky, ve stejné lékové formě a síle, se schválenou a doložitelnou registrační dokumentací.

Jednou z podmínek pro zařazení léčivé látky na pozitivní list je trh v ČR obsazený nejméně třemi zaměnitelnými přípravky od třech různých držitelů registračního rozhodnutí.

Před zařazením na pozitivní list je posouzen tržní podíl přípravku na českém trhu, který by měl činit minimálně 3 % u již obchodovaných přípravků dle souhrnných informací o dodávkách distributorům a provozovatelům oprávněným k výdeji v ČR a v zahraničí dostupných na SÚKL.

Nižší pokrytí trhu může být kritériem pro nezařazení léčivého přípravku na pozitivní list. Nové přípravky se posuzují individuálně.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti a smluvní závazek o sankcích při jejím nesplnění.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovna preskripci léčivých přípravků v něm zařazených zohledňuje při případném uplatňování individuální regulace.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.